بسیاری از کشورها در منطقه مدیترانه شرقی برای تهیه خون کافی با چالش روبه‌رو هستند
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، احمد المنظری در پیامی به مناسبت روز جهانی اهداکنندگان خون "۱۴ ژوئن برابر با ۲۴ خرداد" افزود: هر ساله در ۱۴ ژوئن، کشورها در سراسر جهان، روز جهانی اهداکنندگان خون را جشن می‌گیرند، کمپن امسال بر اهدای خون و دسترسی جهانی به خون سالم به عنوان بخش ضروری دسترسی به پوشش جهانی بهداشت متمرکز شده است.

مدیر منطقه ای مدیترانه شرقی، سازمان بهداشت جهانی ادامه داد: تزریق خون و محصولات آن هر سال زندگی میلیون‌ها نفر را نجات می‌دهد، انتقال خون می‌تواند در زنان مبتلا به خونریزی مرتبط با بارداری و زایمان؛ کودکان مبتلا به کم خونی شدید؛ بیماران با اختلالات ارثی مانند تالاسمی؛ و قربانیان تروما، اورژانس، بلایای طبیعی و حوادث کمک کند.

المنظری گفت: اگر چه نیاز به خون جهانی است، اما بسیاری از کشورها در منطقه مدیترانه شرقی سازمان جهانی بهداشت، با تهیه خون کافی و در دسترس و همچنین اطمینان از کیفیت و سالم بودن آن، به ویژه در موارد اضطراری بشری با چالش روبرو هستند. تأمین خون کافی که نیازهای بیماران را برآورده می‌کند، فقط از طریق اهداکنندگان مستمر که شامل اهدا کنندگان خون داوطلبانه و بدون چشمداشت مادی است، می‌تواند تضمین شود.

وی تصریح کرد: روز جهانی اهداکنندگان خون از اهدا کنندگان داوطلبانه خون و بدون چشمداشت مادی برای هدیه نجات بخش خون و افزایش آگاهی از نیاز جهانی به خون سالم در تحویل مراقبت‌های بهداشتی و نقش حیاتی که اهداکنندگان خون داوطلبانه و مستمر در دستیابی به هدف پوشش بهداشت جهانی بازی می‌کند، تقدیر و قدردانی می‌کند.

مدیر منطقه‌ای مدیترانه شرقی WHO در این پیام تاکید کرد این کمپین خواستار اقدام همه دولت‌ها، مقامات بهداشت ملی و سرویس‌های ملی خون است. آنها ملزم به تهیه منابع کافی و ایجاد سیستم‌ها و زیرساخت‌های لازم برای افزایش جمع آوری خون از اهداکنندگان داوطلب و مستمر بدون چشمداشت مادی؛ کیفیت بالای مراقبت از اهداکنندگان؛ ترویج و اجرای مناسب بالینی استفاده از خون؛ و ایجاد سیستم‌های نظارت در سراسر زنجیره تأمین انتقال خون هستند.

به گزارش ایسنا المنظری در پایان اضافه کرد: سازمان بهداشت جهانی همچنین از تمام کشورهای منطقه درخواست می‌کند که روز جهانی اهداکنندگان خون را جشن بگیرند و از افرادی که اهدا کننده خون هستند، تشکر و قدردانی کنند و افرادی را که هنوز شروع به اهدای خون نکرده‌اند، به اهدای خون تشویق کنند.

پایان پیام/

مطالب مشابه