سیاست اصولی وزارت بهداشت محدود کردن و به تدریج تعطیلی مدارس بهیاری است
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، مریم حضرتی با اشاره به سوابق ایجاد رده های پرستاری در سال های گذشته اظهار داشت: در سال های گذشته بنا به نیاز نظام سلامت در مقاطعی مانند دفاع مقدس، گروه های جدیدی در حوزه پرستاری ایجاد شدند که امروز با رفع آن شرایط و پیشرفت علوم پرستاری جوابگوی نیاز مردم و نظام سلامت نیستند. 

معاون پرستاری وزارت بهداشت ادامه داد: ما تا سال 94 شاهد یک بهم ریختگی در عناوین و شرح شغلی گروه های مختلف بودیم به طوری که مشکلات زیادی را برای نظام سلامت ایجاد کرده بود.

وی افزود: یکی از این مشکلات، نبود متولی برای سطوح اولیه مراقبت های پرستاری یا primary care  بود که با حذف کمک بهیاران و ایجاد رده های نامشخص مانند نظافتچی بیمار و بهیار ایجاد شده بود. همچنین در حوزه پرستاری تخصصی عنوان خاص وجود نداشت و علیرغم وجود فارغ التحصیلان در رده های تکمیلی پرستاری هیچ شرح وظایف مشخصی وجود نداشت. 

حضرتی گفت: گروه بهیاری در مقاطعی از زمان، خدمات شایانی به نظام سلامت ارائه کرده بودند و دیگر جوابگوی نیازهای تخصصی مردم در بیمارستان ها و مراکز درمانی نبودند و براساس تلاش معاون پیشین پرستاری، رده بندی جدیدی تحت عنوان مراقبت های اولیه، مراقبت های عمومی و مراقبت های تخصصی پرستاری تعریف شد که به ترتیب توسط کمک پرستاران یک ساله، پرستاران کارشناس و پرستاران با مدارک کارشناسی ارشد و دکترا انجام می شوند.

معاون وزیر بهداشت با اشاره به اینکه این مدل در بسیاری از کشورها دنبال می شود بیان کرد: مسئولین و سیاستگذاران پرستاری در سیستم های پرستاری در اغلب کشورها و به خصوص کشورهای منطقه که از نظر فرهنگی و اجتماعی نیز به ما نزدیک هستند، بر این امر که رده بهیاری دیگر نمی تواند پاسخگوی نظام سلامت و مردم و جامعه باشد، تاکید دارند.

وی با اشاره به توافق با معاونت آموزشی وزارت بهداشت برای محدود کردن دبیرستان های بهیاری گفت: سیاست اصولی وزارت بهداشت محدود کردن و به تدریج تعطیلی مدارس بهیاری است؛ چراکه در ساختار جدید بیمارستان ها دیگر بهیار جایگاهی ندارد و بهیاران موجود بعد از بازنشستگی و یا ادامه تحصیل جای خود را به پرستاران و کمک پرستاران خواهند داد.

حضرتی همچنین از آمادگی این معاونت برای تامین نیاز مراکز درمانی به پرستار از طریق افزایش جذب دانشجو و تغییر ظرفیت برخی رشته ها مانند اتاق عمل و هوشبری و یا آموزش تکمیلی برای این گروه خبر داد. 

به گزارش وب‌دا معاون پرستاری وزارت بهداشت در پایان اضافه کرد: اخیرا اخباری مبنی بر پیگیری های متعدد مسئولین  استان ها از روسای دانشگاه های علوم پزشکی برای اخذ مجوز راه اندازی هنرستان های بهیاری شنیده می شود كه این امر در حالی است که 192 دانشکده پرستاری برای تربیت پرستاران در کشور وجود دارد و تمام نهادهای پرستاری از جمله بورد پرستاری، نظام پرستاری، معاونت پرستاری و انجمن های علمی پرستاری بر متوقف کردن رده بهیاری و تعطیلی تدریجی مراکز بهیاری موجود هم نظر هستند.

پایان پیام/

مطالب مشابه