طب سنتی در کاهش هزینه‌های کمر‌شکن درمان بسیار کمک‌کننده است
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، محمد حسین قربانی درباره عملکرد و خروجی "دانشکده‌های طب سنتی" پس از گذشت بیش از 10 سال از تأسیس آنها اظهار کرد: ما دارای سابقه‌ دیرینه‌ای در طب سنتی هستیم و ذائقه مردم هم به این سمت بوده است.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس ادامه داد: با این حال پس از ورود طب نوین به ایران، طب سنتی کشورمان کمرنگ شد و جایگاه خود را از دست داد اما از سال 80 به بعد یعنی با راه‌اندازی دانشکده‌های طب سنتی و قانونمند شدن این طب، دوباره در حال برگشتن به جایگاهی است که در گذشته داشته است.

قربانی گفت: البته با وجود راه افتادن دانشکده‌های طب سنتی و ایجاد زیر‌ساخت‌هایی برای ارتقاء جایگاه طب سنتی،‌ هنوز آنطور که باید و شاید مردم برای رفع و جلوگیری از بیماری به این طب مراجعه نمی‌کنند که این مسئله ریشه در فرهنگ دارد؛ برای گسترش اهمیت تاثیرگذاری طب سنتی در زندگی کار نشده است، امروز قالب جامعه و مردم مراجعه به طب نوین و داروهای شیمیایی دارند و این تنها شامل کشور ما نمی‌شود.

وی افزود: از سوی دیگر باید به طب سنتی زمان دهیم تا بتواند در کنار طب نوین به مردم ارائه خدمات دهد.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با اشاره به تاکید سازمان بهداشت جهانی برای استفاده از طب مکمل در کنار طب نوین تصریح کرد: طب سنتی در زمینه کاهش هزینه‌های کمر‌شکن درمان بسیار کمک‌کننده است؛ علاوه بر این طب سنتی به‌عنوان یک بازوی پرکار در زمینه آموزش و پیشگیری نظام سلامت جامعه می‌تواند ایفای نقش کند.

قربانی در خصوص چرایی حمایت نشدن طب سنتی از سوی سیاست‌گذاران و عدم راه‌اندازی بیمارستان‌‌های طب سنتی در کشورمان خاطرنشان کرد: قطعاً وزارت بهداشت به‌عنوانی متولی نظام سلامت باید در سیاست‌گذاری‌های مرتبط با طب سنتی قوی‌تر حرکت کند و علاوه بر این می‌تواند از بخش خصوصی کمک بگیرد.

وی تصریح کرد: عدم راه‌اندازی داروخانه‌های طب سنتی به دلیل اختلاف نظر سازمان غذا و دارو با برخی نهادهای دیگر است.

به گزارش تسنیم عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در پایان اضافه کرد: متاسفانه سازمان غذا و دارو در حال حاضر سازمانی فشل است که تمام انرژی خود را صرف واردات داروهای شیمیایی می‌کند؛ امروز ساختار سازمان غذا و دارو نیازمد اصلاح است و باید امضاهای طلایی و رانت از این سازمان حذف شود.

پایان پیام/

مطالب مشابه