۷۶ درصد از مرگ و میرها در کشور مربوط به بیماری‌های غیرواگیر است
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، علیرضا مغیثی گفت: طبق آخرین برآورد ما حدودا ۳۰ درصد یعنی حدود ۱۳ میلیون نفر از افراد بالای ۳۰ سال در کشورمان دچار فشارخون بالا هستند که نیمی از این افراد از فشارخون بالای خود اطلاعی ندارند. یعنی تنها حدود ۶ تا ۶ و نیم میلیون نفر در کشور از فشارخون بالای خود اطلاع دارند و از این تعداد فقط ۵۰ درصد اقدام به درمان کرده اند و فقط ۲۰ درصد از آنها موفق به کنترل فشارخون خود شده اند. متاسفانه از میان افرادی که از فشارخون خود آگاه هستند تعداد کمی هستند که درمان بیماری خود را پیگیری می کنند.

معاون دفتر فنی مدیریت بیماری های غیرواگیر وزارت بهداشت ادامه داد: در بسیج ملی کنترل فشارخون ما به دنبال شناسایی افراد مبتلا به فشارخون بالا هستیم، براساس طرح تحول سلامت که در سال ۹۳ کلید خورد این تسهیلات فراهم شد که در شهرها و حاشیه شهرها و کلان شهرها امکان مراقبت از بیماری ها بخصوص بیماری های مزمن و بیماری های غیرواگیر وجود داشته باشد. دو کارشناس سلامت روان و کارشناس تغذیه به سیستم مراقبت های بهداشتی اولیه در شهرها اضافه شد که هر دو در راستای کاهش فشارخون و به طور کلی بیماری های غیرواگیر کار می کنند.

وی افزود: در مراکز خدمات جامع سلامت در سطح شهرها و روستاها این امکان بوجود آمده که مبتلایان به فشارخون بالا شناسایی شوند و برای تایید بیماری شان به پزشکان خانواده ارجاع شوند. اگر بیماری آنها تایید شد در نظام مراقبت های اولیه سلامت قرار می گیرند.

مغیثی در خصوص اینکه چرا افرادی که می دانند مبتلا به فشارخون هستند اما درمان خود را پیگیری نمی کنند، آیا هزینه های درمان این بیماران بالا است، گفت: درمان فشارخون بالا بسیار ارزان است و داروهای بیماران تحت پوشش بیمه قرار دارد.عدم پیگیری درمان از سوی بیماران به این دلیل است که آنها بیماری خود را جدی نمی گیرند.

معاون دفتر فنی مدیریت بیماری های غیرواگیر وزارت بهداشت گفت: افرادی هم که شروع به درمان می کنند به صورت منظم کنترل این بیماری را جدی نمی گیرند در حالی که اگر فشارخون شناسایی و کنترل شود و بیمار بتواند فشارخون خود را در محدوده ۱۲۰میلی متر جیوه بر روی ۸۰ پایین بیاورد مطمئنا از بسیاری از مرگ های زودرس و نابهنگام که زیر ۷۰ سال اتفاق می افتد پیشگیری می شود.

به گزارش سلامت نیوز وی در پایان اضافه کرد: در بسیج ملی کنترل فشارخون دو هدف آموزش و شناسایی افراد مبتلا را پیگیری می کنیم به دلیل اینکه فشارخون بالا یک عامل خطر مهم برای بیماری های قلبی و عروقی است که سکته های قلبی و مغزی و مرگ زودرس و ناتوانایی هایی مانند فلج بعد از سکته ها را تشدید می کند اما پیشگیری از این بیماری بسیار ساده است. ما می خواهیم در بسیج ملی کنترل فشارخون، این آگاهی و آموزش به مردم داده شود و در کنار شناسایی مبتلایان به این بیماری، درمانشان را جدی گرفته شود.

پایان پیام/

مطالب مشابه