وزارت بهداشت نیازمند ۳۰ هزار نیروی جدید
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، سیدکامل تقوی نژاد در سی و نهمین همایش معاونین توسعه مدیریت منابع دانشگاه های علوم پزشکی کشور که در سالن دارالفنون دانشگاه علوم پزشکی تهران برگزار شد، اظهار داشت: معتقدم شیوه مدیریتی در شرایط حساس کنونی کشور، باید تعاملی باشد و هر تصمیمی که در معاونت توسعه وزارت بهداشت گرفته می شود، با همکاری و همفکری کارشناسی در سطح وزارت بهداشت و دانشگاه ها به اجرا درآید.

معاون توسعه مدیریت منابع وزارت بهداشت با اشاره به ادغام دو معاونت توسعه مدیریت و منابع و معاونت برنامه‌ریزی راهبردی و هماهنگی وزارت بهداشت، افزود: این ادغام در وزارت بهداشت انجام شده و در آینده نزدیک نیز در ساختار دانشگاه‌ها صورت می‌گیرد و با این اقدام نقش معاونت توسعه در برنامه‌ریزی دانشگاه‌ها بیشتر می‌شود.

وی در ادامه مهم‌ترین نکته در این امر را جلب مشارکت و همکاری حوزه‌های تخصصی دانشگاه‌ها در امر برنامه‌ریزی و پایش عملکرد برنامه‌های عملیاتی، تقویت کارشناسی بخش برنامه‌ریزی و غنا بخشیدن به محتوای آموزشی دانشگاه‌ ها عنوان کرد.

تقوی نژاد با اشاره به عملکرد ستاد کشوری تحول سلامت گفت: وزارت بهداشت در این زمینه پیشرفت‌های خوبی در بخش‌های مختلف سلامت داشته که باید از تجربیات مفید آن استفاده و ضعف‌ها و کاستی‌های آن را با همفکری برطرف کنیم.

ضرورت مدیریت جهادی و اجرای الگوی قرارگاهی در ستاد تحول سلامت دانشگاه‌ها

 وی، توجه جدی به اهمیت پیامدهای تحریم و انسجام تمامی فعالیت‌های مقابله با آن را در نظام سلامت خواستار شد و گفت: برای ایجاد هماهنگی، تمرکز در تصمیم گیری و تسریع در عملیات اجرایی و نیز نظارت مستمر و موثر بر اقدامات، نحوه مدیریت ستاد تحول سلامت دانشگاه های علوم پزشکی کشور، با الگوی قرارگاهی و مدیریت جهادی مقابله با تحریم‌ها تدوین می‌شود.

معاون توسعه وزیر بهداشت، به مقایسه بودجه دانشگاه‌ها در سال ۹۷ و ۹۸ پرداخت و افزود: مقایسه بودجه دانشگاه‌ها با بودجه کل کشور، مقایسه درستی نیست، چون بودجه کل کشور با اقداماتی که دانشگاه‌ها انجام می‌دهند تفاوت ماهوی دارد و باید این مقایسه با بودجه عمومی کل کشور انجام شود.

وی، سهم بودجه وزارت بهداشت از بودجه عمومی کل کشور را معادل هشت درصد اعلام کرد و افزود: اعتبارات حوزه سلامت ۷۷ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان است و این اعتبارات نسبت به سال گذشته ۱۶ درصد رشد دارد که معادل متوسط رشد بودجه عمومی کشور است.

سهم ۴۵ درصدی منابع مالی حوزه سلامت از درآمدهای اختصاصی

 معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت بهداشت تاکید کرد: از مجموع منابع مالی حوزه سلامت ۴۵ درصد آن از محل درآمدهای اختصاصی تامین می‌شود. بنابراین رصد و پیگیری این درآمدها، از اهمیت و جایگاه ویژه‌ای در تامین مالی حوزه سلامت برخوردار خواهد بود.

بدهی تامین اجتماعی به بیمارستان‌های وزارت بهداشت از بهمن ماه ۹۶

 تقوی‌نژاد با اشاره به مطالبه دانشگاه‌ها از بیمه تامین اجتماعی گفت: مشکل اصلی در میزان مطالبات از سازمان های بیمه گر مربوط به سازمان تامین اجتماعی است، به طوری که این سازمان علاوه بر مطالبات سال ۱۳۹۷، تاکنون مطالبات مربوط به بهمن و اسفند سال ۱۳۹۶ را نیز پرداخت نکرده است.

