استفاده از داروهای اپیوئیدی و خطر ابتلا به سوء مصرف مواد مخدر در امریکا
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، علاوه بر آن دست‌کم ۱۲ درصد از موارد مراجعه‌ به بخش اورژانس برای گلو درد و حدود ۱۷ درصد از مراجعه‌کنندگان برای عفونت‌های دستگاه ادراری به تجویز نسخه‌های اپیوئیدی ختم می‌شود.

این در حالیست که مطالعات گذشته نشان داده است استفاده از داروهای اپیوئیدی در این سنین می‌تواند خطر ابتلا به سوء مصرف مواد مخدر را برای این افراد در آینده تا بیش از یک سوم افزایش دهد.

متخصصان از بیمارستان کودکان بوستون و دانشکده پزشکی هاروارد با تکان‌دهنده خواندن این آمارها تاکید کردند: دستورالعمل هایی نظیر مواردی که برای بزرگسالان وجود دارد، باید روی تجویز داروهای اپیوئیدی برای جوانان نیز اعمال شود.

سال گذشته، مرکز کنترل و پیشگیری از امراض ایالات متحده آمریکا "CDC" از مرگ و میر بیش از ۴۷ هزار نفر در سال ۲۰۱۷ میلادی بر اثر سوء مصرف مواد مخدر  خبر داده بود. این بدان معناست که روزانه به طور میانگین ۱۳۰ آمریکایی قربانی سوء مصرف مواد مخدر می‌شوند.

نگرانی‌های اخیر اغلب روی افزایش مصرف اپیوئیدهای مصنوعی مانند فنتانیل متمرکز شده است. طبق اعلام وزارت خدمات انسانی و بهداشت آمریکا، با این حال داروهای تجویزی مانند ویکودین و اکسی‌کدون  حدود ۴۰ درصد از مرگ و میرهای ناشی از سوء مصرف مواد مخدر را موجب شده‌اند.

نوجوانان و بزرگسالان در سنین دانشگاه به طور ویژه‌ای در معرض سوء مصرف مواد مخدر هستند. تحقیقات گذشته نشان داده است که مصرف قانونی داروهای تجویزی اپیوئیدی در میان دانش‌آموزان دبیرستانی با افزایش ۳۳ درصدی خطر سوء مصرف مواد مخدر در آینده در میان جوانان همراه شده است. 

برای انجام این مطالعه، متخصصان داده های دو نظرسنجی ملی از مرکز کنترل و پیشگیری از امراض ایالات متحده آمریکا را تجزیه و تحلیل کرده‌اند. آنها مراجعه نوجوانان بین ۱۳ تا ۱۷ ساله و بزرگسالان جوان بین ۱۸ تا ۲۲ ساله را به بخش‌های اورژانس و کلینیک‌های درمان سرپایی بررسی کرده‌اند. 

در دوره مطالعات، حدود ۵۷ میلیون مراجعه‌کننده، نسخه‌های اپیوئیدی دریافت کرده‌اند که ۱۴.۹ درصد از آن‌ها مراجعه‌کنندگان به بخش‌های اورژانس و ۲.۸ درصد نیز مراجعه‌کنندگان به کلینیک‌های درمان سرپایی بوده‌اند.

داده‌ها حاکی از آن است که بیشترین تجویز نسخه‌های اپیوئیدی هم در نوجوانان و هم در بزرگسالان جوان با نزدیک به ۶۰ درصد در میان مراجعه‌کنندگان به کلینیک‌های دندان‌پزشکی بوده است.

به گزارش ایسنا متخصصان توصیه کرده‌اند که به جای داروهای اپیوئیدی، مسکن‌هایی مانند تیلنول یا ایبوپروفن برای نوجوانان و بزرگسالان جوان تجویز شوند. چرا که یک تحقیق در سال گذشته نشان داد نوجوانانی که از دندان‌پزشکان خود نسخه‌های اپیوئیدی دریافت می‌کنند، ۱۵ درصد بیشتر گرایش به اعتیاد دارند. مراجعه‌کنندگان برای شکستگی استخوان‌ها و شکستگی‌های قوزک پا به ترتیب در رتبه دوم و سوم افزایش احتمال اعتیاد در نوجوانان ۱۳ تا ۱۷ ساله قرار گرفته‌اند. این در حالی است که رتبه‌های دوم و سوم برای بزرگسالان جوان بین ۱۸ تا ۲۲ ساله مربوط به درد کمر و گرفتگی گردن می‌شود.

پایان پیام/

مطالب مشابه