باید در اتاق شیشه‌ای کار کنیم و دیده شویم
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، محمدرضا شانه ساز در مراسم تکریم و معارفه سرپرست سازمان غذا و دارو با تقدیر از حسن اعتماد وزیر بهداشت به وی گفت: افتخار می‌کنم از بدنه سازمان غذا و دارو هستم. شفافیت تامین دارو، تجهیزات پزشکی و اهمیت حوزه غذا و آرایشی و بهداشتی بر هیچ‌کس پوشیده نیست و در این دوره نیز این موارد دنبال خواهد شد. 
 
سرپرست جدید سازمان غذا و دارو ادامه داد: سازمان غذا و دارو چند وظیفه حاکمیتی خاص دارد که قابل ‌واگذاری نیست، ابلاغ آیین‌نامه‌ها، ضوابط و دستورالعمل‌ها و برگزاری کمیسیون‌ها در سازمان غذا و دارو یا با تفویض اختیار در دانشگاه‌ها و زیرمجموعه‌های آن انجام می شود. همچنین آمار تجمیعی نیز قابلیت برون‌سپاری ندارد.
 
وی افزود: برخی سخنان بی اساس که درخصوص سازمان غذا و دارو می‌شود از سال‌های گذشته وجود داشته است و مختص چند وقت اخیر نیست، بخشی از صحبت‌هایی که در مورد سازمان غذا و دارو می‌شود مربوط به بخش‌هایی است که نتوانستیم برون‌سپاری علمی داشته باشیم و همین امر نیز باعث ایجاد حساسیت بیشتر شد، بنابراین یکی از راهکارها برای رفع این موضوع، تقسیم مسئولیت‌هایی است که قانونگذار به این سازمان اجازه برون‌سپاری داده است و اگر این کار را نکنیم، قطعا نمی‌توانیم از عهده تمام مسئولیت‌ها برآییم و پاسخگویی به همه آن‌ها غیرممکن می‌شود.
 
شانه‌ساز گفت: چنانچه برون‌سپاری و تفویض اختیار و برون‌سپاری به بخش‌های غیردولتی را اصلاح کنیم، می توانیم حرف و نقدها را کم کرده و هر چه بهتر به کارهای اصلی حاکمیتی و سیاستگذاری بپردازیم.
 
سرپرست جدید سازمان غذا و دارو با تاکید بر اصل شفافیت در سازمان غذا و دارو گفت: باید در اتاق شیشه‌ای کارکنیم و دیده شویم و این به معنای کم کردن پاسخگویی نیست، بلکه این امر موجب جلب نظر افکار عمومی به نفع سازمان خواهد شد.
 
وی تصریح کرد: یکی از راهبردهای سازمان غذا و دارو باید مقابله با خواسته‌های القایی باشد، متاسفانه خواسته‌های القایی در جامعه عمومی شده است و نیازهای غیر ضروری، مشکلات مردم را در شرایط اقتصادی امروز، بیشتر می‌کند، بنابراین در تمام حوزه‌ها با تعاریف سلامت‌محور باید از سلامت، اقتصاد و جیب مردم حفاظت کنیم. 
 
به گزارش وب‌دا شانه‌ساز در پایان با اشاره به دخالت ارگان های موازی در حوزه غذا و محصولات آرایشی و بهداشتی، از معاون کل وزارت بهداشت خواست، با تعامل مثبت با مجلس شورای اسلامی، موازی کاری‌ها در این حوزه برچیده شود و خاطرنشان کرد: یکی از مهمترین ابزارهای سلامت، غذا است و اگر قرار باشد که وزارت بهداشت در حوزه غذا اعمال‌نظر نکند، هزینه‌هایی که در سال‌های آتی تحمیل  می‌شود می‌تواند مخرب باشد. بنابراین، این بحث باید در یک جا فیصله پیدا کند و مسائل مربوط به‌ سلامت غذا و فرآورده‌های بهداشتی در تشکیلاتی که در تمام دنیا شناخته‌شده است، تجمیع شود.

پایان پیام/

مطالب مشابه