درخواست تحقیق و تفحص از سازمان غذا و دارو مطرح شده است
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، حیدر علی عابدی درباره احتمال وجود رانت و امضاهای طلایی در سازمان غذا و دارو که از طرف وزیر بهداشت مطرح شده بود، افزود: سازمان غذا و دارو را می‌توان به شکلی اداره کرد که موضوع امضای طلایی در آن وجود نداشته باشد. ساده‌ترین کار این است که شوراهای تصمیم گیری در این سازمان، متشکل از انجمن‌های علمی پزشکی و نمایندگان اصناف مرتبط باشند.

سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس ادامه داد: وقتی قرار است که به طور مثال شخصی مجوز واردات باطری قلب را از سازمان غذا و دارو بگیرد، این موضوع نباید در اختیار هیأتی در داخل سازمان غذا و دارو باشد و باید شورایی متشکل از سازمان غذا و دارو، متخصصان قلب، انجمن علمی قلب و صنف تجهیزات پزشکی این مجوز را ارائه کنند. در این صورت دیگر امضای طلایی در سازمان غذا و دارو وجود نخواهد داشت.

سعید نمکی وزیر بهداشت بارها درباره ایجاد اصلاحات در سازمان غذا و دارو صحبت کرده است. اولین بار یازدهم اسفند ۹۷ بود که سعید نمکی در مراسم توانمندی صنعت داروسازی در چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی ‏ایران که در هتل المپیک تهران برگزار شد، ‬ در این رابطه گفت: به دکتر پیرصالحی گفتم که باید سازمان غذا و دارو پاک شود. چرا صنعتگر و تولیدکننده‌ای را که می‌خواهد مجوز بگیرد، این قدر آزار می‌دهیم. باید راه برای تولید داخل دارو در برابر واردات بی رویه هموار شود. وقتی به وزارت بهداشت آمدم، اولین جایی که حس کردم باید فکری به حال آن انجام داد، سازمان غذا و دارو بود.

وی اول اردیبهشت ۹۸ برای دومین بار این موضوع را در مراسم افتتاح مجموعه داروسازی اکتوور مطرح کرد. وزیر بهداشت در آن مراسم بیان کرد: هنوز در سازمان غذا و دارو رانت و امضاهای طلایی وجود دارد. باید این شبکه پوسیده و مزخرف جمع شود. اگر قرار باشد خودم آن‌جا بنشینم این رانت را جمع خواهم کرد و با کمال وجود و با تمام قدرتم این کار را انجام می‌دهم.

نمکی گفت: در زمان سرپرستی وزارت بهداشت اولین جایی که برایش تصمیم گرفتم سازمان غذا و دارو و مجموعه هیأت امنای ارزی بود. خیلی‌ها در آن زمان به سراغم آمدند که برخی‌شان خیرخواه بودند و برخی‌شان در لباس خیرخواهی می‌خواستند مرا اغفال کنند. انگار که با کودکی کم تجربه سر و کار دارند. می‌گفتند این کار را نکن و این مسئولیت را قبول نکن چرا که بدنام می‌شوی، من گفتم اصلاً برای نام و شهرت نیامده‌ام. من برای این آمدم که بدنام شوم و می‌دانم کجا آمده‌ام. من یک رسالت دارم و یکی از رسالت‌هایم این است که پاکسازی را باید نهادینه کنم.

به گزارش ایرنا وزیر بهداشت ۲۹ اردیبهشت در همین رابطه گفت: در گذشته روالی در سازمان غذا و دارو وجود داشت که در نوبت‌ها، صدور پروانه‌ها و مجوزها عدالت رعایت نمی‌شد و گلایه‌هایی در این زمینه وجود داشت که از دکتر پیرصالحی خواستیم این مشکل برطرف شود و در حال حاضر بسیاری از این مسائل از بین رفته است. در آینده نزدیک به هیچ عنوان شاهد این مسائل و مشکلات در سازمان غذا و دارو نخواهیم بود.

پایان پیام/