وی افزود: براساس ماده ۳۸ قانون الحاق برخی مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت سازمان‌های بیمه گر خدمات درمانی موظفند ۶۰ درصد صورتحساب های ارسالی از سوی بیمارستان طرف قرارداد را قبل از رسیدگی ظرف مدت دو هفته به عنوان علی الحساب و بقیه مطالبات موسسات و مراکز بهداشتی درمانی را تا ۳ ماه پس از تحویل اسناد مربوط به نماینده رسمی صندوق پرداخت کند.

۱۰هزار میلیارد ریال خسارت دیرکرد پرداخت مطالبات بیمارستان‌ها از سوی تامین اجتماعی

تقوی نژاد، با بیان اینکه در این ماده عنوان شده است در صورت عدم اجرا، سازمان های بیمه گر موظف به تامین ضرر و زیان آن، معادل نرخ اوراق مشارکت هستند، ادامه داد: براساس محاسبه "سامانه سجاد"، با توجه به تاخیر طولانی در پرداخت مطالبات از سوی سازمان تامین اجتماعی، در صورت تحقق ماده فوق، این سازمان باید مبلغی معادل ۱۰هزار میلیارد ریال بابت تاخیر پرداخت اسناد سال ۹۶ و ۹۷ به نظام سلامت پرداخت کند.

بدقولی مکرر تامین اجتماعی در پرداخت بدهی بیمارستان‌ها

بنابر اعلام وبدا، وی عنوان کرد: با توجه به کوتاهی سازمان تامین اجتماعی در پرداخت به موقع مطالبات دانشگاه ها که ممکن است صدمه های جبران ناپذیری به حوزه سلامت وارد کند و اجرا نشدن مفاد توافق منعقد شده با وزارت بهداشت و همچنین عملیاتی نکردن قول های مکرر این سازمان، نظر به پیگیری های مداوم وزیر بهداشت و دستور صریح رییس جمهور مبنی بر تامین منابع لازم برای پرداخت بدهی های سازمان مذکور به دانشگاه ها، در آینده نزدیک شاهد اتفاقات خوبی با همکاری مشترک وزارت بهداشت، وزارت اقتصاد و دارایی و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی برای عملیاتی کردن دستورهای رییس جمهور خواهیم بود.

ضرورت پویایی بیشتر در نظام داخلی هیات امنا

 وی در ادامه ضرورت پویایی بیشتر در نظام داخلی هیات امنا را خواستار شد و افزود: با گذشت بیش از ۱۵ سال از آخرین آیین‌نامه تدوین شده، متن جدید با همکاری دانشگاه‌ها و صاحب‌نظران تهیه شده است.

تقوی‌نژاد با تاکید بر تشکیل منظم کمیسیون دائمی هیات‌های امنای دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور گفت: فعالیت تخصصی کمیسیون‌های دائمی باعث افزایش سرعت تصمیم‌گیری و کاهش اتلاف وقت طرح موضوع‌ها در جلسات هیات امنا می‌شود.

تکمیل پروژه‌های نیمه تمام؛ اولویت وزارت بهداشت

معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت بهداشت در ادامه به سیاست‌ها و برنامه‌های وزارت بهداشت در حوزه عمرانی اشاره کرد و افزود: تکمیل پروژه‌های نیمه تمام، تکمیل شبکه بهداشت، سامانه برنامه‌ریزی و کنترل پروژه آنلاین، مشارکت با بخش خصوصی و جذب منابع خیرین و استفاده بیشتر از تسهیلات بانکی از موارد مورد نظر این معاونت در حوزه عمرانی است.

دانشگاه‌ها از شروع پروژه جدید خودداری کنند

تقوی‌نژاد در زمینه تکمیل پروژه‌های نیمه تمام نیز گفت: هم اکنون ۲۳۷ پروژه بیمارستانی احداث، جایگزین، توسعه و تکمیل با ظرفیت ۴۳ هزار تخت در حال ساخت است، بنابراین حجم پروژه‌های در دست اجرا بالا بوده و انتظار دارم دانشگاه‌ها از شروع پروژه جدید خودداری کنند.

وی ادامه داد: به غیر از بیمارستان های در دست ساخت، ۳ هزار و ۹۶۰ پروژه بهداشتی، آموزشی، رفاهی، فرهنگی و ورزشی نیز در حوزه عمرانی وزارت بهداشت فعال هستند که اعتبار مورد نیاز برای تکمیل مجموع پروژه های در دست ساخت، ۲۵ هزار میلیارد تومان برآورد می شود.

معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت بهداشت بر نگهداشت منابع فیزیکی تاکید کرد و گفت: به دلیل اهمیت حفظ و نگهداشت زیرساخت های ایجاد شده و به منظور افزایش بهره وری، اقدام‌های پیشگیرانه نگهداری و تعمیرات در تمامی بیمارستان‌ها و مراکز موجود افتتاح شده، تحت پوشش قرار گرفته است.

رشد ۳۰ درصدی شاخص کیفیت بهره‌برداری از منابع و فضاهای فیزیکی

وی اظهار داشت: رشد ۳۰ درصدی شاخص کیفیت بهره‌برداری از منابع و فضاهای فیزیکی، رشد ۱۱ درصدی شاخص بهره‌وری و افزایش هفت درصدی شاخص در دسترس بودن منابع فیزیکی نسبت به سال گذشته دستاوردهای نگهداشت منابع فیزیکی بوده است.

معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت بهداشت همچنین به برنامه ها و اولویت های مورد نظر در حوزه منابع نسانی وزارت بهداشت پرداخت و گفت: مکانیزه کردن فرآیندهای مختلف از جمله فرآیند ثبت نام جهت دریافت تمام گواهی‌ها (معرفی‌نامه و پایان طرح، معافیت و عدم تشکیل پرونده‌های فیزیکی)، راه‌اندازی کارتابل و امضای الکترونیکی گواهی‌های طرح قانون خدمت پزشکان و پیراپزشکان، جلوگیری از جعل گواهی‌های ارائه شده به مراجع ذیربط از طریق اعمال بارکد و کد اصالت در تمام گواهی‌ها، فرآیند درخواست‌های نیرو از سوی دانشگاه‌ها از اولویت‌های مورد تاکید است.

وزارت بهداشت نیازمند ۳۰هزار نیروی جدید

تقوی‌نژاد، نیاز به نیروی استخدامی وزارت بهداشت را بالغ بر ۳۰ هزار نفر عنوان و تصریح کرد: از این تعداد ۱۰ هزار نیرو به زودی در قالب آگهی استخدام جذب می‌شوند و برنامه‌ریزی لازم برای جذب ۱۰ هزار نیرو انسانی دیگر در قالب پیمانی نیز در دست اقدام است و بعد از برگزاری آزمون اشاره شده، اطلاع رسانی لازم انجام می‌شود.

وی همچنین گفت: در مسیر تعالی منابع انسانی و با توجه به تغییر و تحولات درونی و بیرونی محیط کار و لزوم انعطاف پذیری و هماهنگی مدیران این عرصه با شرایط جدید و به منظور توسعه، ارتقا و بروز رسانی مهارت‌ها و توانمندسازی مدیران منابع انسانی بخش سلامت، پروژه ملی توانمندسازی مدیران منابع انسانی دانشگاه‌ها عملیاتی می‌شود.

 بازنگری ضوابط انتخاب مدیران

معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت بهداشت، بازنگری ضوابط انتخاب مدیران، بازنگری مشاغل عمومی و راه اندازی مشاغل سلامت را از برنامه های تحول اداری وزارت بهداشت عنوان کرد و گفت: مرکز توسعه مدیریت و تحول اداری در راستای ماموریت‌های خود، توسعه فناوری‌های نوین مدیریتی، تحول در نظام اداری و آموزش مدیران حوزه سلامت را سرلوحه کار خود قرار داده است.

تقوی‌نژاد از معاونین توسعه مدیریت و منابع دانشگاه‌های علوم پزشکی خواست تا مسائل مربوط به رفاه کارکنان را در اولویت قرار دهند و افزود: پرداخت به موقع مطالبات پزشکان، پرستاران و کادر درمانی و بهداشتی باید مورد توجه ویژه معاونین توسعه قرار گیرد و در این راستا برنامه‌ریزی کرده و دقت لازم را داشته باشند.

وی در پایان تصریح کرد: دستورالعمل جامع خدمات رفاهی و ورزشی کارکنان دانشگاه‌ها تدوین شده و در کنار آن طرح پایش سلامت کارکنان دانشگاه و دانشکده‌های علوم پزشکی کشور نیز به زودی آغاز می‌شود.

پایان پیام/

نظر خود را بنویسید

  • نظرات ارسال شده پس از تایید در وب سایت منتشر خواهند شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشند تایید نمی شوند.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی باشند منتشر نخواهند شد.