‌ارسال الکترونیکی اسناد به بیمه‌ها از اولویت‌های مهم حوزه درمان است
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، قاسم جان بابایی در همایش دوره ملی توانمندسازی روسای بیمارستان‌های دانشگاه‌های علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی کشور، گفت: «در حال حاضر، اداره کردن بیمارستان‌ها در شرایطی که بیمه‌ها باید به تعهدات خود عمل نمایند، بسیار سخت است اما با تمام سختی‌ها، تنها جایی که ارائه خدمات روی زمین نمانده حوزه سلامت است.»

معاون درمان افزود: «به زودی قسمتی از تعهدات بیمه‌ها عملی می‌شود و بیمارستان‌ها شرایط بهتری پیدا می‌نمایند.»

جان بابایی افزود: «درآمد اختصاصی دانشگاه‌ها از بیمارستان‌هاست اما بعضی دانشگاه‌های کوچک تشکیلات زیادی دارند و ما در حال اصلاح این موضوع هستیم. به شکلی که دانشگاه‌هایی داریم که بدهی 17 و 18ماهه به کادر درمانی دارند اما مطالبه بیمه آنها 8 ماه است و این موضوع به دلیل بزرگ بودن حوزه ستادی آنهاست.»

وی در توضیح بیشتر گفت: «برخی از دانشگاه‌های کوچک، تشکیلاتی مانند دانشگاه‌های بزرگ همچون دانشگاه‌های علوم پزشکی تهران و شهید بهشتی دارند. اگر ستاد دانشگاه‌ها را کوچک نکنیم، چرخ دنده‌های بیمارستانی به خوبی نمی‌چرخند.»

معاون درمان وزیر بهداشت گفت: «از دیگر مشکلاتی که گریبان‌گیر بیمارستان‌ها می‌شود، موضوع تغییر روسای بیمارستان‌ها است. متاسفانه گاهی به محض عوض شدن رییس دانشگاه، تا رییس بیمارستان‌ها نیز عوض می‌شوند. در حالی که با ثبات‌ترین فرد دانشگاه باید رییس بیمارستان و مدیر مالی آن باشد .»

وی ادامه داد: «در حال حاضر ۱۰۰۲ بیمارستان در کشور فعالند که ۴۷ درصد این بیمارستان‌ها کمتر از ۱۰۰ تخت دارند. البته این رقم در بین بیمارستان‌های دولتی و خصوصی و تامین اجتماعی متفاوت است و این در حالی است که در بیمارستان‌های زیر 100 تخت ما در بخش دولتی ماندگاری بیمار بیش از سه روز و در بخش خصوصی زیر دو روز است.»

جان بابایی تصریح کرد: «سطح‌بندی تخت‌های بیمارستانی از سال گذشته انجام شد و سند این سطح بندی نیز تقریبا به جمع بندی کامل رسیده است. اما این کار به تنهایی کافی نیست. باید در کنار این موضوع به سطح بندی نیروی انسانی نیز توجه کنیم چرا که مشکل کنونی ما نیروی انسانی متخصص است. خوشبختانه درحوزه مدیریت بیمارستانی معاونت درمان، سطح یندی نیروی انسانی انجام شده است.»

وی افزود: «نیروی انسانی متخصص معمولا بعد از اتمام طرح، از بیمارستان خارج می‌شود و این موضوع سبب ناپایداری در تامین نیروی انسانی می‌شود. از این رو این مشکل را از طریق سهمیه عدالت آموزشی برای بیمارستان‌ها ‌جبران می‌کنیم. براساس سیاست سهمیه عدالت آموزشی هر فردی که تعهد خدمت داده باشد نمی‌تواند تا پایان دوره تعهد ۱۲ ساله خود، منطقه را ترک کند. این افراد به عنوان ثروت بیمارستان محسوب می‌شوند. چرا که مردم به آن پزشک و تواناییهایشان در طول زمان اعتماد پیدا می‌کنند.»

جان بابایی با اشاره به این موضوع که هدف ما این است بیمارستان‌ها توسط یک هیات مدیره مستقل اداره شوند، ادامه داد: «بر اساس سطح‌بندی که در تمام بیمارستا‌نهای  کشور صورت گرفته، زنجیره‌ای از بیمارستان‌ها در قالب نظام ارجاع طراحی شده‌اند. در این زنجیره بیمارستان‌های معین مشخص شده مکلف هستند نیروی انسانی متخصص برای سطح 1 و نیز بیمارستان‌های کوچک برای خدمات سرپایی و اورژانسی فراهم کنند.»

