راه اندازی بسیج ملی کنترل فشار خون زیربنای نظام سلامت کشور است
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، سعید نمکی در جلسه هماهنگی "بسیج ملی کنترل فشار خون" که از طریق برقراری ارتباط ویدئویی با روسای دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور، برگزار شد، ضمن تقدیر از تلاش های بی وقفه مجموعه دانشگاه های علوم پزشکی کشور در راستای ساماندهی پرونده الکترونیک سلامت و همچنین، بسیج ملی کنترل فشار خون در اقصی نقاط کشور، افزود: در این مدت، دو اقدام بسیار مهم و اساسی را پیگیری کردیم، یکی از این اقدامات، پرونده الکترونیک سلامت است که در این مدت کوتاه با پیگیری ها و تلاش های بی وقفه تمامی دست اندرکاران در ستاد و دانشگاه ها، به نتایج خوبی رسیده و افتخار بزرگی محسوب می شود؛ چراکه پرونده الکترونیک سلامت در واقع، ریل گذاری ارزنده ای برای نظام سلامت و فعالیت های بعدی مانند، پزشکی خانواده و نظام ارجاع خواهد بود. 

وزیر بهداشت ادامه داد: دومین اقدام، راه اندازی بسیج ملی کنترل فشار خون است که اقدامی بسیار ارزنده و زیربنایی در نظام سلامت کشور خواهد بود. اثرات ارزشمند و گرانقدر این بسیج، بعد از پایان طرح، مشخص خواهد شد. در حال حاضر، از اهمیت نتایج طرح، مطلع نخواهیم شد و نمی دانیم که بررسی یک جمعیت 40 میلیون نفری و شناسایی موارد حاد پرفشاری خون، تا چه اندازه می تواند ما را در برنامه ریزی های حوزه سلامت و صرفه جویی هزینه، یاری کند. در دنیا اولین بار است که یک جمعیت 40 میلیون نفری، تحت پوشش یکی از مقوله های NCD قابل تاثیر در نظام سلامت، قرار می گیرند. 

نمکی خطاب به روسای دانشگاه های علوم پزشکی، بیان کرد: چنانچه فاز عملیاتی بسیج ملی فشار خون را نیز به خوبی مدیریت کنیم، مبنای بسیار پراهمیتی را برای اقدامات بعدی در کنترل بیماری های غیر واگیر در کشور، برجای گذاشته ایم و تردیدی نیست که دست اندرکاران این طرح و همکاران ساعی ما، از این آزمون بزرگ نیز، سرافراز بیرون خواهند آمد. 

وی افزود: بیان چند نکته ضروری است، اول اینکه، دانشگاه های علوم پزشکی و ستاد وزارت بهداشت، باید با آهنگ رشد تقاضای مردم برای ثبت فشارخون، سرعت خود را افزایش دهند، یعنی اگر مطابق با این سرعت پیش نروند، دچار مشکل خواهند شد، این سرعت هم در بعد نظارت، هم در بعد آمادگی پذیرش در پایگاه ها و ایستگاه های سنجش فشار خون و هم دادن فیدبک به موقع به نظام ارائه سلامت، ضروری است.

وزیر بهداشت درخصوص استفاده مطلوب از نیروی انسانی در این طرح ملی، گفت: در این طرح از نیروی انسانی باید به صورت برنامه ریزی شده بهره ببریم. اگر از ابزار نیروی انسانی به خوبی استفاده نکنیم، به نیروی متلاشی کننده ای تبدیل خواهد شد که کل سیستم را برهم خواهد زد. بنابراین، چیدمان نیروها و استفاده مطلوب از آنها، هم درون نظام سلامت و هم بیرون از آن، باید در کمال دقت انجام شود. 

نمکی ادامه داد: یعنی اگر از سایر دستگاه ها نیرو اعزام شد، باید از این نیروها به درستی و براساس نظم و برنامه، استفاده شود. در عین حال، دقت کنید که این نیروها با تشکیلات وزارت بهداشت ادغام نشوند و حیطه مسئولیت و اجرا برای دستگاه های بیرون از وزارت بهداشت، به صورت جداگانه تعریف شود، اما در یک سیستم قابل ارزیابی، مدیریت شوند. . 

وی اظهار کرد: این بسیج ملی برای سنجش فشار خون گروه های سنی 30 سال به بالا، گروه های آسیب پذیر و بیماران راه اندازی شده است، به گونه ای نباشد که بعد از پایان طرح، متوجه شویم که در این بسیج ملی، 40 میلیون نفر مورد سنجش قرار گرفته اند و نیمی از آنها خارج از این گروه سنی بوده اند. اما چنانچه گره های سنی نزدیک به این استاندارد نیز مراجعه کردند، هم پذیرش شوند. مثلا به گونه ای نباشد اگر فردی 29 ساله مراجعه کرد او را مورد سنجش قرار ندهند و موجب رنجش شوند، باید دقت کرد که جلب مشارکت مردم، کار بسیار ظریف و لطیفی است. 

به گزارش وب‌دا وزیر بهداشت در پایان با بیان اینکه بسیج ملی کنترل فشار خون، کار بزرگی است و نتایج مطلوب و بزرگتری را به دنبال خواهد داشت، تاکید کرد: استان های مختلف می توانند برای برگزاری و اجرای موفق تر این طرح، هر ایده و اقدام خلاقانه ای را پیش بینی کرده و انجام دهند. در پایان طرح، دانشگاه های پیشرو مورد تقدیر و تشکر قرار خواهند گرفت.

پایان پیام/

نظر خود را بنویسید

  • نظرات ارسال شده پس از تایید در وب سایت منتشر خواهند شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشند تایید نمی شوند.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی باشند منتشر نخواهند شد.