یکی از مهمترین اهداف بسیج ملی کنترل فشار خون آگاهی افراد مبتلا به این بیماری است
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، باقر لاریجانی با بیان اینکه طبق نتایج پیمایش ملی عوامل خطر بیماری‌های غیرواگیر در سال ۱۳۹۵، ۳۶.۴ درصد از افراد بالای ۱۸ سال کشور دارای زمینه های فشار خون بالا هستند، گفت: از این افراد ۴۲.۲ درصد مرد و ۳۱.۱ درصد آنها زن هستند.

نائب رئیس کمیته ملی بیماری‌های غیرواگیر با اشاره به بالاتر بودن شیوع فشار خون در بین ساکنان شهرها، افزود: ۳۴.۱ درصد از ساکنین مناطق روستایی و ۳۷.۴ درصد از ساکنین مناطق شهری دارای زمینه های فشار خون بالا هستند. علاوه بر این ۲۶.۴ درصد از افراد بالای ۱۸ سال کشور یعنی حدود ۱۵ میلیون نفر مشکل فشار خون بالا دارند  از این جمعیت مبتلا به فشار خون بالا، ۲۷.۵ درصد زن و ۲۵.۲ درصد مرد هستند و ۲۷.۷ درصد در مناطق روستایی و ۲۵.۹ درصد در مناطق شهری ساکن هستند.

وی افزود: عوامل مختلفی بر کنترل فشارخون اثر دارد، با افزایش شاخص ثروت خانوار کاهش آمار فشار خون بالا مشاهده می‌شود. به طوری که طبق برآوردها ۲۱.۹ درصد افراد غنی و ۳۰.۱ درصد افراد فقیر به فشار خون مبتلا هستند.

لاریجانی تحصیلات را شاخص دیگری برای کنترل فشار خون ذکر کرد و گفت: با افزایش میزان تحصیلات فرد شیوع فشار خون بالا کاهش می‌یابد. شیوع این بیماری ۵۳.۲ درصد در بین افراد بی سواد و ۱۸ درصد در بین افراد با تحصیلات دانشگاهی است.

معاون وزیر بهداشت هدف بسیج ملی کنترل فشار خون را افزایش آگاهی افراد از بیماری فشار خون ذکر کرد و گفت: همچنین در این برنامه هدف این است که افرادی که فشار خون بالا دارند از بیماری خود مطلع شوند.

وی اظهار کرد: درصد بالایی از افراد مبتلا به فشار خون در کشور از بیماری خود اطلاع ندارند، در کل ۵۶.۹ درصد از افراد با فشار خون بالا شامل ۴۷.۴ درصد مرد و ۶۴.۸ درصد زن از بیماری خود اطلاع ندارند. تنها ۵۵.۷ درصد از ساکنین در مناطق روستایی با فشار خون بالا و ۵۷.۴ درصد از ساکنین در مناطق شهری با فشار خون بالا از بیماری خود مطلع هستند.

لاریجانی تصریح کرد: این بی اطلاعی می تواند عوارض ثانویه بیماری فشار خون را تشدید کند، ۴۶.۲ درصد از زنان و ۳۲.۱ درصد از مردان دارای فشار خون بالا خدمات درمانی مرتبط با بیماری خود را دریافت می‌کنند.

نائب رئیس کمیته ملی بیماری‌های غیرواگیر گفت: با افزایش شاخص ثروت؛ افزایش درصد دریافت خدمات درمانی موثر در بین بیماران مبتلا به فشار خون بالا مشاهده می شود. در بین افراد با فشار خون بالا؛ ۳۹.۵ درصد از ساکنین در مناطق شهری و ۳۳ درصد از ساکنین در مناطق روستایی خدمات درمانی موثر دریافت می‌کنند.

به گزارش ایسنا وی در پایان با هشدار این مطلب که شیوع فشار خون در کشور رو به افزایش است اظهار کرد: براساس نتایج مطالعه‌ای که به بررسی روند شیوع فشار خون بالا طی سال‌های ۱۳۶۹ تا ۱۳۹۵ پرداخته؛ شیوع فشار خون بالا در سال ۱۳۶۹ در بین زنان و مردان به ترتیب از ۱۰.۳ درصد و ۸.۸ درصد بوده و این میزان در سال ۱۳۹۵ به ۲۹.۹ درصد و ۲۵.۳ درصد افزایش یافته است.

پایان پیام/

مطالب مشابه