تعیین منطقی تعرفه‌های پزشکی در گرو اصلاح ترکیب شورای عالی بیمه است
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، ایرج فاضل، روز شنبه در نشست خبری چهل و سومین کنگره جامعه جراحان ایران که از ۱۸ تا ۲۲ خرداد ۹۸ در مرکز همایش‌های رازی برگزار می‌شود، با اشاره به ماجرای تعرفه‌های پزشکی، افزود: نسبت بین خدمات پزشکی و تعرفه‌ها، عدالت باید رعایت شود.

رئیس چهل و سومین کنگره جامعه جراحان ایران ادامه داد: طبق قانون، تعرفه‌ها باید عادلانه باشد اما نبوده است. چون مکانیسم تعریف تعرفه‌ها درست نیست، ضمن اینکه ناتوانی بیمه‌ها در این موضوع تأثیر گذار است.یکی از مشکلات نظام سلامت کشور، بیمه ها هستند که نتوانسته اند رضایت بیمار و پزشک را جلب کنند. یکی از راه‌های حل این مشکل، اصلاح ترکیب شورای عالی بیمه است.

وی افزود: اگر تعرفه‌ها اصلاح نشود، بزودی شاهد اخراج و بیکاری پرسنل بیمارستان‌ها خواهیم بود. اینکه تعرفه‌ها عادلانه نمی‌شود، ناشی از مسائل گوناگونی است که در این بین بیمه‌ها خیلی تاثیر گذار هستند. بیمه‌ها نتوانسته‌اند رضایت بیمار و پزشک را جلب کنند، در هیچ جای دنیا رابطه مالی بین پزشک و بیمار وجود ندارد و این یکی از مشکلات اساسی در این مسیر است.

فاضل گفت: مشکلات پزشکان لیست طولانی دارند، کتاب کالیفرنیا از جمله معیارهای مهم در ایجاد عدالت در رشته‌های مختلف است، در دوره قبلی اجرای آن با مشکلاتی همراه بود، در این دوره امیدواریم به درستی اجرایی شود، اصل کتاب این است که نسبت خدمات ارایه شده و تعرفه‌ها به صورت معقولی رعایت شود.

رییس سابق سازمان نظام پزشکی در خصوص اینکه چرا جامعه پزشکی همواره از تعرفه ها ناراضی است، در حالی که دستمزد کارگر و کارمند هم با تورم همخوانی ندارد، افزود: ما معتقدیم افزایش تعرفه ها متناسب با افزایش دستمزدها باشد.

وی در خصوص اینکه چرا جامعه پزشکی در سال های اول اجرای طرح تحول سلامت که شاهد رشد ۱۲۰ تا ۳۰۰ درصدی تعرفه ها به خصوص تعرفه های جراحی بودیم، به این طرح معترض نبود، گفت: بنده از اول هم با این کار مخالف بودم و می دانستم ادامه این روند امکان پذیر نیست.

فاضل تاکید کرد: متاسفانه با طرح تحول سلامت درمان جایگزین آموزش شد و ملاک دیگر آموزش نیست. اگر بیمارستان‌های آموزشی رایگان شوند هزینه‌ها به مراتب کمتر از طرح تحول خواهد شد.در ابتدای شروع طرح تحول سلامت هم معتقد بودم نباید درآمد پزشک در بیمارستان‌های دولتی نباید از حدی بالاتر رود و آموزش فدای درمان شود.

رئیس چهل و سومین کنگره جامعه جراحان ایران گفت: در بیمارستان‌های آموزشی ملاک در حال حاضر آموزش دانشجو نیست و میزان جراحی‌ها و درآمدزایی استاد است. اگر بیمارستان‌های دانشگاهی ساماندهی شوند، هزینه بسیار کمتری از طرح تحول سلامت دارد.

وی افزود: یکی از آفت‌های عجیب و غریبی بحث واگذاری و اجاره بخش‌های بیمارستان‌های دولتی به بیمارستا‌های خصوصی است، به دلیل اینکه بیمارستان توان پرداخت هزینه‌های خود را ندارد اقدام به این کار می‌کند که در این بین آموزش و کیفیت خدمات فدا می‌شود.

فاضل گفت: اینکه صبح تا شب در اتاق عمل باشیم تا درآمد بیشتری کسب کنیم، درست و منطقی نیست و بنده از ابتدا هم با افزایش غیر منطقی تعرفه ها در طرح تحول سلامت، موافق نبودم و می دانستم به مشکل می خوریم. این مسئله به ضرر آموزش پزشکی و نظام سلامت کشور است.

رییس سابق سازمان نظام پزشکی تاکید کرد: اینکه دولت در نرخ‌گذاری تعرفه‌ها دخالت می‌کند اقدام درستی نیست و مشکلات زیادی را برای ما ایجاد کرده است.

وی در خصوص اینکه تحریم ها چقدر بر نظام سلامت کشور تاثیر گذار است، گفت: اگر شرایط تغییر نکند، با مشکل کمبود تجهیزات پزشکی و دارو مواجه شویم.در زمان جنگ برخی تجهیزات پزشکی مانند رگ مصنوعی به وفور یافت می‌شد، اما طی روزهای گذشته با گزارش‌هایی نظیر کمبود این وسیله مواجه هستیم.وسایل و تجهیزات بیمارستانی در حال فرسوده شدن است و به دلیل تحریم‌ها توان تهیه تجهیزات را نداریم.

در ادامه جابر انصارى دبیر علمى چهل و سومین کنگره جامعه جراحان ایران نیز در این نشست خبری بیان کرد: با توجه به نیازهای کشور، برنامه‌های جدیدی به کنگره امسال اضافه شده است. برنامه‌هایی مانند تروماها که هزینه درمان بسیار سنگینی دارد و درمان سرطان‌های شایع و تشخیص آن از جمله این موارد است.

وی افزود: مشکلات آموزشی و معیشتی زیادی گریبان گیر جراحان جوان است و به همین علت میزگرد در حوزه تروما نیز برگزار می‌شود. موضوع سوختگی نیز در این کنگره بررسی می‌شود.

انصاری گفت: همچنین در این کنگره، ٢٥٨ ساعت آموزش در ١٥رشته داریم که ٤٠٣ مقاله نیز ارائه می‌شود. ٩٨ میزگرد علمی با حضور ٥٨٢ نفر از اساتید کشوری نیز برگزار خواهد شد.

در ادامه کاظم عباسیون نایب رئیس جامعه جراحان ایران، با اشاره به رشد ۱۳ درصدی تعرفه‌ها در سال ۹۸، گفت: این تصمیم دولت باعث شد تا بخش خصوصی بتواند تعرفه تخت روز را تا ۲۵ درصد بالا ببرد و تا حدودی مانع از فلج شدن بیمارستان‌های خصوصی شده است. اما سایر خدمات مثل آزمایشگاه‌ها و داروخانه‌ها با این تعرفه‌ها نمی‌توانند خدمات با کیفیت ارائه بدهند. مهر_فارس

پایان پیام/