دانشگاه‌هایی که فاقد دانشکده‌های طب سنتی هستند، آن را ایجاد و فعال کنند
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، احمد حمزه درباره عملکرد و خروجی "دانشکده‌های طب سنتی" پس از گذشت بیش از 10 سال از تأسیس آنها اظهار کرد: کارهای دانشگاهی و آکادمیک نیازمند زمان است تا بتواند خروجی مطلوبی داشته باشد.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس ادامه داد: در حال حاضر تعداد قابل توجهی دانشکده طب سنتی در دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور فعال هستند و جذب دانشجو دارند اما ظرفیت پذیرش تعداد دانشجو در این دانشکده‌ها پاسخگوی نیاز جامعه نیست؛ با این حال به این معنا نیست که این دانشکده‌ها در پیمودن نقشه راه ناموفق بوده‌اند.

وی افزود: رشته طب با سلامت افراد سر و کار دارد بنابراین نیاز است افرادی که از این دانشکده‌ها فارغ التحصیل می‌شوند از دانش قابل قبولی برخوردار باشند به همین جهت طول دوره‌ها نیز قدری طولانی است.

حمزه با تاکید بر اینکه باید به ترویج و توسعه طب سنتی سرعت داد، متذکر شد: باید دانشگاه‌هایی که فاقد دانشکده‌های طب سنتی هستند این حوزه را ایجاد و فعال کنند؛ باید چند واحد درسی در دوره‌های پزشکان عمومی گنجانده شود تا بتوان به روش‌های علمی، طب سنتی را در جامعه گسترش داد.

این نماینده مردم در مجلس دهم با بیان اینکه طب سنتی در حوزه پیشگیری از اهمیت بسزایی برخوردار است، یادآور شد: امروزه بیماری‌های غیرواگیر نظیر فشار خون و تبعاتش، دیابت و چاقی در جامعه با توجه به هزینه‌های سنگین درمانی، تبدیل به معضلی جدی شده است؛ این در حالی است که توجه به دستورات سبک زندگی ایرانی ـ اسلامی می‌تواند در کاهش هزینه‌های درمانی موثر باشد.

وی به تصمیم‌های نادرستی که در گذشته برای حوزه طب سنتی گرفته شد اشاره و خاطرنشان کرد: متاسفانه در دوره مدیریتی سابق وزارت بهداشت در مقطعی معاونت طب سنتی منحل شد و در ادامه به دفتر کل تغییر جایگاه داد؛ باید توجه کنیم که امروز کشور گرفتار مدیریت سلیقه‌ای است و در بسیاری از بخش‌ها از این نحوه مدیریت رنج می‌بریم؛ با این حال اگر می‌خواهیم طب سنتی را به جایگاه اصلیش برسانیم به ایجاد یک معاونت در وزارت بهداشت نیاز است.

به گزارش تسنیم حمزه در پایان اضافه کرد: در روزهای آتی فراکسیون طب سنتی نشستی را با حضور وزیر بهداشت خواهد داشت که یکی از خواسته‌های ما احیای معاونت طب سنتی است.

پایان پیام/

مطالب مشابه