اشتغالزایی کارخانه‌های دخانیات بهانه‌ای برای کاهش مالیات نشود
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)،  اصغر سلیمی با اشاره به هفته ملی بدون دخانیات،گفت: دخانیات عامل اصلی بسیاری از بیماری های کشنده از جمله بیماری های قلبی، تنفسی و سرطان ها به شمار می رود که هر ساله موجب مرگ میلیون ها نفر در جهان می شود. سابقه مصرف دخانیات در میان جوانان یکی از مهمترین علت‌های سکته در سنین پایین بوده است.

سخنگوی کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس ادامه داد: صدا و سیما در مبارزه با مصرف دخانیات عملکرد ضعیفی داشته است، رسانه‌های جمعی ضمن حمایت از طرح‌های کاهش مصرف دخانیات در جامعه باید اطلاعات کافی در خصوص مضرات مصرف دخانیات را در اختیار مردم قرار دهند. از طرفی همگی معتقدیم که این موارد به تنهایی بازدانده نبوده و باید همه دستگاه‌های نظارتی و اجرایی به این موضع یکپارچه و هدفمند ورود کنند.

وی افزود: امسال در کنوانسیون جهانی کنترل دخانیات، بدترین نمره مالیات به سیگار در دنیا به ایران داده شده است، افزایش مالیات دخانیات در برنامه ششم توسعه و بودجه سنواتی اشاره شده است، اما  بنده معتقدم این افزایش نسبت به تورم و رشد قیمت کالاهای اساسی بسیار ناچیز بوده  و تاثیرگذاری چندانی هم نخواهد داشت.

سلیمی گفت: تعداد کارخانه‌های دخانیات از سال 94 تقریباً دو برابر شده است، علت اصلی این افزایش سودآوری قابل توجه صنعت دخانیات است، از طرفی احداث این مجموعه‌ها اشتغالزایی بسیار خوبی داشته است اما صرف این موضوع نباید مانع افزایش مالیات و نظارت بر این کارخانه‌ها شود. اگر بر صنعت دخانیات نظارت و کنترل کافی صورت نگیرد، تعداد کارخانه روز به روز افزایش پیدا کرده و مبارزه، ساماندهی و نظارت بر این کارخانه‌ها با سختی همراه خواهد شد.
 
این نماینده مردم در مجلس دهم با اشاره به اینکه قلیون و سیگار در میان دختران افزایش پیدا کرده است، گفت: قیمت پایین و دسترسی راحت به دخانیات باعث افزایش مصرف سیگار و قلیان در میان جوان‌ها شده است.
 
 به گزارش خبرگزاری خانه ملت وی در پایان با اشاره به رشد قارچ‌گونه قهوه‌خانه های سنتی خاطر نشان کرد: برای کاهش مصرف دخانیت در کشور، ضمن جلوگیری از رشد قهوه خانه‌ها در سطح شهر باید با توسعه فضاهای تفریحی و ورزشی، جوانان را به سمت زندگی سالم و سلامت سوق دهیم.

پایان پیام/

مطالب مشابه