برنامه ششم، توزیع پزشکان در کشور را ساماندهی می‌کند
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، حیدرعلی عابدی در خصوص ضرورت شکستن انحصار بازار پزشکی و دندانپزشکی با افزایش ظرفیت دانشجو اظهار داشت: در حال حاضر در کشور کمبود پزشک و دندانپزشک نداریم؛ آمارهای موجود نشان می‌دهد، تعداد پزشک کافی بوده و حتی می‌توان گفت بیشتر از حد نیاز است ولی متأسفانه ساماندهی در این زمینه نبود. 

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس ادامه داد: متأسفانه در برخی از استان‌ها و مناطق کشور بیش از حد پزشک ودندانپزشک و در برخی از شهرها بسیار اندک است و در صورتی که برنامه ششم توسعه که از طرف مجلس به وزارت بهداشت ارائه شده است، اجرا شود، ساماندهی‌های لازم برای توزیع پزشک صورت می‌گیرد. 

عابدی گفت: اجرای سیستم ارجاع و سطح‌بندی خدمات در ساماندهی توزیع پزشکان نقش کلیدی دارد، در کشور ایجاد شبکه بهداشتی و درمانی ساماندهی‌شده، مشکلات مردم را در حوزه سلامت رفع می‌کند و نشان می‌دهد که کمبود پزشکی در کشور نداریم. 

وی افزود: از طرفی آمارهایی که سازمان نظام پزشکی ارائه می‌کند نشان می‌دهد برخی از فارغ‌التحصیلان رشته پزشکی جهت دریافت پروانه فعالیت اقدام نمی‌کنند و در واقع به مشاغل دیگر به دلیل کاهش جذابیت‌های این حوزه و مشکلات مالی روی آورده‌اند.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس تصریح کرد: در یک محاسبه ساده می‌توان تعداد فارغ‌التحصیلان طی 10 سال گذشته و تعداد پروانه‌بگیران در این زمینه را به دست آورد و دلایل آن را بررسی کرد. 

عابدی ادامه داد: برنامه ششم توسعه بر اساس پزشک خانواده و سیستم ارجاع استوار است همچنین تهیه راهنمای بالینی در این زمینه مدنظر قرار داشته و در نهایت اجرای آن رضایت‌مندی پزشکان و مردم را به همراه خواهد داشت. 

وی اظهار کرد: تکلیف بیمه‌ها، پزشک خانواده، سیستم ارجاع و ... با برنامه ششم به صورت ریلی برای وزارت بهداشت مشخص می‌شود که البته وزیر بهداشت قول داده گام‌های مؤثری را در جهت تحقق برنامه ششم توسعه و توزیع پزشک بردارد.

به گزارش فارس عابدی در پایان اضافه کرد:‌ بر همین اساس احتمالاً از اول تیر وزیر بهداشت رونمایی از پرونده الکترونیکی بیمار و تعدادی دیگر ار برنامه‌ها را در جهت اجرای برنامه ششم توسعه خواهد داشت و به‌زودی شاهد اقدامات مؤثری در زمینه رضایت‌مندی مردم در حوزه سلامت خواهیم بود. 

پایان پیام/

مطالب مشابه