طراحی نرم‌افزار تشخیص آنلاین نوع نورون‌ها در مغز حیوانات
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، میرشهرام صفری در خصوص این نرم‌افزار گفت: نرم‌افزاری که در آزمایشگاه دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی مستقر شده است، وسیله‌ای است تا بتوانیم نوع نورون‌ها را در مغز حیوانات زنده به طور دقیق تشخیص دهیم.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ادامه داد: فعالیت‌هایی که تا کنون در این مورد انجام شده است، امکان تشخیص دادن تحریکی بودن یا مهاری بودن نورون و همچنین زیر گروه نورونی است که سلول عصبی می‌تواند داشته باشد.

صفری گفت: به زبان ساده‌تر، چالش بزرگی که در الکتروفیزیولوژی برای سالیان طولانی وجود دارد، این موضوع است که در ثبتی که در حیوان زنده انجام می‌گیرد، نوع نورون نامشخص است و این موضوع باعت می‌شود نتوانیم قضاوت صحیحی در مورد عملکرد نورون در مغز داشته باشیم و با این شیوه‌ای که ابداع شده است، بر مبنای بررسی بیش از ۳۰ فاکتور الکتروفیزیولوژی بوده که هشت فاکتور نهایی انتخاب شده است و بر اساس الگوریتم‌های یادگیری، امکان اینکه بتوانیم با دقت بالای ۹۰ درصد اختلال را تشخیص داد، میسر شده است.

وی افزود: به طور کلی تمامی فعالیت‌های مغزی و بیماری‌هایی که در سیستم عصبی ایجاد می‌شود، نهایتاً خود را در تغییر سیستم‌های عصبی نشان می‌دهد و با توجه به اینکه سلول‌های عصبی با یکدیگر یکسان نیستند، از اینکه بتوانیم یک سلول را به طور دقیق شناسایی کنیم و ببینیم که اختلالی یا تغییر عملکردی که به وجود می آید، دقیقاً در کدام نوع از نورون است، برای تشخیص و درمان سریع‌تر اختلالات کمک بسیار زیادی می‌کند.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تصریح کرد: این تکنیک در حال حاضر تنها در مدل حیوانی انجام می‌شود، این تکنولوژی برای بیماری‌هایی که در آنها رویکرد یا جنبه نوع خاصی از نورون دچار مشکل شده باشد، کاربرد بیشتری دارد و می‌شود با این تکنیک نورون را در شبکه خاصی جداسازی و اختلال جدید را شناسایی کرد.

صفری در خصوص اینکه این نرم‌افزار در فاز انسانی به تشخیص و درمان کدام یک از بیماری‌ها کمک می‌کند، گفت: کاربرد این نرم‌افزار برای تشخیص اختلال عملکرد وابسته به سلول خاص در بیماری ام اس، اوتیسم و در اسکیزوفرنی به طور دقیق روشن شده است.

وی با اشاره به این‌که این مهم با کار تیمی متشکل از کارشناسان و متخصصان مهندسی پزشکی و اساتید، علوم کامپیوتر و ریاضی و بیولوژی، هوش مصنوعی انجام شده است، تصریح کرد: تلاش خواهیم کرد که این دستاورد در قالب شرکت‌های دانش بنیانی که تاسیس شده است، در قالب یک برنامه بر روی سیستم‌های الکتروفیزیولوژی ایجاد شود تا در نهایت به محققان کمک کنیم بتوانند با دقت بیشتری فعالیت‌های علمی خود را افزایش داده و میزان تاثیرگذاری را بیشتر کنند.

به گزارش ایسنا عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در پایان با بیان اینکه بسیاری از تکنیک‌های پزشکی همچون نرم‌افزار تشخیص آنلاین نورون‌های داخل قشر مغز را می‌توان با هزینه پایین‌تر در داخل کشور تولید کرد، یادآور شد: این نرم افزار بومی می‌تواند جایگزین خوبی برای دستگاه‌های خارجی نورونی با کاربرد مشابه باشد.

پایان پیام/

مطالب مشابه