آغاز تخصیص بدهی‌های ارز شرکت‌های تجهیزات پزشکی
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، ابوالفتح صانعی از آغاز تخصیص بدهی‌های ارز شرکت‌های تجهیزات پزشکی خبر داد و گفت: بعد از پیگیری‌های طولانی مدت بالاخره بانک مرکزی و وزارت بهداشت برنامه اجرایی تخصیص ارز بدهی‌های گذشته شرکت‌های تجهیزات پزشکی را طراحی کردند.

رئیس اتحادیه بازرگانان تجهیزات پزشکی ادامه داد: از امروز به تدریج لیست پرداخت بدهی‌های ارزی شرکت‌های تجهیزات پزشکی به کمپانی‌های خارجی از وزارت بهداشت  به بانک مرکزی تحویل داده می شود و بانک مرکزی ارزهای تخصیصی را در هفتهجاری ژرداخت می کند.

وی افزود: ارز پس از تأیید بانک مرکزی از طریق بانک‌های عامل پرداخت و به دست شرکت‌های خارجی که شرکت‌های تجهیزات پزشکی به آنها بدهکار بودند پرداخت می‌شود. با توجه به محدودیت‌های ارزی که در کشور وجود دارد در ابتدا ارز یوان در دسترس شرکت‌‌های تجهیزات پزشکی قرار می‌گیرد و به تدریج تخصیص ارزهای دیگر چون یورو انجام می‌شود.

صانعی این تخصیص ارز را در چرخه اقتصاد شرکت‌های تجهیزات پزشکی بسیار گره‌گشا دانست و گفت: اگر این ارز تأمین یا پرداخت نمی‌شد بسیاری از شرکت‌های تجهیزات پزشکی ورشکست می‌شدند به عنوان مثال شرکتی که 2 میلیون یورو بدهکاری ارزی دارد در صورتی که ارز به موقع تخصیص پیدا نکند، آن شرکت باید تمام سرمایه خود را صرف پرداخت ارز به کمپانی خارجی کند.

رئیس اتحادیه بازرگانان تجهیزات پزشکی گفت: بعد از یکسال که معاونت ریاست جمهوری دستور پرداخت ارز را صادر کردند و وزیر بهداشت درخواست تخصیص ارز شرکت‌های تجهیزات پزشکی را دادند بالاخره پیگیری‌ها به نتیجه رسید و تخصیص ارز شرکت‌های تجهیزات پزشکی انجام می‌شود.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان وی در پایان اضافه کرد: پرداخت ارز موجب رونق تولید در تجهیزات پزشکی می‌شود همچنین محصولاتی که در داخل کشور تولید نمی‌شوند و از طریق واردات نیاز آنها در کشور تأمین می‌شود در بازار موجود خواهند بود، همچنین بسیاری از شرکت‌ها از خطر ورشکستی نجات پیدا می‌کنند اگرچه بسیاری از شرکت‌های تجهیزات پزشکی مشکل نقدینگی دارند اما کمک بزرگی به شرکت‌ها خواهد شد.

پایان پیام/

مطالب مشابه