ایران جز‌‌ء ۱۰ کشور نخست از نظر تعداد جمعیت تحت تاثیر مخاطرات طبیعی بوده است
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، محمد اسماعیل مطلق در جلسه  مدیریت بحران دانشگاه ها و دانشکده های علوم پزشکی قطب جنوب غرب کشور که در اهواز برگزار شد، اظهار داشت: ایران طی سال های 2013- 1994 جزو 10 کشور نخست از نظر تعداد جمعیت تحت تاثیر مخاطرات طبیعی بوده و در سال 2009 از نظر مرگ ناشی از بلایا دارای سطح خطر؛ دارای رتبه 8 از 10 بوده است.
 
وی افزود: در بلایای طبیعی، بیشترین صدمه به مناطق محروم و افراد داری وضعیت اقتصادی، اجتماعی پایین وارد می شود و گروه های آسیب پذیر در بلایا شامل مادران باردار، کودکان، سالمندان، معلولین و بیماران مبتلا به بیماریهای خاص هستند. 
 
مشاور معاون بهداشت  وزارت بهداشت در مدیریت کاهش خطر بلایا ادامه داد: بررسی مقایسه مرگ و میر زلزله بم و مرگ و میر عادی 5 ساله این شهرستان نشان می دهد، موارد مرگ در زمان زلزله نسبت به موارد مرگ 5 ساله ، بیش از 5 برابر افزایش در کل موارد مرگ  و موارد مرگ زنان باردار افزایش 10 برابری داشته است و به همین ترتیب در مورد کودکان زیر 5 سال نیز صدق می کند که افزایشی در حدود 160 درصدی داشته است.
 
مطلق به آمار مرگ و میر و آسیب های جسمی وارده به جمعیت آسیب دیده در سیل اخیر در کشور اشاره کرد و اظهار داشت: که طی این حادثه 2193 نفر مصدوم و 85 نفر فوت کرده اند. در حادثه مذکور در بخش سلامت به 1340 خانه بهداشت و مرکز بهداشتی درمانی آسیب وارد شد.
 
وی با اشاره به مهمترین وظایف دفتر مدیریت کاهش خطر بلایا افزود: ارتقای ایمنی سازه ای و غیرسازه ای واحدهای بهداشتی، تقویت سامانه های پشتیبانی عملیات پاسخ در دانشگاه های علوم پزشکی کشور، تقویت زیرساخت های ژئوانفورماتیک مدیریت خطر بلایا، اجرای کشوری سامانه ثبت وقوع و پیامدهای بلایا، تدوين و اجراي برنامه مانورهاي ميداني و دورميزي از مهمترین وظایف است.
 
به گزارش وب‌دا مشاور معاون بهداشت وزارت بهداشت در مدیریت کاهش خطر بلایا در پایان به اقدامات حوزه های مختلف عملیاتی بخش بهداشت از جمله سلامت روان، سلامت محیط و کار، جمعیت و سلامت خانواده، تغذیه و پیشگیری از بیماریها اشاره کرد و گفت: خوشبختانه با اقدامات صورت گرفته در تمامی سطوح به ویژه کارشناسان بهداشت شاهد هیچگونه شیوع بیماری واگیر دار در مناطق درگیر سیل نبوده ایم.

پایان پیام/

مطالب مشابه