نقش مرکز توسعه مدیریت و تحول اداری در هدایت وزارت بهداشت
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، سید کامل تقوی نژاد در مراسم تکریم و معارفه رییس مرکز توسعه مدیریت و تحول اداری وزارت بهداشت، تحول و توسعه را عامل حفظ سازمان دانست و افزود: عمر سازمان ها، مدت زمان مشخصی دارد و ممکن است در طول زمان، دچار روزمرگی و سستی شود، اما تغییرات عمیقی را که در طول سال ها به شکل تحول در فناوری های نوین ادبیات مدیریت و توسعه و دانش و ابزار ایجادکننده آن شاهد هستیم، می توانند از ایجاد چنین شرایطی در سازمان ها جلوگیری کنند.
 
معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت بهداشت تحول و تغییر را دو واژه با مفهوم متفاوت دانست و ادامه داد: تغییر در درون و در فضای بسته اتفاق می افتد، اما مهمترین پیام تحول، تبادل با محیط اطراف است، قرار گرفتن در معرض پیشرفت های علمی، یک عامل مهم در توسعه کشورها است، استفاده از دانش سایر کشورها، بدون توجه به تاریخ، هویت و گذشته نمی تواند سبب رشد شود. 
 
وی افزود: برای توسعه، نباید در گذشته ماند و ما نیازمند آن هستیم که سیر تحول و توسعه در کشورها را مطالعه و با توجه به فرهنگ و هویت ملی و دینی از رشد و پیشرفت درس بگیریم.
 
تقوی‌نژاد با ابراز رضایت از اقدامات مهمی که در حوزه دانش و سلامت کشور انجام شده است، گفت: مرکز توسعه مدیریت و تحول اداری همانگونه که از نام آن پیداست، باید آینده را ترسیم کرده و با هدایت وزارت بهداشت در مسیر درست، زمینه رشد و توسعه یافتگی را فراهم کند.
 
معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت بهداشت گفت: باید توجه داشت که شرایط داخلی کشور در تحول، اثرگذار است و کاهش هزینه ها و افزایش بهره وری در وزارت بهداشت، وظیفه مهم مرکز توسعه و هدف ارزشمندی است که باید با برنامه ریزی مطمئن و تصمیم گیری به موقع، به آن برسیم.
 
وی توجه به نیازهای ذی نفعان و نوع ارتباط با مشتریان را نیز دارای اهمیت دانست و با اشاره به وجود برنامه ها و سیاست های ویژه برای دستیابی به این منظور، گفت: در مقایسه با دیگر کشورها، حجم اسناد بالادستی بیشتری داریم و باید تلاش کنیم این اسناد، در جهت سیاست های کلان نظام، کمک کننده باشند.
 
تقوی‌نژاد بررسی میزان اثربخشی خدمات ارائه شده به مردم و توسعه سلامت را یکی از گام های مهم برداشته شده در وزارت بهداشت عنوان کرد و با تاکید بر لزوم ادامه این رویکرد، افزود: برنامه ارائه شده وزیر بهداشت به مجلس شورای اسلامی، باید مبنای اقدامات تمامی بخش ها در وزارت بهداشت قرار گیرد و با استفاده از دستاوردهای علمی و تجارب جهانی، سیاست های موجود و اسناد بالادستی، به مهندسی ساختار سازمانی در ستاد وزارت بهداشت و دانشگاه‌های علوم پزشکی و همچنین منطقیسازی ابعاد سازمان بپردازیم.
 
معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت بهداشت در تکمیل موضوع منطقی سازی ابعاد سازمان، نقد خود را بر دیدگاه برخی افراد مبنی بر ضرورت کوچکسازی دولت، مطرح و در مقابل، توجه به اندازه واقعی و مناسب یک سازمان را ضروری عنوان کرد و ادامه داد: در سازمانی که قصد ارائه خدمات بیشتر و توسعه خدمات خود را دارد، کوچکسازی به تنهایی نمی تواند مطرح شود، بلکه باید واحدهایی را که بخش خصوصی شرایط ورود به آنها را دارد، پررنگ و فضای مناسب را برای فعالیت و سرمایهگذاری بخش خصوصی - جذب سرمایهگذاری خارجی- ایجاد کنیم.
 
وی اظهار کرد: آرایش متناسب با تحریمهایی که در دولت ایجاد شده است، باید در تمام سازمانها و نهادها مورد توجه قرار گیرد، شرایط را درک کنیم و بدانیم که منابع کشور محدود است، بنابراین انتظار دارم مرکز توسعه مدیریت و تحول اداری وزارت بهداشت نیز ساختار و اندازه مناسب برای این منابع تعریف و منطقی ترین شیوه را برای سازمان پیشرو، خلاق و سازنده، ایجاد و پیشنهاد دهد.
 
