تاکنون ۲ میلیون نفر در بسیج ملی کنترل فشارخون شرکت کرده‌اند
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، باقر لاریجانی در نشست کمیته‌ بیماری‌های غیرواگیر (NCD) که با حضور معاون بهداشت وزارت بهداشت و اعضای کمیته‌ بیماری‌های غیرواگیر برگزار شد، با اشاره به سفر اخیر وزیر بهداشت به ژنو جهت شرکت در مجمع جهانی سلامت از وضعیت خوب جمهوری اسلامی ایران در زمینه بیماری‌های غیرواگیر در جهان خبر داد و افزود: این پیشرفت و مطرح شدن در سطح جهانی، ماحصل فعالیت قابل توجه کمیته‌ ملی بیماری‌های غیرواگیر در همه‌ حوزه‌ها است.

عضو شورای راهبردی بسیج ملی کنترل فشارخون با اشاره به فعالیت‌هایی که در زمینه تربیت نیروی انسانی مرتبط با پیشگیری از بیماری‌های غیرواگیر صورت گرفته خاطرنشان کرد: جمع آوری داده‌های مربوط به مرگ و میر و عوامل خطر مرتبط با بیماری‌های غیرواگیر در سطح شهرستان، استان و کشور در پیشگیری از این بیماری‌ها و برنامه‌ریزی برای این امر بسیار مفید بوده و در حال حاضر ایران دارای قوی‌ترین داده‌های آماری در زمینه بیماری‌های غیرواگیر در سطح منطقه است.

لاریجانی گفت: در بحث کاهش اسید چرب ترانس نیز ایران تنها کشور در منطقه است که این موضوع را دنبال می‌کند و لازم است این میزان توجه به موضوع دخانیات نیز معطوف شود.

وی با اشاره به اقداماتی که در زمینه بسیج ملی کنترل فشار خون صورت گرفته، گفت: حدود دو میلیون نفر تا کنون در این کمپین شرکت کرده‌اند.

نایب رئیس کمیته‌ ملی بیماری‌های غیرواگیر وزارت بهداشت بر لزوم همکاری و هماهنگی تمامی نهادهای دست اندرکار در این کمپین تاکید کرد و گفت: اطلاعات مرتبط با این کمپین از داده‌های ملی کسب می‌شود.

لاریجانی ضمن قدردانی از معاونت‌های وزارت بهداشت برای راه‌اندازی سایت کمپین فشارخون گفت: کمتر پیش می‌آید یک سیستمی این طور به‌هم پیوسته و منظم باشد و این ماحصل شبکه‌ بهداشتی درمانی کشور است و لازم است مطالب این سایت ترجمه شده و در سطح جهانی منعکس شود.باید انجمن‌ها و بوردها در جریان کار این کمپین قرار گیرند و همه کمک کنند تا کمپین فشارخون با بهترین کیفیت برگزار شود.

در ادامه دکتر فرشاد فرزادفر رئیس مرکز تحقیقات بیماری‌های غیرواگیر پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم دانشگاه علوم ‌پزشکی تهران با اشاره به برگزاری کارگاه NCD با همکاری تیمی از آکسفورد و سازمان جهانی بهداشت یادآور شد: این کارگاه با هدف آموزش مدرسین و آموزشگران ارشد شاغل در سطوح دانشگاهی، استانی و شهرستانی برگزار شد.

وی افزود: ترجمه‌ ۵۳ عنوان مطلب آموزشی مرتبط با دوره‌ها و منطبق با نیازهای گروه هدف از سایت سازمان بهداشت جهانی انجام شده است، با برگزاری ۱۲ دوره‌ کارگاه ۵۰ نفره امیدواریم اساتید همه‌ دانشگاه‌های کشور بهره‌ کافی را از این کارگاه‌ها کسب کنند.

‌رئیس مرکز تحقیقات بیماری‌های غیرواگیر پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم دانشگاه علوم ‌پزشکی تهران ادامه داد: هدف اصلی این کارگاه‌ها تربیت شرکت‌کنندگان در زمینه‌ استراتژی پیشگیری و مدیریت بیماری‌های غیرواگیر به منظور طراحی و اجرای موفق برنامه‌های عملیاتی بوده و بعد از برگزاری این کارگاه‌ها، برنامه‌ عملیاتی استان‌ها و سپس شهرستان‌ها استخراج خواهد شد.

علیرضا رئیسی معاون بهداشت وزارت بهداشت با اشاره به ریاست "کاپ‌ نو" توسط ایران در سال ۲۰۲۰ و در کشور هلند گفت: لازم است در بحث دخانیات پیگیری مستمری انجام دهیم، لذا تصویب قوانینی مانند وضع مالیات پلکانی به‌ویژه برای سیگارهای وارداتی و جلوگیری از ورود تنباکوهای معطر می‌تواند گامی در راستای کاهش مصرف دخانیات در کشور باشد.

وی با اشاره به عدم تحریم ایران در صنعت سیگار توسط آمریکا خاطرنشان کرد: این از حربه‌های دشمن است که توجه بسیاری را از سوی مسئولین امر می‌طلبد. وی با تاکید بر لزوم هماهنگی با مجلس شورای اسلامی و آگاه‌سازی جامعه، ابراز امیدواری کرد با تصویب قوانینی بتوان در مقابل مافیای بزرگ دخانیات به مقابله پرداخت و به تجارت غیرقانونی دخانیات خاتمه داد.

به گزارش ایسنا معاون بهداشت وزارت بهداشت در پایان با اظهار خرسندی از تقدیر مجمع جهانی NCD از ایران، از مطرح شدن موضوع کمپین فشارخون در این مجمع سخن گفت و یادآور شد: علاوه بر ارسال پیام از سوی تدروس رئیس WHO و المنظری رئیس WHO در مدیترانه‌ شرقی، تاکید کرد که تدروس علاوه بر ماهیت وجودی کمپین فشارخون از بررسی سایر ریسک‌فاکتورها مانند مصرف نمک، سیگار و ... در این کمپین یاد کرد و گفت این موضوع بسیار ارزشمندی است.

پایان پیام/

مطالب مشابه