طرح کنترل فشار خون برای بیش از ۲۰ میلیون ایرانی اجرایی می‌شود
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، ایرج حریرچی در آئین افتتاح بخش پیوند کلیه در بیمارستان امام خمینی اردبیل اظهار کرد: از 25 هزار بیمار در انتظار پیوند، 8600 نفر در کشور در انتظار پیوند کلیه هستند که به دلیل بالا بودن هزینه دیالیز سعی ما بر این است تا در همه استان‌ها بخش پیوند کلیه راه‌اندازی شود.

معاون وزیر بهداشت هزینه هر بار دیالیز را 500 هزار تومان برای بیماران اعلام و خاطرنشان کرد: در کنار هزینه بالای دیالیز ، بیمار ساعت‌ها درد ناشی از این بیماری و دیالیز را تحمل می‌کند بنابراین ضرورت دارد در قدم اول اجازه ندهیم تا افراد گرفتار بیماری کلیوی شوند.

حریرچی گفت: طرح کنترل فشار خون برای بیش از 20 میلیون ایرانی در سال جاری اجرایی می‌شود، پیش‌بینی می‌کنیم دو میلیون ایرانی گرفتار فشار خون بالا هستند که متاسفانه عمده آنها از این بیماری خود مطلع نیستند و ضرورت دارد با اجرای این طرح از بروز این بیماری و عوارض آن جلوگیری شود.

وی یکی از عوارض بیماری فشار خون را صدمه به کلیه دانست و گفت: ما با تغییر سبک زندگی به ویژه توجه به تغذیه مناسب می‌توانیم از بروز و شکل‌گیری چنین بیماری‌های غیرواگیر و پرهزینه جلوگیری کنیم.

معاون وزیر بهداشت خطاب به مسئولان استان اردبیل بیان کرد: با تهیه و تدارک همه امکانات، اجازه ندهید تا حتی یک بیمار نیز از این استان خارج شده و به سایر استان‌ها اعزام شود.

حریرچی ادامه داد: مدیران بیمه‌های سلامت و تامین اجتماعی و دانشگاه علوم پزشکی موظفند تا به همه بیماران در همین استان ارائه خدمات کنند و ما نیز در وزارت بهداشت تلاش خواهیم کرد تا تجهیزات و نیروی متخصص را تامین کنیم تا این استان امکان درمان بیماران را به صورت مستقل فراهم آورد.


به گزارش ایسنا وی در پایان اضافه کرد: در کنار تامین این امکانات و تجهیزات باید همچنان عامل پیشگیرانه را در بیماری‌ها مدنظر قرار دهیم تا اهالی این استان از پرداخت هزینه‌های گزاف در درمان بیماری‌های سرطان، کلیوی و کبد معاف شوند.

پایان پیام/

مطالب مشابه