تاثیر وضعیت قلبی بر سلامت مغز
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، در این بررسی گروهی از متخصصان علوم پزشکی در انگلیس به مطالعه روی سلامت قلب ۸۰۰۰ نفر در فاصله سال‌های ۲۰۰۲ تا ۲۰۱۷ میلادی پرداختند. سن شرکت کنندگان در این مطالعه بیش از ۴۹ سال بوده‌ است.

به گفته محققان تمامی شرکت کنندگان از وضعیت قلبی و مغزی سالم در شروع مطالعه برخوردار بودند و از شرکت افرادی با سابقه سکته قلبی، مغزی، زوال عقل و آلزایمر خودداری شد.

این متخصصان مشاهده کردند در مدت زمان ۱۵ سال نزدیک به ۶ درصد از این افراد دچار حمله قلبی یا درد در ناحیه قفسه سینه شدند. همچنین تمامی این افراد با افت قابل توجهی در عملکرد ذهنی خود مواجه شدند که با بروز مشکلات قلبی همزمان بوده‌ است.

به گفته متخصصان، بیمارانی که دچار حمله قلبی شده‌اند با افت شدیدی در تست‌های حافظه کلامی و تسلط بر گفتار روبرو بوده‌اند. همچنین این بیماران در مجموع افت شناختی شدیدی را تجربه کرده‌اند.

متخصصان انگلیسی اظهار داشتند: تمامی این تغییرات حائز اهمیت است زیرا حتی تفاوت‌های کوچک در عملکرد شناختی می‌تواند به خطر فزاینده زوال عقل در طولانی مدت منجر شود. همچنین از آنجاییکه در حال حاضر درمان قطعی برای زوال عقل وجود ندارد تشخیص به موقع و اقدامات درمانی می‌تواند پیشرفت بیماری را تا حدودی به تاخیر اندازد.

به گزارش ایسنا به گفته محققان ارتباط بین تحلیل رفتن حافظه و قدرت تفکر و بیماری قلبی از این عامل نشات می‌گیرد که مغز میزان اکسیژن مصرفی را دریافت نمی‌کند.

پایان پیام/