ایجاد تکنیک‌های خودمراقبتی برای پیشگیری از غرق‌شدگی
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، علیرضا مغیثی گفت: غرق شدگی یکی از مشکلات جدی سلامت و بهداشت عمومی به ویژه در استان های ساحلی کشور و در فصل تابستان است. خطر غرق شدگی فقط در ساحل های شلوغ نیست و می تواند در هر جایی که آب وجود دارد، افراد را تهدید کند.
 
رییس اداره پیشگیری از حوادث دفتر مدیریت بیماری های غیر واگیر وزارت بهداشت ادامه داد: با آغاز فصل گرما و تعطیلات، سواحل شمالی کشور با استقبال بسیاری از هموطنان و گردشگران به منظور شنا در دریا مواجه می شود. شنا در دریای خزر انگیزه بسیاری از گردشگران در فصل تابستان است. از این رو برنامه پیشگیری از غرق شدگی در استان های شمالی کشور "گیلان، مازندران، گلستان" برای پیشگیری از درد و رنج ناشی از مرگ هموطنان در تعطیلات تابستان بسیار پر اهمیت است.
 
وی افزود: در سال گذشته تعداد کل موارد ثبت شده غرق شده در سه استان شمالی کشور 455 نفر بود که از این تعداد مردان  75 درصد  "341 نفر" و زنان  25 درصد "114 نفر" موارد غرق شدگی را به خود اختصاص دادند. 
 
مغیثی گفت: بالاترين تعداد مربوط به استان مازندران با تعداد  369 نفر و پس از آن، استان گیلان با تعداد  76 نفر و استان گلستان با تعداد 10 نفر بوده است. 88.5 درصد این حوادث در دریا اتفاق افتاده "که از این تعداد 11.75 درصد در محدوده مجاز برای شنا کردن و 88.25 درصد در محدوده خارج از طرح مجاز برای شنا استفاده کرده اند" و 11.5درصد در رودخانه ها و استخر "استخر، آب انبار، آب پشت سد، چاه، حوض" دچار حادثه شده اند.
 
رییس اداره پیشگیری از حوادث دفتر مدیریت بیماری های غیر واگیر وزارت بهداشت تصریح کرد: از کل موارد غرق شدگی 28 درصد "127 نفر" منجر به فوت شد و 72 درصد "328 نفر" با موفقیت احیا شدند. گروه سنی 24-20 سال با 15.4 درصد بیشترین تعداد موارد غرق شدگی را به خود اختصاص داده و پس از آن به ترتیب گروه سنی 19- 15 سال با 13.93 درصد و سپس گروه سنی 29- 25 سال با  13.49درصد قرار داشتند.
 
وی اظهار کرد: بیشترین موارد غرق شدگی با  77.88 درصد مربوط به افراد مهمان از شهرهای دیگر کشور و 22.12 درصد مربوط به افراد بومی سه استان فوق بوده است. بیشترین تعداد غرق شدگی به ترتیب مربوط به ماه های شهریور با 37 نفر، سپس مرداد با 31 نفر و تیر با 27 نفر بوده است.
 
مغیثی ادامه داد: در سال 1393 آمار غرق شدگی در سه استان شمالی 307 مورد بوده و در سال های بعد افزایش داشته ولی آمار مرگ ناشی از غرق شدگی کم و بیش ثابت مانده است.
 
معاون دفتر مدیریت بیماری های غیر واگیر وزارت بهداشت افزود: گذشته از افزایش مسافرت ها به استان های سواحل جنوبی دریای خزر و لذت بردن از تابستان و شنا همراه خانواده و دوستان این امر حکایت از این دارد که در سال های اخیر تمرکز بیشتر بر روی امداد به مغروغین و نجات و احیای آنها بوده است و کمتر به پیشگیری از غرق شدگی توجه شده است.
 
وی تاکید کرد: در سال جاری نیاز است به این وجه تمرکز بیشتری شود. برای دست یافتن به این هدف لازم است که موازین پیشگیری از غرق شدگی از سه استان شمالی کشور فراتر رفته به سایر استانها برسد؛ چراکه اکثر قربانیان از ساکنین سایر استان های کشور هستند و مردم سه استان شمالی کمترین سهم را در غرق شدگی و مرگ ناشی از آن دارند. این امر شامل هشدارهای جدی و آموزش های لازم در مورد ایجاد تکنیک های خود مراقبتی می شود. 
 
مغیثی گفت: مسافرینی که از استان تهران به خطه شمال مسافرت می کنند در جایگاه اول، بعد از آن استان های خراسان در جایگاه دوم، و سپس استان البرز در جایگاه سوم قرار دارد. مسافرین از استان های خوزستان، همدان در جایگاه های بعدی قرار می گیرند.
 
به گزارش وب‌دا معاون دفتر مدیریت بیماری های غیر واگیر وزارت در پایان اضافه کرد: آموزش و اطلاع رسانی از طریق صدا و سیما و رسانه ها "در سطح کشور" به عموم مردم همزمان در مورد حفظ آرامش و خونسردی در زمان روبرو شدن با جریان فروبرنده یا امواج شکافنده که به طور اختصاصی در دریای خزر اتفاق میافتد "سبک کردن بدن بدون انجام فعالیت و خودداری از تقلا و دست و پا زدن"، تجهیز مناطق طرح سالم سازی دریا و جذاب کردن این اماکن به نحوی که مسافران رغبت بیشتری برای حضور در این اماکن داشته باشند و گنجاندن برنامه پیشگیری از غرق شدگی در برنامه آموزشی و پیشگیری از حوادث مدارس و دانش آموزان از جمله مواردی است که برای پیشگیری از غرق شدگی پیشنهاد می شود.

پایان پیام/

مطالب مشابه