بومی‌گزینی پزشکان متخصص راهکاری برای رفع کمبود پزشک است
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، اکبر رنجبرزاده در خصوص ضرورت شکستن حصار بازار پزشکی و دندانپزشکی با افزایش ظرفیت پذیرش دانشجو اظهار داشت:‌ اگر بگوییم کمبود پزشک داریم موضوع منطبق بر واقعیت نیست چرا که توزیع پزشک در مناطق مختلف کشور به درستی انجام نمی‌گیرد و این سبب بروز نارضایتی می‌شود. 

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس ادامه داد: کمبود پزشکی که در برخی از شهرستان‌ها و مناطق محروم شاهدیم علت آن توزیع ناعادلانه و نامناسب پزشک است.

رنجبرزاده گفت: برخی از پزشکان تمایل ندارند در مناطق محروم فعالیت کنند و از طرفی ساز و کاری برای تشویق و ترغیب آنها وجود ندارد. هر چند که وزارت بهداشت تلاش کرده برنامه‌هایی مانند طرح پزشکان متخصص را انجام دهد. 

وی افزود: پزشکان زیادی از رفتن به مناطق محروم خودداری می‌کنند و حتی رایزنی‌های زیادی با مسؤولین و نمایندگان مجلس انجام می‌دهند به طوری‌که بنده بارها درخواست‌هایی در این زمینه داشته‌ام و به عبارتی برخی از پزشکان با تمام قدرت اقداماتی انجام می‌دهند که به برخی از شهرها و مناطق اعزام نشوند. 

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس تصریح کرد: به نظر من راهکار اصلی برون‌رفت از این مسأله پذیرش پزشکان متخصص بر اساس انتخاب بومی‌های مناطق است به عنوان مثال پزشکان عمومی سیستان و بلوچستان با توجه با نیاز منطقه‌ای تخصص بگیرند.

رنجبرزاده ادامه داد: برنامه‌هایی برای بومی‌گزینی متخصصین انجام گرفته ولی سیاست‌های اعمالی زمان‌بر است و تا به مرحله اجرایی برسید طول می‌کشد لذا کمبود پزشک را باور نداریم و باید توزیع پزشک در سراسر کشور متناسب باشد.

به گزارش فارس وی در پایان اضافه کرد: کارانه برخی از پزشکان حتی دو سال به تعویق افتاده و این در حالی است که برخی مشکل مسکن،‌ ازدواج،‌ وسیله نقلیه و ... دارند و این موضوع از دلایل بی‌رغبتی آنها برای فعالیت در مناطق محروم است البته هر چند که دولت سازمان برنامه و بودجه و وزیر بهداشت برای رفع مشکلات پای کار آمده‌اند ولی تا رسیدن به نقطه مطلوب فاصله داریم.

پایان پیام/