انجام بیش از ۷۰ هزار عمل پیوند عضو در کشور
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، قاسم جان‌بابایی اظهار کرد: خوشبختانه کشور ما جزو کشور‌های پیشرو در حوزه پیوند است و در حال حاضر ۲ مرکز پیوند مغز استخوان شریعتی و مرکز پیوند نمازی شیراز بالاترین آمار پیوند را در دنیا دارد.

معاون درمان وزارت بهداشت ادامه داد: از نظر پیوند اعضای مختلف، ایران رتبه اول را در منطقه دارد و به‌طور تقریبی مراکزی در کشور وجود دارد که بیش از ۹۰ درصد از عمل‌های جراحی پیوندشان به وسیله اهدای عضو افراد دچار مرگ مغزی انجام می‌شود.

جان بابایی گفت: در حال حاضر حدود ۷۰ مرکز پیوند در کشور فعالیت می‌کنند و عمل‌های پیوند اعضا و مغز استخوان در این ۷۰ مرکز انجام می‌شود، همچنین تا به امروز بیش از ۷۰ هزار عمل پیوند عضو در کشور انجام شده که بیشترین آنها به پیوند کلیه مربوط است و در حال حاضر یک سوم پیوند کلیه از طریق اهدای عضو انجام می‌شود.

وی افزود: استان یزد بالاترین آمار اهدای عضو را در کشور دارد و ما نسبت به برخی از کشور‌های پیشرفته از نظر اهدای عضو مقدار کمی دچار عقب‌ماندگی هستیم، اما خوشبختانه سیر اهدای عضو افراد مرگ مغزی در حال افزایش است.

معاون وزیر بهداشت با اشاره به اینکه طی ۱۵ سال اخیر آمار اهدای عضو در کشور در حال افزایش است، اظهار کرد: اگر حادثه‌ای برای افراد اتفاق بیفتد باید استفاده درست را در این خصوص انجام داد، پیوند قلب، کبد و ریه فقط از طریق اهدای عضو انجام شده و این نقیصه افراد از طریق اهدای عضو برطرف می‌شود

جان بابایی تصریح کرد: وزارت بهداشت تصمیم گرفته است در زمینه تامین منابع مالی جهت انجام عمل‌های پیوند حمایت مالی از مراکز انجام پیوند انجام دهد و از اول فروردین ماه ۹۸ حمایت‌های مالی از مراکز پیوند آغاز شده است.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان وی در پایان اضافه کرد: ایران از نظر اهدای عضو و پیوند مغز استخوان از میانگین جهانی کمی عقب‌تر مانده اما به طور کلی از نظر اهدای عضو کشور رو به پیشرفت و ترقی است، هیچ مشکلی از نظر کمبود تخت اهدای عضو در کشور نداریم و امسال منابع ویژه‌ای برای مراکز انجام دهنده عمل پیوند اختصاص پیدا کرده است.

پایان پیام/

مطالب مشابه