ماساژ درمانی رفلاکس معده را در مبتلایان به بیماری «بازگشت اسید به مری» کاهش می‌دهد
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، بررسی‌های اولیه نشان می‌دهد ماساژ بافت‌های پیوندی اطراف پرده دیافراگم می‌تواند به طور چشمگیری رفلاکس معده را در مبتلایان به بیماری بازگشت اسید به مری "ترش کردن" کاهش دهد.

در دوره‌ای که مقاومت به داروهای آنتی‌بیوتیک و اعتیاد به مخدرها افزایش پیدا کرده یافتن جایگزین‌های دارویی برای محققان، پزشکان و عموم مردم اهمیت بیشتری پیدا کرده‌ است.

به تازگی گروهی از محققان اسپانیایی به بررسی روشی در درمان بیماری بازگشت اسید به مری پرداختند که در آن نیازی به مصرف دارو نیست. محققان به مطالعه روی مبتلایان به بیماری بازگشت اسید به مری متمرکز شدند.    

رفلاکس معده زمانی اتفاق می‌افتد که محتویات معده به سمت مری هدایت می‌شوند. در این شرایط فرد احساس سوزش ناخوشایندی را تجربه می‌کند که بسیاری از افراد آن را ترش کردن می‌نامند. در حال حاضر استفاده طولانی مدت از گروهی داروها موسوم به مهارکننده‌های پروتون پمپ "PPI" از گزینه‌های درمانی این بیماری است. اگرچه، این داروها اثربخش هستند اما در برخی افراد با عوارض جانبی همراه است و می تواند خطر بیماری مزمن کلیوی را در آنان افزایش دهد.

در این بررسی محققان به اثربخشی نوعی ماساژ موسوم به"ماساژ آزادسازی میوفاسیال" (MFR) در تسکین علائم بیماری بازگشت اسید به مری پرداختند. درمانگر در ماساژ MFR روی نیام یا فاسیا "Fascia" تمرکز می‌شود. فاسیا لایه پرده‌مانندی از جنس بافت همبند است که ماهیچه‌ها را از هم جدا نموده یا گروه‌های ماهیچه‌ای را در جای خود ثابت نگه می‌دارد.

محققان اثربخشی این نوع ماساژ را با اعمال روی ماهیچه دیافراگم ۳۰ فرد ۱۸ تا ۸۰ ساله مبتلا به رفلاکس معده بررسی کردند. بررسی‌ها نشان داد ماساژ MFR با بهبود علائم بیماری در این افراد همراه بوده همچنین موجب شده میزان کمتری از داروهای مهارکننده‌های پروتون پمپ دریافت کنند.

به گزارش ایسنا به گفته محققان بررسی فوق در سطح محدودی انجام شده و لازم است در آزمایشات دیگری تاثیر این روش درمانی در تعداد افراد بیشتری مورد بررسی قرار گیرد.

پایان پیام/

نظر خود را بنویسید

  • نظرات ارسال شده پس از تایید در وب سایت منتشر خواهند شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشند تایید نمی شوند.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی باشند منتشر نخواهند شد.