معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت منصوب شد
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون، سعید نمکی در این حکم انتظاراتی از معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت مطرح کرده که شامل انطباق امور فرهنگی دانشگاه ها با قوانین بالادستی، سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری و بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی، برون رفت دانشگاه ها از فضای یاس و دلمردگی با ایجاد کرسی های آزاد اندیشی و ایجاد فضای امید و نشاط، تشکیل سریع کمیته های بین بخشی جهت جذب نخبگان و بررسی راهکارهای فرهنگی و اقتصادی آن، اجتماعی­ کردن و جامعه­­ محور نمودن­ کلیه فعالیت­ های دانشگاه­ ها، تقویت آموزش های لازم جهت مهارت زندگی با مردم و خدمت مفید در جامعه برای دانشجویان، احیای اخلاق، چاره اندیشی جهت حل مشکلات رفاهی و معیشتی دانشجویان، دستیاران و حتی اعضای هیات علمی و برنامه ریزی برای توسعه فضاهای خوابگاهی­­، ورزشی، فرهنگی و تفریحی دانشگاه­ ها است.


متن این حکم به شرح زیر است:


سرکار خانم دکتر سیما سادات لاری

باسلام؛

باتوجه به سوابق اجرایی سرکار­عالی در حوزه معاونت امور فرهنگی و دانشجویی­، بدینوسیله بعنوان معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت­، درمان و آموزش پزشکی منصوب می­ شوید تا با اتکال به خداوند بزرگ و بهره­ گیری­ از حمایت فکری و معنوی کلیه صاحب­نظران و دست اندرکاران درون و بیرون از وزارت­خانه و با پیروی از مشی اعتدال دولت تدبیر و امید به انجام امور محوله بپردازید.

انتظار می­رود موارد زیر مورد توجه ویژه قرار گیرد.

1-     انطباق امور فرهنگی دانشگاه ­ها با قوانین بالادستی، سیاست­ های ابلاغی مقام معظم رهبری و بالاخص آنچه در بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی ایران بیان فرموده­ اند و مشی اعتدال دولت محترم ضروریست­. تدوین­،­ ابلاغ و اجرای راهکارهای مناسب جهت انطباق عملکردها با موارد فوق­ الذکر و پرهیز از هرگونه افراط و تفریط از گام­­ های موثر و اجتناب ناپذیر است.

2-     برون­ رفت دانشگاه­ ها از فضای یاس و دلمردگی با ایجاد کرسی­ های آزاد اندیشی که بارها مورد انتظار مقام معظم رهبری نیز بوده است و ایجاد جو امید و نشاط با استفاده از راهکارهای معقول و منطبق با موازین شرعی و قانونی یقینا" به  بهره­ وری دانشگاه در عرصه ملی و اثر بخشی مطلوب­ تر فارغ التحصیلان آن خواهد افزود.

3-     متاسفانه عملکرد سال­ های گذشته مدیریت حوزه فرهنگ نتوانسته در علقه فرزندان این سرزمین در راستای ماندگاریشان موثر افتد و هر روز شاهد کوچ نخبگان رشته­ های مختلف دانشگاهی به کشورهای مختلف هستیم­. این شیوه غم­ انگیز که فرزندانمان را با خون دل و منابع محدود سال­ ها تربیت و در زمان ثمر­دهی تقدیم دیگران کنیم نیازمند واکاوی عمیق و یافتن راهکار مناسب است­. تشکیل سر­یع کمیته­­­­ های بین­ بخشی جهت جذب نخبگان و بررسی راهکارهای فرهنگی و اقتصادی آن شدیدا" مورد نیاز است.

شاید یکی از دلایل اصلی این کوچ بی­ وقفه و عدم پای­بندی و ماندگاری در سرزمین مادری در کنار سوء مدیریت­­ های دیگر عدم آشنائی جوانان با دیرینه فرهنگی غنی­ کشور است­­. دانشجوی ما با کلیه کتاب­ های مرجع علوم­ پزشکی جهان­ آشنا است ولی بزرگان علم و فرهنگ سرزمین خویش را نمی­ شناسد و این بی­ خویشتنی، ماندگاری در سرزمین­ های دیگر را تسهیل می­ کند.

