تغییر در وضعیت سازمان غذا و دارو و هیات امنای ارزی از الویت‌های من بود
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، سعید نمکی در نشست امروز فراکسیون امید مجلس اظهار داشت: از همان روزهای اول مسئولیتم در وزارت بهداشت، ابلاغ کردم که هیچ دارو و تجهیزات پزشکی که مشابه آن در کشور تولید می شود، اجازه واردات ندارد و به شدت بر روی این موضع، ایستادم و اعلام کردیم که هر شرکت داروسازی اقدام به تولید داروهای وارداتی کند، از آن حمایت می کنیم.
 
وزیر بهداشت ادامه داد: اخیرا احساس کردم که در سازمان غذا و دارو، ساز و کار مناسبی برای مقابله با هجمه های اقتصادی و شرایط جدید، مهیا نیست و این سازمان را تبدیل به قرارگاه کردم و خود نیز مسئولیت آن را پذیرفتم و دیروز نیز نشست 6- 5 ساعته ای در این سازمان با اعضای هیات اجرایی قرارگاه سازمان غذا و دارو داشتم.
 
نمکی گفت: علیرغم تمام محدودیت ها از جمله نقل و انتقال پول، امروز کمبودهای داروهای اساسی و تجهیزات پزشکی مهم در کشور، کمتر از روزهای مشابه سال قبل است. البته ممکن است فردی عنوان کند که یک دارو در کشور وجود ندارد که آن هم داروی خارجی است که تا دیروز با هر شیوه ای به کشور وارد می شد. برخی از همکاران ما نیز متاسفانه به شدت بیماران را به سوی داروهای خارجی هدایت می کنند اما واردات داروهای خارجی که مشابه داخلی دارند، به شدت کاهش یافته تا تولید دارو، تقویت شود.
 
وی با اشاره به ارتقای استانداردهای داروهای ایرانی، گفت: جفا و ظلم است که بگوییم داروی ایرانی فاقد کیفیت است چون استانداردها ارتقا یافته است . به عنوان نمونه صافی دیالیز خارجی را با 30 درصد قیمت ایرانی می توانیم وارد کنیم، اما این کار را نکرده ایم تا تولید تقویت شود و از تولیدکنندگان نیز خواسته ایم که قیمت محصولات خود را با کاهش هزینه های سربار و پیدا کردن بازارهای صادراتی و رقابتی، کاهش دهند.
 
وزیر بهداشت یادآور شد: در ماه های اول پس از رای اعتماد نمایندگان، در وزارت بهداشت با پدیده سیل های گسترده در کشور روبرو شدیم و در آن شرایط، مطالبات زیادی هم از سازمان تامین اجتماعی و هم از خزانه داشتیم. در ابتدای سال 97 حدود 1650 میلیارد تومان بابت سال 96 به دکتر هاشمی بدهکار بودیم که 5 فروردین آن منابع را پرداخت کردیم، اما امسال حدود 5 هزار میلیارد تومان از اعتبارات وزارت بهداشت بابت سال گذشته پرداخت نشده بود و بیش از 7 هزار و 500 میلیارد تومان نیز از سازمان تامین اجتماعی مطالبه داشتیم و با کسری حدود 13 هزار میلیارد تومانی، وارد سال جدید شدیم. 
 
نمکی به 9 سفر خود در ایام نوروز به مناطق سیل زده کشور اشاره کرد و افزود: با وجود کسری بودجه 13 هزار میلیارد تومانی، در ایام تعطیلات عید نوروز با سیل گسترده در کشور و حوادث جاده ای روبرو بودیم، اما با تلاش همکاران مان توانستیم عملکرد بسیار درخشانی در سیل های ابتدای سال داشته باشیم و حتی یک مورد اپیدمی نیز در کشور وجود نداشت و همین مساله موجب حیرت دکتر تدروس دبیرکل سازمان جهانی بهداشت شد. البته سیل را با بی پولی مدیریت کردیم. 
 
وی درخصوص طرح تحول نظام سلامت، گفت: این طرح، اثرات بسیار موفقی به همراه داشت، اما چند پیش فرض اصلی آن شامل پرونده الکترونیک سلامت، نظام ارجاع و پزشکی خانواده که از تکالیف برنامه های پنجم و ششم توسعه نیز بود، بر زمین مانده بود. البته طرح تحول نظام سلامت از نظر اقتصادی برای کشور، پر هزینه شد و کاری که ما کردیم این بود که ترمز بخش های هزینه ای این طرح را کشیدیم و سه بسته اصلی آن یعنی کاهش پرداخت از جیب بیماران، حمایت از بیماران خاص و صعب العلاج و ماندگاری پزشکان و تیم پزشکی در مناطق محروم را با قدرت و شدت ادامه می دهیم.
 
