نظارت پنج لایه بر اجرای بسیج ملی کنترل فشار خون
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، علیرضا مغیثی با بیان این مطلب گفت: این نظارت از سطح ستاد وزارت بهداشت شروع می شود و تا سطح خانه بهداشت در روستاها ادامه خواهد داشت.
 
معاون فنی دفتر مدیریت بیماری های غیر واگير وزارت بهداشت ادامه داد: ستاد وزارت بهداشت، دانشگاه های علوم پزشکی قطب و غیر قطب، مراکز جامع خدمات سلامت در شهرستان ها، پایگاه سلامت در شهر، خانه بهداشت در روستا و ایستگاه هایی که در محل تجمع مردم برای سنجش فشار خون ایجاد می شوند، در این طرح مورد نظارت و پایش قرار می گیرند.
 
مغیثی هدف از پایش بسیج ملی را نظارت بر حسن اجرای انجام کار در طول دوره بسیج ملی و شناسایی ناکارآمدی ها، نابسامانی ها، اشکالات برنامه و انطباق وضعیت موجود با وضعیت مطلوب برنامه اعلام کرد و گفت: در طول اجرای بسیج ملی اهداف کوچکتری همچون حصول اطمینان از ابلاغ تمامي دستورالعمل ها به همه پرسنل و اطمینان از ابلاغ آن به کارگزاران، راهنمایی، هدایت و آموزش کارکنان در صورت لزوم، استفاده بهینه از منابع، نظم کاری بیشتر، ایجاد انگیزه در کارکنان، حفظ وحدت و یکپارچگی در بین کارکنان، وحدت رویه از ستاد تا سطح مرکز خدمات جامع سلامت را نیز دنبال می کنیم.
 
وی افزود: ناظران موظف هستند بازخوردها را همان روز به سطح بالاتر گزارش کرده و ملزم به رفع کاستی ها هستند. چنانچه لازم به ورود به یک مساله از سطح بالاتر از ناظر باشد برای رفع مشکل سطح بالاتر ورود می کند و تمام فعالیت ها در ستاد نیز رصد خواهد شد.
 
معاون دفتر مدیریت بیماری های غیر واگير وزارت بهداشت تصریح کرد: برآورد ما این است که 15 میلیون نفر از افراد بالای 30 سال، فشار خون دارند که 50 درصد شناسایی شده اند و از این تعداد 50 درصد درمان می گیرند و فقط 20 درصد کنترل موثر دارند.
 
مغیثی گفت: بنابراین حدود 6 تا 7 میلیون بیمار فشار خون ناشناخته داریم که این بسیج ملی کمک می کند که حداقل 2 میلیون نفر از افراد بالای 30 سال از وجود یا فقدان فشار خون خود مطلع شوند و اگر مبتلا هستند فشار خون خود را کنترل کنند.
 
به گزارش وب‌دا وی در پایان اضافه کرد: انتظار داریم حداقل یک میلیون نفر در این کمپین، درمان موثر دريافت كنند و بعد از اتمام طرح نیز در اختيار سیستم نظام سلامت در شهرها، روستاها و حاشیه شهرها باشند.

پایان پیام/

مطالب مشابه