4-     سال­هاست­ که عدم­ ارتباط تنگاتنگ دانشگاه و جامعه و دیوارهای سخت بین آنها خسارت­ های جبران­ ناپذیری به حوزه­ های فرهنگی­، اقتصادی و اجتماعی کشور وارد کرده­، لذا در­آمیختگی دانشگاه و جامعه و اجتماعی­ کردن و جامعه­­ محور نمودن­ کلیه فعالیت­ های دانشگاه­ ها بخصوص در رشته­­ های علوم پزشکی بسیار ضروری و حیاتی است­ که انتظار می­­ رود بدان پرداخته شود­. در این راستا همکاری معاونین محترم آموزش، پژوهش، بهداشت و درمان ضرورت دارد تا دانشجویان مهارت زندگی با مردم و خدمت مفید در جامعه را بیاموزند.

5-     اخلاق خورشید گرم و فروزانی است که هر لحظه در دانشگاه­ های ما کم­­ فروغ­ تر می­ شود، شاید یکی از دلایل آن از دست رفتن اسطوره­ ها و الگوهای اخلاقی قدیم در­ جایگاه اساتید و پیش­­کسوتان­ دانشگاه­ ها است که احیای آن گرچه بسیار سخت ولی امکان پذیر است که باید با راهکارهای مناسب بدان بپردازیم.

6-     مشکلات رفاهی و معیشتی دانشجویان­، دستیاران و حتی اعضاء هیئت علمی تاثیر شگرفی در وضعیت علمی دانشگاه­­ ها گذاشته که لازم است سریعا" چاره اندیشی شود.

انتظار می­رود جهت ارتقاء معیشت ایشان برنامه­ های زمان بندی شده با اولویت­ گروه­ های آسیب پذیر تهیه و­ ارائه گردد. اینجانب در راستای تصویب آن در مراجع ذیصلاح درنگ نخواهم کرد.

ضروری است این برنامه هرچه زودتر با همفکری افراد صاحب­نظر و قبل­ از تصویب بودجه سال آتی تقدیم مراجع ذیربط گردد. مواردی همچون توسعه فضاهای خوابگاهی­­، ورزشی، فرهنگی و تفریحی دانشگاه­ ها نیز نیازمند برنامه درازمدت است که ضروری است تهیه و جهت تصویب در مسیر قانونی قرار گیرد.

بی­ تردید علاوه بر استفاده از منابع عمومی مساعدت ارزشمند خیرین بزرگوار نیز با دعوت و برگزاری جلسات توجیهی با ایشان کارساز خواهد خواهد بود.

توفیق روزافزونتان را در این مسئولیت خطیر از خداوند بزرگ مسئلت دارم.


 
وزیر بهداشت همچنین در پیامی از خدمات دکتر محمدرضا فراهانی در طول دوران تصدی معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت تقدیر کرد که متن آن به شرح زیر است:

برادر گرامی جناب آقای دکتر محمدرضا فراهانی

خدمتگزاری در نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران فرصتی مغتنم و نعمتی بزرگ است که خداوند متعال به بندگان برگزیده خویش عطا می‌فرماید. بدینوسیله از خدمات ارزشمند و تلاش مستمر وشایسته شما در مدت تصدی مسئولیت معاونت فرهنگی و دانشجوئی صمیمانه تشکر و قدردانی می‌نمایم.

از خداوند متعال سلامتی، بهروزی و دوام توفیق شما را در خدمتگزاری به نظام اسلامی و مردم شریف ایران، در مناصب و جایگاه‌های دیگر خواستارم.

پایان پیام/

نظر خود را بنویسید

  • نظرات ارسال شده پس از تایید در وب سایت منتشر خواهند شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشند تایید نمی شوند.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی باشند منتشر نخواهند شد.