وزیر بهداشت از پرونده الکترونیک سلامت به عنوان اولین اولویت وزارت بهداشت و ریلی برای رسیدن به نظام ارجاع و پزشکی خانواده یاد کرد و افزود: متاسفانه کار مهمی تا پیش از این برای راه اندازی پرونده الکترونیک سلامت انجام نشده بود و از 3 ماه قبل برای راه اندازی آن اقداماتی انجام دادیم و خوشبختانه امروز این پروژه به نتیجه رسیده و حتما از نمایندگان برای رونمایی از پرونده الکترونیک سلامت دعوت خواهیم کرد. 
 
نمکی گفت: بعد از پرونده الکترونیک سلامت، راه اندازی سیستم ارجاع و پزشکی خانواده را در دستور کار داریم، البته بر روی راهنماهای بالینی هم توجه و تمرکز داریم که این راهنماها باید از مسیر پرونده الکترونیک سلامت و نظام ارجاع به کار گرفته شوند.
 
وی با اشاره به تغییر الگوی بیماری ها از واگیر به غیر واگیر، گفت: امروز، وزارت بهداشت در پیشگیری و کنترل بیماری های غیر واگیر مانند سرطان ها، بیماری ها و سکته های قلبی و عروقی، دیابت و فشار خون و همچنین حوادث جاده ای، کمترین نقش و تاثیر را دارد و نیازمند یک مشارکت بین بخشی قوی هستیم. 
 
وزیر بهداشت تصریح کرد: در سیل های ابتدای سال حدود 70 نفر جان خود را از دست دادند که البته مرگ یک نفر هم برای ما زیاد و سخت است، اما در سال 96 که حدود 380 هزار مورد مرگ در کشور رخ داد، 313 هزار مورد یعنی معادل 82 درصد، مربوط به بیماری های غیر واگیر بود که از این تعداد 97 هزار مورد مستقیما به دلیل فشار خون بالا و 11 هزار مورد نیز به دلیل فشار خون بالا و بیماری های ناشی از آن مانند سکته های قلبی و مغزی، بیماری های قلبی و عروقی و نارسایی های کلیوی بوده است. 
 
نمکی ادامه داد: طرح بسیج ملی کنترل فشار خون با توجه به مرگ سالیانه حدود 100 هزار نفر به دلیل فشار خون بالا و عدم آگاهی حداقل 40 درصد از بیماران مبتلا به این بیماری از ابتلا به فشار خون، در کشور اجرایی شد و تا 15 تیرماه نیز ادامه دارد. 
 
وی اظهار کرد: هدف ما از اجرای بسیج ملی کنترل فشار خون این بود که تعداد موارد مرگ و عوارض ناشی از فشار خون بالا که هزینه های زیادی را به مردم و نظام سلامت وارد می کند، کاهش یابد. البته در این طرح هدف گذاری کرده ایم که حداقل 2 میلیون بیمار جدید پرفشار خون را در کشور شناسایی کنیم و در این صورت، بیماران در مراحل پیشرفته این بیماری که قاتل خاموش نیز نام دارد، به بخش های ویژه مراجعه نمی کنند و نیاز زیادی هم به توسعه این بخش ها در کشور وجود نخواهد داشت.
 
وزیر بهداشت اضافه کرد: سلامت دهان و دندان در کشور تا حدی فراموش شده بود، یادآور شد: برای یک میلیون و 200 هزار دانش آموز پایه ششم، طرح عاری از پوسیدگی دندان را آغاز کردیم و اجرای آزمایشی آن در اردبیل انجام شد. همچنین 3200 یونیت دندانپزشکی و 3600 دندانپزشک شاغل در بخش دولتی در دو نوبت صبح و بعدازظهر، در خدمت مردم با اولویت اقشار هدف یعنی مادران باردار و مادرانی که با شیر خود کودک شان را تغذیه می کنند و دانش آموزان قرار دارند.
 
نمکی ضمن تاکید بر اهمیت توجه به سلامت سالمندان، خاطرنشان کرد: برنامه های جدی در وزارت بهداشت برای سلامت سالمندان داریم چون جمعیت سالمندان در کشور ما و جهان رو به افزایش است و تفاوت سالمندان کشور با دیگر کشورها این است که آنها اغلب افسرده هستند و جوانی نکرده پیر شده اند و این سالمندان، پر هزینه و افسرده هستند و علاوه بر اینکه داروهای خودشان را به طور منظم مصرف نمی کنند، تحرک کافی ندارند، بنابراین توجه به سلامت سالمندان بسیار مهم است. 
 