معاون درمان وزیر بهداشت گفت: «ما در کنار سطح بندی نیروی انسانی، سطح بندی خدمات را نیز انجام داده‌‌ایم‌ و سند آن در حال آماده شدن است. براساس این سند مشخص خواهد شد که چه خدماتی با چه تجهیزاتی در چه منطقه ای مورد نیاز است.»

وی با اشاره به الکترونیکی شدن خدمات پزشکی گفت: ‌«راهی جز الکترونیکی شدن خدمات نداریم و یکی از اولویت‌های ما ارسال اسناد الکترونیکی به بیمه‌ها است به صورتی که امیدواریم تا پایان سال جاری همه بیمارستان‌ها، اسناد خود را به صورت الکترونیک ارسال نمایند.»

جان بابایی در خصوص اعتباربخشی بیمارستانها نیز گفت: «سنجه‌های این دوره نسبت به دوره قبل، بنا به شرایط کمتر شده است. در این دوره سنجه‌های هزینه ساز حذف شده و سنجه‌های کنونی براساس مدیریت درمان بیماران و رویکرد ایمنی بیمار طراحی شده است.» 

مرگ میر مادر باردار و مرگ و میر نوزادان، سنجه های فرآیندی است و اتفاق افتادن این نوع مرگ و میر منجر به کاهش اعتبار خواهد شد. دستورالعمل های ابلاغی از وزارت بهداشت نیز جز سنجه‌هایی است که عدم رعایت آن منجر به کاهش درجه اعتباربخشی خواهد شد.

وی افزود: «توریسم سلامت کار مشترک با حوزه توسعه است و شرایط کنونی به صورتی است که بسیاری از بیمارستان ها می‌توانند مجوز پذیرش بیماران خارجی و راه اندازی واحد آن را دریافت نمایند. تفاهم نامه‌ای در این زمینه با بانک‌ها صورت گرفته که براساس آن، بانک‌های موجود در بیمارستان‌ها موظف هستند، نقش صرافی را انجام دهند.»

جان بابایی گفت : ‌»DRG نوع قرارداد ما با بیمه‌ها و نوع خریدی است که انجام می‌دهیم. یک روش مترقی در دنیا است. از اینرو مدیران اقتصاد درمان تمام بیمارستان‌ها را برای آشنایی با این شیوه پرداخت طی دوره‌هایی، آموزش داده‌ایم.»

معاون درمان وزارت بهداشت با بیان این که مهم‌ترین چالش در مراکز درمانی، مدیریت تخت است، گفت: «بازدید از بخش های مراکز درمانی به منظور مدیریت تخت، باید به عنوان وظیفه اصلی مدیران و روسای بیمارستان‌ها باشد. ساماندهی نادرست بیمار منجر به افزایش ماندگاری و مرگ بیشتر می‌شود.»

جان بابایی ضمن تاکید بر این موضوع که هر جا که مرگ مادر بارداری اتفاقی بیفتد، تیم کارشناسی فرستاده می‌شود تا مشکلات را بررسی کند، تاکید کرد: «تا زمانی که متوجه می‌شوید مادر باردار پرخطر وارد مرکز درمانی برای انجام مراقبت می‌شود باید با حساسیت بیشتر پیگیری شود. طی برآوردها نیز مشخص شده در بسیاری از استان‌ها یکی از علل مرگ و میر نوزادان، جدا کردن آن از مادر و انتقال به بیمارستان شهرهای دیگر است.»

جان بابایی در خصوص گزارش وقایع ناخواسته حیات نیز گفت: «عدم وجود  28 مورد وقایع ناخواسته که نباید در بیمارستان‌ها اتفاق بیفتد، اگر به ما گزارش شود، نوعی امتیاز و تشویقی برای بیمارستان در نظر می‌گیریم یعنی آن بیمارستان با حساسیت و دقت پیگیر است‌ و نباید روند به گونه‌ای طی شود که ما بروز مشکل را از طریق فضای مجازی و رسانه‌ها متوجه شویم.»

وی در پایان با بیان این که یکی از تاکیدات ما توجه به خدمات درمانگاهی در بیمارستان‌ها است، گفت: «یکی از عوامل تولید خدمات داخل بیمارستان درمانگاه است بنابراین حضور پزشک در درمانگاه باید توسط مدیران پیگیری شود.»

پایان پیام/

1 نظر

مطالب مشابه