تاخیر در پرداخت مطالبات پزشکان مشکل ساز شده و از کیفیت کارها کم کرده است
 به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، محمدحسین قربانی در گفت‌وگو با فارس، در واکنش به درخواست عده ای مبنی بر «ضرورت شکستن انحصار بازار پزشکی و دندانپزشکی با افزایش ظرفیت پذیرش دانشجو»، اظهار داشت:‌ در حال حاضر در حوزه پزشکی و دندانپزشکی در زمینه تربیت نیرو از متوسط استانداردها بهتر هستیم و این مسأله به ویژه در پزشکان عمومی به سطح مطلوبی رسیده است؛ البته در حوزه دندانپزشکی به اندازه پزشکان عمومی آمار مطلوبی نداریم.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر کشور ما شرایط خوبی در حوزه پزشکی دارد،‌ گفت: مشکل در توزیع نیروی انسانی است و باید بر اساس نیاز شهرها و مناطق کشور به ویژه در مناطق محروم توزیع پزشک و دندانپزشک داشته باشیم.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس به اجرای طرح تحول سلامت و پزشک خانواده اشاره کرد و بیان داشت:‌ متأسفانه در حال حاضر عدم پرداخت به موقع مطالبات پزشکان و تأخیر در ارائه کارانه‌ها در جامعه پزشکی مشکل ایجاد کرده و از کیفیت کارها کم کرده است.

قربانی عنوان کرد: پزشکان خانواده در استان‌هایی همچون گیلان از عدم پرداخت مطالبات‌شان گلایه‌مند هستند و در مورد پزشک خانواده در برخی از استان‌ها به دلیل بدهی‌های گسترده نگرانی‌هایی ایجاده شده است.

وی با تأکید بر اینکه برای ارائه بهتر سطح خدمات در حوزه سلامت علاوه بر توجه به نیرو، سیستم ارجاع، استفاده از کارت الکترونیک سلامت و ... راهکارهای مؤثر به شمار می‌رود، گفت: وزیر بهداشت تخصص و تجربه خوبی در حوزه سلامت دارد و انتظار داریم که مطالبات جامعه پزشکی به ویژه پزشکان خانواده به موقع انجام شود تا سطح ارائه خدمات مطلوب‌تر باشد.

وی با بیان اینکه معاون بهداشت وزیر بهداشت مدتی پیش مطرح کرد که سطح خدمات در استانی همچون گیلان حتی پایین‌تر از سیستان و بلوچستان است، افزود: امروزه به دلیل عدم پرداخت مطالبات بسیاری از پزشکان با چالش مواجه هستیم و بسیاری از پزشکان از حداقل منابع مالی حتی از کارمند متوسط جامعه نیز برخودار هستند و بیش از 7 ماه برخی از آنها مطالبات و کارانه‌شان را دریافت نکرده‌اند و این از کیفیت کارها می‌کاهد.

نایب رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با اشاره به اینکه در سراسر کشور 61 دانشکده دندانپزشکی داریم گفت: در تربیت دانشجو به سطح مطلوب رسیده‌ایم ولی باید تلاش‌ها برای تخصصی شدن انجام شود و بیش از آنکه مشکل در کمبود داشته باشیم دغدغه در توزیع پزشکان است که متولی توزیع وزارت بهداشت است و تدبیر در این زمینه بسیار ضرورت دارد.

پایان پیام/

مطالب مشابه