۱۵ دقیقه خندیدن در روز باعث آزاد شدن هورمون‌های خوشبختی می‌شود
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، فربد فدایی افزود: در پدیده‌ها با دو موضوع شکل و محتوا روبرو هستیم، برای نمونه از نظر شکل، فردی که خوشحال است، احساس تحرک می‌کند، علاقه به معاشرت با دیگران دارد یا می خندد، از نظر محتوایی فردی که احساس شادی می‌کند یعنی شادی محتوا است و تحرک تمایل به ارتباط با دیگران و خنده، شکل وضعیت او را تشکیل می‌دهد.

عضو انجمن علمی روانپزشکان ایران ادامه داد: بنابراین اگر کسی شاد باشد انتظار می‌رود اهل خنده، گفت و گو، تحرک علاقه به گردش و ارتباط با دیگران داشته باشد و به طور طبیعی اگر کسی که افسرده است خلاف این وضعیت را داراست.

وی افزود: گاهی اوقات می‌توان کاری کرد که فرد از درون احساس شادی کند زمانی که با یک فرد افسرده روبرو هستیم برای نمونه می‌توان از دارو یا از روش‌های شناخت درمانی استفاده کرد. برای اینکه او احساس شادی کند و به طبع آن از نظر ظاهر نیز وضعیت او تغییر پیدا می‌کند و حالت‌های پرتحرکی خنده تمایل به گردش و مسافرت در آن فرد بیدار می‌شود.

فدایی گفت: عکس این موضوع نیز می‌تواند صادق است چنانچه در یک فرد افسرده کوشش کنیم ظاهر او را شبیه به افراد شاد و خوشحال کنیم، می‌توان انتظار داشت که از درون هم او احساس شادی کند. برای نمونه فرد افسرده ای را توصیه می‌کنیم که به پیاده روی برود و یا ورزش کند و یا با دیگران معاشرت داشته باشد و یا آن چیزی را که خنده آور است مطالعه کند و ببیند.

این روانپزشک تصریح کرد: به این ترتیب مبحثی به عنوان خنده درمانی در روانپزشکی وجود دارد. البته باید خاطر نشان کرد تأثیر همچنین مبحثی کمتر از درمان‌های دارویی و یا شناخت درمانی نیست. تجربه‌ای بر روی تعدادی افراد انجام شد به این ترتیب که به تعدادی افراد افسرده ماسکی دادند که صورت یک فرد خوشحال بر روی آن نقش داشت. فرد افسرده این ماسک را بر چهره می‌زد و خود را در آینه با چهره خندان می‌دید حتی اطرافیان که او را می‌دیدند با یک چهره شاد مواجه می‌شدند. پس از مدتی روحیه این فرد از وضعیت افسردگی به سمت طبیعی تغییر پیدا کرد.

وی اظهار کرد: به دو گروه از افراد سالم که نه افسردگی داشتند و نه دارای خلق بالای بیش از حد، دو گونه ماسک دادند به یک گروه نقابی دادند که یک چهره خندان را نشان می‌داد و به گروه دیگر نقابی دادند که یک چهره عادی را نشان می‌داد که از آن خوشحالی یا غم پیدا نبود. بعد از گذشت چندین روز تجربه دیده شد که مجدداً فرد عادی که نقاب خوشحالی به چهره زده بود از نظر روحیات وضعیت بهتری دارد. اما آن کسی که نقاب با حالت عادی به صورت خود داشت از نظر خلقی تغییری پیدا نکرده بود.

فدایی ادامه داد: بنابراین توصیه به بیماران افسرده این است که تا جایی که ممکن است در فعالیت‌های شادی بخش مشارکت داشته باشند فیلم‌های کمدی ببینند، داستان‌های خنده دارد مطالعه کنند و به معاشر با دیگران بپردازند و همینطور ورزش و فعالیت‌های گروهی را فراموش نکنند که تأثیر بسیار مؤثر در رفع افسردگی و در عین حال مفرح و شادی برانگیز است.

عضو انجمن علمی روانپزشکان ایران گفت: لبخند و خنده به نظر می‌رسد پدیده‌ای است که بر اساس تکاملی توسعه یافته است. انسان، شادی را یک فرهنگ جهانی و عمومی قلمداد می‌کند. یکی از اساسی‌ترین رفتارهای انسان است که شش هفته پس از تولد آغاز می‌شود وقتی که نوزادان در حال تقلید کردن لبخند و شادی بزرگسالانی هستند که در اطرافش در لحظات خوشحالی از خود بروز می‌دهند. بچه‌ها یاد می‌گیرند که به سرپرست خود نشان دهند که شاد و خوشحال هستند و این مهارت ارتباطی شأن را در ادامه زندگی خود به کار می‌برند.

وی تاید کرد: لبخندهای ساده و واقعی تأثیرات استثنایی بر تعاملات اجتماعی از جمله امکان ارتباط منحصر به فرد با دوستان و خانواده می‌گذارد و باعث ایجاد مبنایی برای برقراری ارتباط لذت بخش می‌شود. دلیل خوبی وجود دارد که چه مقدار از مردم، احساسات طنز در رابطه دوستی و روابط را درک می‌کنند.

فدایی اضافه کرد: خنده باعث بهبود روابط و ایجاد فضایی صمیمی و کاهش عصبانیت می‌شود و همچنین منجر به درگیری کمتر و کارایی بیشتر می‌شود. به اشتراک گذاشتن موضوعات خنده دار با دوستان، همکاران و اعضای خانواده زمینه‌های مشترکی از احساسات خوب را برای شما به ارمغان می‌آورد. تمرین تبادل طنز آمیز، روشی برای تعاملات مثبت در روابط بین فردی است.

این روانپزشک خاطرنشان کرد: خنده‌های غیرواقعی شاید به نظر رسد پاسخی نامناسب به استرس‌های شدید باشد اما احتمالاً از مغز محافظت می‌کند. هنگامی که مغز شما در معرض هورمون بیش از حد استرس قرار می‌گیرد، مناطقی با گیرنده‌های زیادی برای آن هورمون‌ها شروع به مردن می‌کند. از آنجا که اندورفین‌های مغز را از تجربه استرس بیش از حد محافظت می‌کند، خنده در پاسخ به یک شگفتی وحشتناک که در این واقعه سلول‌های مغز کشته می‌شوند، کاهش دهد.

وی افزود: چنانچه روزی دچار استرس شدید و دلیلی برای خندیدن نداشتید منتظر دلیل نباشید و بدون دلیل لبخند بزنید. خنده و تمرین لبخند در حالت عادی که به نوعی لبخند جعلی باید نام گذاشت نه تنها باعث کاهش استرس بلکه کنترل میزان ضربان قلب می‌شود.

به گزارش ایرنا فدایی در پایان گفت: لبخند آدم‌ها را جذاب‌تر می‌کند و تصویر یک انسان متبسم همیشه در یادها ماندگار خواهد بود. به طور طبیعی در مواجه با انسان‌های شاد مغز با تأثیر پذیری از لبخند و دیدن چهره‌های خندان، قشر اربیت فرونتال میانی، منطقه‌ای از مغز که پاسخ به درک چهره‌های جذاب را به عنوان پاداش، افزایش می‌دهد، با آن مواجه می‌شود و ضمن برقراری ارتباط احتمالاً به افراد دیگر نیز به همان اندازه حس خوب می‌دهد. بنابراین با خنده سلامت جسم و روح خود را تضمین کنید.

پایان پیام/

مطالب مشابه