به جای دارو و تجهیزات پزشکی ارز نیمایی را به واردات توتون می‌دهند
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، علیرضا رئیسی در نشست خبری هفته مبارزه با دخانیات با بیان اینکه اراده قوی برای مبارزه با دخانیات وجود ندارد و ما در حوزه دخانیات گله‌مند هستیم، گفت: مافیای قوی در حوزه دخانیات در کشور وجود دارد که جلوی هر برنامه‌ای را می‌گیرد، آمار مرگ و میر همواره ارائه می‌شود، همه می‌دانیم سیگار بد است و هیچ کس به فرزندش توصیه نمی‌کند سیگار بکشد.

معاون بهداشت وزارت بهداشت ضمن قدردانی از اصحاب رسانه در بحث کنترل فشارخون بیان کرد: خوشبختانه بسیج ملی کنترل فشارخون با همدلی اصحاب رسانه فوق‌العاده خوب پیش می‌رود و متاسفانه یکی از عوارض دخانیات فشارخون بالاست.

وی افزود: "اماکن بدون دخانیات حق شهروندی است" به‌عنوان شعار ملی هفته مبارزه با دخانیات انتخاب شده است، متاسفانه این حق را از ما می‌گیرند و تلاش می‌کنند اماکنی مانند قهوه خانه‌ها را از شمول اماکن عمومی خارج کنند.

رئیسی گفت: جالب است بدانید اگر استفساریه خروج قهوه‌خانه از شمول اماکن عمومی از مجلس رای بیاورد، می‌توانند برای فرار از دست بازرسان بهداشت قلیان در محل عرضه کنند و در این صورت وزارت بهداشت برای نظارت باید حکم قضایی بگیرد و از طرفی دود دست دوم برای کسانی که حتی قلیان یا سیگار نکشند، مضر خواهد بود.

معاون وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: سازمان بهداشت جهانی شعار هفته مبارزه با دخانیات را "اجازه ندهید دخانیات نفس شما را بگیرد" انتخاب کرده و اگر بخواهیم برای تحقق این شعار موفق شویم موثرترین راه مطالبه گری مردم است.

وی تصریح کرد: مروری بر بحث مبارزه با دخانیات نشان می‌دهد سال ٩٣ موضوع ممنوعیت تبلیغات تنباکو‌های معسل ابلاغ شد و انجمن مبارزه با دخانیات این مصوبه را در دیوان عدالت ملغی کردند و وزارت بهداشت درمان شکایت کرد و در آبان ماه ٩۶ دیوان عدالت اداری رای داد که تنباکو‌های معسل مصادیق تبلیغ بوده و از آن زمان تاکنون هیچ اتفاقی نیفتاده و این نشان قدرت مافیای موادمخدر است و با این شرایط انتظار داریم یک کارشناس بهداشت محیط برود قلیان بشکند و با دخانیات مبارزه کند.

رئیسی به رقم نجومی تخصیص ارز به سیگار اشاره کرد و گفت: علی رغم تحریم‌های ظالمانه آمریکا بحث تخصیص ارز به دارو و تجهیزات پزشکی داریم و شاید باورتان نشود که ارز دولتی به سیگار می‌دهند و ١۶ میلیون دلار ارز دولتی ۴٢٠٠ تومانی به کاغذ سیگار دادند در حالی که ما برای از دولتی دارو باید چانه زنی کنیم.

معاون بهداشت وزارت بهداشت گفت: متاسفانه به جای دارو و تجهیزات پزشکی ارز نیمایی به واردات توتون می‌دهند و ١٧٠ میلیون دلار برای واردات توتون ارز نیمایی تخصیص پیدا کرد و علی رغم تحریم، در سیگار تحریم نیستیم و برترین برند‌های سیگار می‌توانند حتی جلوی وزارت بهداشت شعبه بزنند و مافیای قدرتمند در واردات توتون و کاغذ سیگار دست دارند.

وی اظهار کرد: بهترین راه برای مبارزه با دخانیات این است که نخ فروشی ممنوع شود، نخ فروشی سن و میزان مصرف را افزایش می‌دهد، بیشتر دکه‌ها جلوی دانشگاه‌ها و مدارس سیگار می‌فروشند، در حالی که فروش سیگار در دکه‌ها ممنوع است و در سوپرمارکت‌ها هم بر اساس قانون فروش سیگار به افراد زیر ١٨ سال ممنوع است.

رئیسی ادامه داد: در جهان، یک میلیارد نفر دخانیات مصرف می‌کنند که از این آمار ۸۴درصد در کشورهای در حال توسعه هستند. منطقه‌ای که کشور ما در آن هست نیز یکی از مناطقی است که سازمان بهداشت جهانی نسبت به کاهش سن مصرف دخانیات در آن هشدار داده است.

معاون وزیر بهداشت در ادامه آمارهایی از مصرف دخانیات ارائه داد و با ابراز تاسف از این آمار، افزود: حدود ۱۱ درصد مصرف کننده روزانه سیگار داریم که شامل ۲۰ درصد مردان و کمتر از یک درصد زنان است و ۱۳ درصد مصرف کننده کلی سیگار در کشور داریم. از سال ۸۸ تا سال ۹۸ مصرف روزانه قلیان در کشور ۴۰ درصد افزایش داشته است.

