طرح تحول سلامت باید از منظر اقتصادی بازنگری شود
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، محمود نجفی عرب، به مشکلات صنعت داروسازی کشور و ارتباط آن با طرح تحول سلامت اشاره کرد و گفت: از یک سو، بخش‌های دولتی و شبهه دولتی علاقه‌ای به رها کردن صنعت داروسازی ندارند. از سوی دیگر، تقاضای داخلی محدود است و برای سهم گیری از بازارهای خارجی هم دورخیز لازم را انجام نداده ایم.

رئیس فدراسیون اقتصاد سلامت با عنوان این مطلب که در جذب سرمایه گذار خارجی برای صنعت داروسازی کشور آن چنان که باید و شاید مناسب عمل نکرده ایم، تاکید کرد: در کنار همه این مشکلات، بحث بی ثباتی در بخش دولتی و تغییرات پیاپی بخشنامه‌ها و آئین نامه‌ها هم مزید بر علت شده و فعالان اقتصادی این حوزه را از برنامه ریزی باز می‌دارد.

وی افزود: ما باید نگاهمان به سمت بازارهای خارج از کشور باشد. برای رسیدن به این هدف، می‌بایست استانداردهای لازم را تدارک ببینیم و دانش و خصوصیات مورد نیاز بازارهای جهانی را کسب کنیم.

نجفی عرب گفت: یکی از راه حل‌ها برای توسعه صنعت داروسازی ایران، می‌تواند در پیش گرفتن تولید در داخل کشور ولی تحت لیسانس یک شرکت معتبر جهانی باشد. ضمن اینکه با این روش می‌توانیم به یکی از دغدغه‌های مهم یعنی اشتغال فارغ التحصیلان داروسازی، پاسخ مناسب بدهیم.

رئیس فدراسیون اقتصاد سلامت در خصوص ضرورت مدیریت هزینه‌ها در سازمان‌های بیمه گر، اظهار داشت: کسری بودجه بیمه‌ها، سال‌های متمادی است که اقتصاد سلامت کشورمان را رنج می‌دهد و اثر مستقیمی روی بعد اقتصادی حوزه سلامت دارد.

وی اظهار کرد: این موضوع در همه حوزه‌های سلامت اعم از بیمارستان‌ها، شرکت‌های دارویی، شرکت‌های وارد کننده دارو، شرکت‌های توزیع کننده دارو و داروخانه‌ها کاملاً مشهود و ملموس است.

به گزارش مهر نجفی عرب در پایان با اشاره به تحمیل بار سنگین طرح تحول سلامت بر سازمان‌های بیمه گر، تاکید کرد: طرح تحول سلامت باید از منظر اقتصادی بازنگری شود، واقعیت این است که ابتدا و انتهای اقتصاد این طرح با یکدیگر همخوانی ندارد، یا باید بودجه آن افزایش پیدا کند یا اینکه در هزینه کرد منابع مدیریت شود.

پایان پیام/

مطالب مشابه