تقوی نژاد، اجرای درست نظام شایسته سالاری در وزارت بهداشت را محتاج اقدامات اساسی دیگری دانست و افزود: باید تمام توان خود را به کار گرفته و با استفاده از ظرفیت شورای راهبردی توسعه مدیریت، برای مجموعه بزرگ حوزه سلامت، مسیر و افق شغلی روشنی تعریف کنیم.
 
معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت بهداشت بر اعتقاد قلبی خود به اجرای نظام مشارکتی تاکید کرد و گفت: در هر سازمانی که از بدنه کارشناسی استفاده دقیق شد، آن سازمان سود برده است، بنابراین باید از نظرات کارشناسان به طور واقعی استفاده شود.
 
وی بزرگترین سرمایه وزارت بهداشت را نیروهای خلاق و برخوردار از سطوح دانشی و شئونات سازمانی بالا دانست و افزود: باید بیش از گذشته در جهت توسعه تعصب سازمانی تلاش کنیم تا کارمندانی علاقه مند داشته باشیم که در تمام لحظات کاری، زیست خانوادگی و فردی و حتی در فضای مجازی، به اینکه جزئی از مجموعه بزرگ وزارت بهداشت هستند، افتخار کنند.
 
تقوی‌نژاد بازمهندسی ساختار سازمانی ستاد وزارتخانه و دانشگاه های علوم پزشکی براساس مقتضیات جدید و برنامه های دولت را مورد تاکید قرار داد و اظهار داشت: در این راستا با رویکرد منطقی سازی، متناسب سازی و ارتقای کیفی ساختار سازمانی تلاش کنید ماموریت های اصلی وزارتخانه که در قوانین مصرح است، به نحو مطلوبی انجام داده تا واحدهای سازمانی موثرتر و اثربخش تری طراحی و استقرار یابند. 
 
معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت بهداشت ایجاد و توسعه نظام شایسته سالاری مبتنی بر اصل شایستگی و ارتقای کارمندان و مدیران را راهبرد دیگر مورد نظر خود عنوان نمود و گفت: در این نظام، ارزیابی و توسعه مدیران به منظور توسعه ظرفیت مدیریت و رهبری نظام سلامت به صورت عادلانه و شایستگی محور انجام شود. 
 
وی افزود: مرکز توسعه مدیریت با همکاری موسسه عالی توسعه مدیران سلامت که به تازگی ایجاد شده است، تحت سیاست های سازمان اداری و استخدامی و در چارچوب شرایط اختصاصی مدیران بخش سلامت برنامه های جدید را طراحی و اجرا کند.
 
تقوی‌نژاد همچنین طراحی و استقرار نظام ارتقای شغلی افقی مبتنی بر شایستگی و عمکرد کارکنان را از دیگر برنامه های راهبردی و اولویت دار مرکز توسعه مدیریت و تحول اداری عنوان کرد و گفت: در حال حاضر، نظام ارتقای عمودی در سطوح مدیریتی، پاسخگوی ارتقای همه کارکنان نیست و نیاز به سیستم ارتقای افقی در کنار ارتقا در سطوح عمودی بیشتر از گذشته احساس می شود.
 
به گزارش وب‌دا وی در پایان با قدردانی از تلاش های مجدانه دکتر محمدحسین سالاریانزاده در دوران مسئولیت مرکز توسعه مدیریت و تحول اداری وزارت بهداشت، آموزش و توسعه مدیران، استقرار نظام طبقه بندی و مدیریت دانش را به عنوان برخی از اقدامات شاخص صورت گرفته برشمرد و  در ادامه با اشاره به سوابق و تجارب موفق دکتر رحمت الله پاکدل در نظام اداری، گفت: وی در سازمان اداری استخدامی مسئولیت مهمی داشته، ولی به دلیل علاقه به وزارت بهداشت، ریاست مرکز توسعه مدیریت و تحول اداری را پذیرفت. امیدوارم با وجود همکاران با علم و دانش این مرکز، شاهد رشد بیشتر و برداشتن گام های بلندی در راستای ایجاد تحول اساسی در وزارت بهداشت در شش ماه آینده باشیم.
 
در پایان این مراسم از خدمات دکتر محمدحسین سالاریانزاده  تقدیر و دکتر رحمت الله پاکدل به عنوان رییس مرکز توسعه مدیریت و تحول اداری وزارت بهداشت منصوب شد.

پایان پیام/

مطالب مشابه