بسیج ملی کنترل فشارخون بدون مشارکت بین بخشی به موفقیت نمی‌رسد
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، علیرضا رییسی در نشست شورای هماهنگی روسای مراکز روابط عمومی و اطلاع رسانی دستگاه های اجرایی که با حضور وزیر بهداشت در ستاد وزارت بهداشت برگزارشد، اظهار داشت: حدود 40 میلیون نفر از جمعیت کشور، بیشتر از 30 سال سن دارند که جمعیت هدف ما هستند و علاوه بر این افراد، تمام مادران باردار و بیماران مزمن کلیوی نیز در هر سنی، به این جمعیت اضافه شدند.
 
معاون بهداشت وزارت بهداشت ادامه داد: شواهد علمی و مدیریتی بسیار زیادی برای اجرای بسیج ملی کنترل فشارخون در کشور وجود دارد و نتایج این طرح تا کنون بسیار دلگرم کننده بوده است. از روز 27 اردیبهشت این طرح همزمان با روز جهانی فشارخون در فاز اول که مربوط به اطلاع رسانی و ارائه آموزش به کاربران طرح بود، آغاز شد و پزشکان، پرستاران، دانشجویان و سایر گروه ها از نظر هماهنگی با بسیج ملی کنترل فشارخون، آموزش های لازم را فرا می گیرند. 
 
رئیسی گفت: حدود 18 هزار خانه بهداشت، 6700 پایگاه و مرکز جامع خدمات سلامت شهری و روستایی، 240 کلینیک ویژه و 1002 بیمارستان دولتی و خصوصی در کشور به این طرح کمک می کنند و پیش بینی کرده ایم که حداقل 2461 پایگاه ثابت و سیار در محل تجمعات پرتردد مانند مساجد و بازارها جهت سهولت در دسترسی مردم ایجاد شود. 
 
وی افزود: بسیج ملی کنترل فشارخون بدون مشارکت بین بخشی به موفقیت نمی رسد، در این طرح بر مشارکت جمعی و همگانی تمرکز کرده ایم و جلب مشارکت مردم، نهادها و سازمان ها و آگاهی بخشی عمومی در کنار ثبت، درمان و مراقبت و پیشگیری از پرفشاری خون، مهمترین هدف ما است. 
 
دبیر اجرایی بسیج ملی کنترل فشارخون با اشاره به اعلام آمادگی بسیاری از سازمانها و نهادهای دولتی و غیردولتی در بسیج ملی کنترل فشارخون، اظهار داشت: علاوه بر مراکز بهداشتی و درمانی و پایگاه های ثابت و سیار، سایر دستگاه ها نیز مانند صنایع، خانه های کارگری، هلال احمر، نیروهای مسلح و سایر وزارتخانه ها اعلام آمادگی کرده اند که واحدهای خود را در اختیار این طرح قرار دهند. 
 
رئیسی تصریح کرد: اطلاع رسانی در بسیج ملی کنترل فشارخون باعث افزایش مراجعه مردم به مراکز بهداشتی و درمانی شده است همچنین سامانه خوداظهاری فشارخون به آدرس salamat.gov.ir برای سهولت در دسترسی مردم راه اندازی شد و پس از ورود و ثبت اطلاعات توسط مردم، پیامکی حاوی اطلاعات مربوط به فشارخون برای آنها ارسال می شود و این مراقبت ها و توصیه ها نیز ادامه پیدا خواهد کرد. 
 
به گزارش وب‌دا وی در پایان اضافه کرد: از ابتدای این طرح تا کنون، اطلاعات فشارخون بیش از 3 میلیون و 300 هزار نفر در سامانه سیب و بیش از 55 هزار نفر در سامانه خوداظهاری فشارخون ثبت شده است.

پایان پیام/

مطالب مشابه