یک چهارم موارد مرگ در کشورمان منتسب به عوارض فشارخون بالا است
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، افشین استوار گفت: در حال حاضر حدود ۸۲ درصد علل مرگ و میر در کشورها به علت بیماری های غیروگیر است که از میان آنها ۷۵ درصد علت مرگ و میرها به دلیل ۴ بیماری اصلی از جمله بیماری های قلبی و عروقی،دیابت،سرطان ها و بیماری های مزمن تنفسی است که فشارخون بالا به عنوان یکی از عوامل خطر همه بیماری های اشاره شده می باشد.

مدیر کل دفتر مدیریت بیماری های غیرواگیر وزارت بهداشت ادامه داد: براساس مطالعات انجام شده سالانه نزدیک به ۱۰۰ هزار مرگ به دلیل فشارخون و بیماری های مرتبط با فشارخون رخ می دهد که تقریبا یک چهارم موارد مرگ در کشورمان منتسب به عوارض فشارخون بالا در بیماران است بنابراین میزان باری که فشارخون بالا بر روی سلامت مردم تحمیل می کند بسیار زیاد است.

وی افزود: شیوع فشارخون بالا در کشورمان بسیار زیاد است، تقریبا درجمعیت بالای ۱۸ سال نزدیک ۲۶.۵درصد و در جمعیت بالای ۳۰ سال که گروه هدف بسیج ملی کنترل فشارخون است بالغ بر یک سوم جمعیت یعنی از هر سه نفر یک نفر فشارخون بالا دارد که عدد بزرگی است. 

استوار گفت: در سه دهه گذشته شیوع فشارخون بالا در کشورمان نزدیک به سه برابر شده است و روند ابتلا به آن نیز همچنان رو به افزایش است هم شیوع فشارخون بالا و هم مرگ و میر ناشی از فشارخون بالا روندی افزایشی را در کشور دنبال می کند.

مدیر کل دفتر مدیریت بیماری های غیرواگیر وزارت بهداشت تصریح کرد: از آنجایی که بیماری های غیرواگیر هزینه بسیار زیادی به نظام سلامت کشورمان تحمیل می کنند در صورتی که ما تدبیری در ارتباط با فشارخون بالا نیاندیشیم متاسفانه هزینه های کمرشکنی به سیستم سلامت کشورمان تحمیل می شود که ممکن است در بسیاری از مواقع نظام سلامت کشور برای پرداخت این هزینه ها استطاعت نداشته باشد.

وی اظهار کرد: فشارخون بالا یک عامل خطر قابل مداخله و پیشگیری است و تغذیه نامناسب بخصوص مصرف بالای نمک،کم تحرکی، استعمال سیگار و الکل و چاقی از جمله عوامل قابل مداخله هستند که با کاهش این عوامل خطرزا و اصلاح سبک زندگی تا حدود زیادی می توانیم از وقوع فشارخون بالا جلوگیری کنیم از طرف دیگر در صورتی که فرد به هر دلیلی به فشارخون بالا مبتلا شود درمان های موثر و در دسترسی وجود دارد که می تواند با کنترل فشارخون از عواقب آن پیشگیری کند.

استوار ادامه داد: فشارخون بالا هم قابل پیشگیری است و هم در صورت ابتلای فرد به فشارخون بالا می توان از طریق درمان های ساده آن را کنترل کرد که عواقب آن بروز پیدا نکند به دلیل اینکه عواقب این بیماری بسیار خطرناک هستند از جمله سکته های قلبی و مغزی، مرگ زودرس ، نارسایی کلیوی، زوال عقل و مشکلات بینایی عواقب جدی فشارخون بالا هستند.

مدیر کل دفتر مدیریت بیماری های غیرواگیر وزارت بهداشت خاطرنشان کرد: در حال حاضر فشارخون بالا مهمترین عامل خطر بیماری ها به طور کلی و بیماری های غیرواگیر به طور خاص در کشور ما در بسیاری دیگر از نقاط جهان محسوب می شود. مطالعه ویژه ای درباره هزینه هایی که فشارخون بالا و بیماری های ناشی از آن بر نظام سلامت کشورمان تحمیل می کند انجام نگرفته است البته مطالعاتی در اینباره در دست اقدام است.

وی درباره رتبه جهانی ایران از نظر میزان ابتلا به فشارخون بالا گفت: اینکه رتبه کشورمان از نظر میزان ابتلا به فشارخون در جهان چقدر است باید گفت که در جهان از هر سه نفر بزرگسالان یک نفر مبتلا به فشارخون بالا است کشور ما هم از این قاعده مستثنی نیست اما از رتبه جهانی ایران از نظر ابتلا به فشارخون بالا دقیقا اطلاعی ندارم.

استوار یادآور شد: بسیج ملی کنترل فشارخون از ۲۷ اردیبهشت ماه جاری مطابق با روز جهانی فشارخون بالا شروع به کار کرد که ما تا عید فطر مرحله اول این طرح که شامل اطلاع رسانی و آموزش و حساس سازی جامعه بود را اجرا کردیم از روز ۱۸ خرداد وارد فاز اجرایی سنجش فشارخون شدیم. در طول اجرای این طرح خانه های بهداشت ، مراکز دولتی مراجعه کنندگان را برای اندازه گیری فشارخون پذیرش کردند و از روز گذشته علاوه بر مراکز اشاره شده ، بیش از ده هزار ایستگاه سنجش فشارخون در محل تجمع مردم از جمله در بازارها ، مساجد ، ادارات و ایستگاه های مترو، پارک ها و کلیه مکان های تجمع مردم راه اندازی شده است.

مدیر کل دفتر مدیریت بیماری های غیرواگیر وزارت بهداشت اضافه کرد: بیش از هزار بیمارستان برای سنجش فشارخون در این طرح همکاری می کنند و تا ۱۵ تیرماه جاری کار سنجش فشارخون ادامه خواهد داشت و از مردم دعوت می کنیم در این بسیج ملی برای اندازه گیری فشارخون شرکت کنند. متاسفانه در حال حاضر بیش از ۴۰ درصد افراد مبتلا به فشارخون بالا از ابتلای خود آگاهی ندارند و امیدواریم در پایان کار، فشارخون ۲۰ میلیون نفر از جمعیت بزرگسال کشور را اندازه گیری کنیم و به شناسایی بیماران مبتلا به فشارخون بالا کمک کنیم.

به گزارش سلامت نیوز وی در پایان درباره برنامه های بعدی پس از شناسایی افراد مبتلا به فشارخون بالا گفت: سامانه الکترونیک www.salamat.gov.ir برای ثبت فشارخون افراد وجود دارد و تمام مبتلایان به فشارخون بالا چه آن دسته افرادی که اطلاعات بیماری شان در پرونده الکترونیک به ثبت رسیده است و وضعیت درمانشان توسط بهورزان و مراقبین سلامت در سطح روستا و شهرها پیگیری خواهند شد که مطمئن شویم درمان و مراقبت های لازم را برای فشارخون بالا دریافت می کنند و چه افرادی که در سامانه الکترونیک ثبت فشارخون ، اطلاعاتشان ثبت شده است وضعیتشان از طریق ارسال پیامک پیگیری خواهد شد تا مطمئن شویم درمان و مراقبت های کافی دریافت خواهند کرد بنابراین مبتلایان به فشارخون بالا به حال خود رها نخواهند شد.

پایان پیام/

مطالب مشابه