غربالگری افراد مبتلا به فشار خون اهمیت زیادی در پیشگیری و کنترل بیماری‌های غیر واگیر دارد
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، جلیل کوهپایه زاده، صبح سه شنبه در نشست خبری که به مناسبت اجرای طرح بسیج ملی کنترل فشار خون برگزار شد، افزود: اهمیت فشار خون بالا از این جهت است که این بیماری در بسیاری از موارد بدون علامت است و فرد از بیماری خود اطلاعی ندارد. این موضوع می‌تواند سبب به تأخیر افتادن درمان شود که خود به خود بیمار را در معرض عوارض فشار خون بالا مثل سکته‌های قلبی و مغزی و یا تخریب و نارسایی کلیه قرار دهد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایران ادامه داد: گروه‌های هدف در این پویش تمامی افراد بالای ۳۰ سال هستند که ممکن است دچار بیماری پرفشاری خون باشند. همچنین خانم‌های باردار و بیماران کلیوی که دانستن وضعیت فشار خون این افراد اهمیت زیادی دارد.

وی با اشاره به جمعیت ۵.۳ میلیون نفری تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی ایران، گفت: جمعیتی بالغ بر یک میلیون و ۴۷۰ هزار نفر، گروه هدف اولیه ما هستند.

کوهپایه‌زاده با عنوان این مطلب که اجرای این طرح گسترده با امکانات دانشگاه امکان پذیر نیست، تاکید کرد: در مسیر اجرای این طرح، نیازمند همکاری‌های بین بخشی هستیم که در همین زمینه جلسه‌ای با مدیریت استانداری تهران و سه دانشگاه علوم پزشکی در تهران برگزار شد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایران، تشکیل کمپین‌ها را یک فرصت مناسب برای نظام سلامت کشور دانست و گفت: غربالگری افراد مبتلا به فشار خون به عنوان یک عامل بیماری زا، از اهمیت زیادی در پیشگیری و کنترل بیماری‌های غیر واگیر دارد.

وی با عنوان این مطلب که بیماری فشار خون غالباً بی علامت است، افزود: متأسفانه افراد مبتلا وقتی با یک بیماری بستری می‌شوند، تازه متوجه می‌شوند که سابقه فشار خون داشته اند.

کوهپایه زاده با اشاره به این مطلب که بابت این طرح هزینه‌ای از مردم دریافت نمی‌شود، گفت: البته اجرای این طرح هزینه بر است و وزارت بهداشت بر اساس سرانه هر دانشگاه، بودجه‌ای به آن اختصاص داده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایران از ایجاد ۱۱۰ ایستگاه موقت در محدوده دانشگاه علوم پزشکی ایران برای غربالگری گروه‌های هدف خبر داد و افزود: این ایستگاه‌ها علاوه بر مراکز درمانی و بهداشتی دانشگاه است که این طرح را دنبال می‌کنند.

به گزارش مهر وی در پایان افزود: ما امیدواریم با اجرای دقیق این طرح، بتوان علاوه بر غربالگری و شناسایی افراد مبتلا به پر فشاری خون، از عوارض خطرناک این بیماری در جامعه جلوگیری کنیم.

پایان پیام/

مطالب مشابه