وی افزود: مصرف سیگار در استان‌های مرکزی، آذربایجان غربی، قزوین و البرز بیشترین میزان را دارد. همچنین بالاترین میزان مصرف قلیان در کشور به استان‌های بوشهر، هرمزگان، سیستان بلوچستان و فارس اختصاص دارد که از این بین آمار مصرف قلیان در استان‌های جنوبی در زنان از مردان بیشتر است.

رئیسی گفت: بالاترین میزان مصرف سیگار در سنین ۴۵ تا ۵۴ است، همایشی بین نوجوانان ۱۳ تا ۱۵ ساله در رابطه با بررسی استعمال دخانیات در نوجوانان انجام دادیم. این طرح در سال ۹۴ انجام شد که در این طرح ۲۷۴۶ نفر در دوره اول و دوم دبیرستان در ۵۴ مدرسه مورد ارزیابی قرار گرفتند. آمار هایی که از این طرح به دست آمد نشان می‌داد که ۱۰ درصد نوجوانان در زمان اجرای طرح، مصرف کننده دخانیات بودند که ۱۲/۹ درصد پسران و ۷/۷ درصد دختران بودند. مصرف سیگار ۳/۴ درصد است که ۴/۸ درصد پسران و ۱/۲ درصد دختران به مصرف سیگار روی آوردند. مصرف قلیان ۱۱/۲ درصد است که نشان‌گر کاهش سن مصرف بوده و در پسران ۱۴/۳ درصد و در دختران ۸/۵ درصد است.

معاون بهداشت وزارت بهداشتخاطرنشان کرد: مباحث فرهنگسازی موفق عمل کرده، از میان این تعداد دانش‌آموز، ۷۶ درصد نسبت به زیان‌آور بودن دخانیات آگاهی داشتند و ۷۸ درصد موافق ممنوعیت مصرف دخانیات بوده‌اند. همچنین دریافتیم ۶۵ درصد این نوجوانان سیگار خود را از دکه، سوپرمارکت و ... تهیه کرده‌اند.

وی با ابراز نگرانی نسبت به کاهش سن مصرف دخانیات افزود:مصرف سیگار از سال ۸۶ تا سال ۹۵ بین دختران دو برابر شده است. در زمینه جلوگیری از مصرف دخانیات صدا و سیما هم اندکی مقصر است؛ چراکه گاها در سریال‌ها نیز ترویج فرهنگ سیگار و دخانیات اتفاق می‌افتد.

رئیسی تصریح کرد: نگرانی ما نسبت به اماکن عمومی سرو قلیان است. با تلاش فراوان موفق شدیم در حوزه تحت پوشش  ۳۲ دانشگاه قهوه‌خانه‌هایی را که اقدام به سرو قلیان می‌کردند را جمع‌آوری کنیم، اما پس از طرح موضوع استفساریه در حال حاضر تنها ۱۱ قهوه‌خانه همچنان بدون قلیان به فعالیت خود ادامه می‌دهند.

معاون وزیر بهداشت با تاکید بر لزوم لحاظ مالیات برای مواد دخانی گفت: مشکلی که ما داریم با انجمن‌های حمایت از تولید دخانیات است که به بهانه قاچاق شدن دخانیات دست مارا بسته‌اند. اگر کالایی قاچاق می‌شود باید از قاچاق جلوگیری شود. از طرفی می‌گوییم باید سفره خانه‌های سنتی که اقدام به سرو قلیان می‌کنند، بسته شوند که بهانه ترویج زیر زمینی و غیر قانونی قلیان را می‌آورند. به این ترتیب از هر طرف می‌خواهیم برای جمع کردن این اوضاع نابسامان اقدام کنیم، تحت فشار هستیم.

وی با گلایه از ۵۴ نماینده‌ای که استفساریه خروج قهوه‌خانه‌ها از شمول اماکن عمومی را امضا کردند، گفت: حمایت کنندگان از حقوق تولید کنندگان و وارد کنندگان مواد دخانی می‌گویند ما باید کار خود را انجام دهیم و شما هم پیام های بهداشتی به مردم بدهید. این درحالی است که بیشتر مردم با آگاهی نسبت به عوارض دخانیات به مصرف آن روی می‌آورند.

رئیسی ادامه داد: انکار واقعیت ها به حوزه سلامت آسیب جدی وارد می‌کند، در حال حاضر سالیانه مرگ‌و میر ناشی از ایدز و مصرف الکل آمار بالایی را به خود اختصاص می‌دهد اما ما در وزارت بهداشت تا اقدام به بیان مسائل آموزشی می‌کنیم به ترویج مسائل غیر اخلاقی محکوم می‌شویم.

به گزارش ایسنا معاون بهداشت وزارت بهداشت در پایان با بیان این که در حال حاضر طبق برآوردهای وزارت بهداشت سالیانه حدود ۳۵ تا ۴۰ میلیارد نخ تولید سیگار در کشور داریم، گفت: اما کارخانه‌های تولیدی برای افزایش دادن میزان تولید خود این رقم را ۸۰ میلیارد نخ سیگار برآورد کرده‌اند تا بتوانند تولید خود را افزایش دهند.

پایان پیام/

مطالب مشابه