وی به مشکلات آموزشی و پژوهشی دانشگاه های علوم پزشکی کشور اشاره کرد و گفت: یکی از مشکلات دانشگاه های علوم پزشکی این است که برای تربیت دانشجویان، دوره های طولانی مدت آموزشی داریم و فارغ التحصیلانی که تربیت می کنیم تناسبی با نظام ارائه خدمت ندارند و طرح تحول آموزش پزشکی در دست اجرا است و باید بدانیم چه فردی را توسط چه کسی، با چه هزینه ای، در چه مدتی و برای کدام جایگاه نظام ارائه خدمت، تربیت می کنیم که البته هنوز پاسخی برای این سوال نداریم. 
 
وزیر بهداشت با بیان اینکه کادر پزشکی، جامعه محور تربیت نمی شوند، بیان داشت: دانشجویان ما دانشمندان خارجی را به خوبی می شناسند اما شناخت کاملی از ابن سینا یا طب ایرانی ندارند و برنامه هایی برای ادغام طب سنتی در نظام آموزشی داریم. 
 
نمکی درخصوص وضعیت پرستاری در کشور، تصریح کرد: برای گروه پرستاری باید دو کار انجام دهیم؛ یکی اینکه جایگاه جدیدی در نظام ارائه خدمت برای پرستاران تعریف کرده و دیگر اینکه نظام پرداخت را اصلاح کنیم. نظام پرداخت از فی فور سرویس به سمت DRG باید هدایت شود و هیچ کجای دنیا با روش سنتی فی فور سرویس، کار نمی کنند و در نظام پرداخت DRG گروه پزشکی از درآمدهای بیمارستان ها بهره مند می شوند و قطعا تفاوت بین پرستاران و پزشکان در پرداختی، کاهش قابل توجهی می یابد.  
 
وی از مشکلات مالی به عنوان یکی از مهمترین چالش های وزارت بهداشت یاد کرد و گفت: سهم بخش سلامت از GDP از 6 به بیشتر از 9 درصد افزایش یافته است و دلیلی ندارد که بیشتر از این از سهم منابع عمومی دولت، منابعی بخواهیم البته در وزارت بهداشت، منابع را مدیریت و خدمات را کیفی می کنیم یعنی به سمت کنترل بیماری های غیر واگیر و توسعه درمان سرپایی حرکت می کنیم. 
 
وزیر بهداشت از بدهی حدود 9500 میلیارد تومانی سازمان تامین اجتماعی به وزارت بهداشت خبر داد و افزود: این بدهی زیاد، شرایط کار را در دانشگاه های علوم پزشکی دشوار می کند. البته تلاش می کنیم تا این مطالبات پرداخت شوند و مشکلات کاهش یابند. در عین حال، چرخه مالی سازمان بیمه سلامت نیز دچار اشکال است و بودجه این سازمان در سال 91 حدود 2300 میلیارد تومان بوده و امسال که بودجه آن 18 هزار میلیارد تومان است، پاسخگو نیست.
 
نمکی گفت: سهم نه بیست و هفتم سازمان تامین اجتماعی در سال 92، حدود 1700 میلیارد تومان مثبت بوده که امسال 4300 میلیارد تومان منفی است، بنابراین باید منابع را در نظام سلامت مدیریت کرده و توسعه خدمات را منطقی کنیم.
 
وی افزود: عدالت در توزیع نیروی انسانی وجود ندارد و می بینیم که در یک منطقه، از نظر تخت بیمارستانی و تعداد پزشک، با مشکلات زیادی روبرو هستیم و در نقطه ای دیگر، ضریب اشغال تخت بیمارستانی 30 درصد است که عادلانه نیست و خوشبختانه برای تربیت نیروی انسانی در مناطق محروم، 30 درصد ظرفیت بومی در نظر گرفته ایم که در آینده ای نزدیک، مشکلات نیروی انسانی برطرف شود و از این به بعد، نیروی انسانی و امکانات، به صورت نشان دار و کاملا مشخص برای مناطق محروم، توزیع می شوند.
 
به گزارش وب‌دا وزیر بهداشت در پایان از تحویل 1000 دستگاه دیالیز تولید داخلی در آینده ای نزدیک به وزارت بهداشت خبر داد و گفت: این دستگاه ها کیفیت بسیار بالایی دارند و در مناطقی که نیازمند هستند، آنها را توزیع می کنیم.

پایان پیام/

نظر خود را بنویسید

  • نظرات ارسال شده پس از تایید در وب سایت منتشر خواهند شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشند تایید نمی شوند.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی باشند منتشر نخواهند شد.