فشار خون هم بیماری است و هم موجب بروز بسیاری از بیماری‌ها می‌شود
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، محمد اسماعیل اکبری روز پنجشنبه در نشستی با خادمان سلامت استان یزد با بیان اینکه یک پنجم مرگ و میرها در دنیا ناشی از فشار خون است افزود: فشار خون، هم یک بیماری است و هم موجب بروز بسیاری از بیماری‌ها می‌شود.

مشاور عالی وزیر بهداشت با اشاره به اینکه فشار خون، قابل درمان نیست اما با دارو و رژیم غذایی قابل کنترل است اظهار داشت: سال‌ها تحت نظر قرار دادن بیماران فشار خونی، کار بسیار دشواری است، اما نباید بعد از ابتلا به فشار خون بالا، آن را رها کرد، فشار خون از ایجاد خستگی تا بیماری‌های قلبی و سکته را سبب می‌شود و باید مردم را برای کنترل آن تشویق کرد.

اکبری گفت: کنترل فشار خون افراد موجب افزایش طول عمر می‌شود و فرد را در میانسالی ناتوان نمی کند بنابراین مراقبان سلامت، افراد دارای فشار خون را رها نکنند.

وی افزود: مردم به حوزه سلامت به وزارت بهداشت اعتماد دارند، اعتماد مردم به این وزارتخانه در پویش ملی کنترل فشار خون بسیار اهمیت دارد از ابتدای امسال نزدیک به ۶۰۰ مورد سرخک در آمریکا و ۸۸۰ مورد در اروپا پیدا شد و همه به مردم التماس می‌کنند که واکسن بزنند و کسی توجهی نمی‌کند، اما در ایران مردم همکاری خوبی با وزارت بهداشت دارند.

مشاور وزیر بهداشت تصریح کرد: نمک یکی از مواردی است که در ایجاد بیماری فشار خون بالا موثر است افزود: اکنون هیچ غذای فرآوری شده در بازار نیست که نمک بیش از حد نداشته باشد، نمک در غذای رستوران ها بیش از حد بالاست، تقریباً یک سوم مصرف سبزی و میوه نسبت به نیاز طبیعی بدن توسط افراد مصرف می شود و این رقم بسیار پایین است.

اکبری ادامه داد: برای برخی خانواده ها به علت گران بودن قیمت سبزی و میوه امکان تهیه وجود ندارد، ساختار حاکمیتی باید شرایطی فراهم کند تا سبزی و میوه در سبد خانوارها قرار گیرد، همچنین مردم کمتر از حد نیاز از حبوباتی مثل ماش، عدس، لوبیا و غیره استفاده می‌کنند و این در حالی است که مصرف حبوبات می‌تواند بیماری‌های قلبی و عروقی را کنترل کند.

وی اظهار کرد: ایرانیان روزانه ۳۳۰ گرم غلات استفاده می‌کنند، امروز مشاهده می شود که سبوس را از نان جدا می کنند که این برای سلامتی افراد مضر است؛ جدا کردن سبوس از نان به این علت صورت می گیرد که نان سفید شود و این در شرایطی است که نان با سبوس بهتر است.

به گزارش ایرنا مشاور عالی وزیر بهداشت در پایان اضافه کرد: اکنون میزان مصرف سیگار در کشور از ۱۱ درصد به ۱۵ درصد رسیده است همچنین میزان مصرف سیگار در بانوان در حال افزایش است و این رقم از ۱.۵ به چهار درصد رسیده است.

پایان پیام/

مطالب مشابه