تنها ۵۰ درصد مردم سواد سلامت مناسب و کافی دارند
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، عبدالرحمان رستمیان، در آستانه برگزاری هفتمین سمپوزیوم و چهارمین جشنواره خود مراقبتی و آموزش بیمار اظهار داشت: ریشه سلامتی در جامعه مسئله خود مراقبتی است و این مسئله یکی از پرسودترین و کم هزینه ترین روش‌های مقابله با بیماری‌ها در نظام سلامت به شمار می‌رود.

رئیس سمپوزیوم و جشنواره خود مراقبتی و آموزش بیمار ادامه داد: متأسفانه ۵۰ درصد ایرانیان سواد سلامت کافی ندارند و این نشان می‌دهد که هنوز باید اقدامات زیادی در جهت ارتقای سطح سواد سلامت مردم انجام داد به طور مثال اینکه افراد تحرک و فعالیت فیزیکی کمی دارند، تغذیه سلامت محور را گاهاً نداشته و رفتارهای پرخطر همچون استعمال دخانیات را شاهد هستیم این نشان می‌دهد باید در زمینه سطح سواد سلامت مردم گام‌های بیشتری را برداشت.

وی افزود: اگر فردی بیمار شد باید در مورد بیماری خود آگاهی پیدا کند که از خود مراقبت کند واین آموزش به بیمار از جمله فراهم کردن بروشور و یا سایت آموزشی و…‌، وظیفه نظام سلامت و حق بیمار است متأسفانه در زمینه کاهش استعمال دخانیات در کشور برخی از سیاست‌ها به خوبی انجام نگرفته به طور مثال باید برای مواد غذایی سلامت محور یارانه و برای مواد غذایی زیان‌آور عوارض و مالیات اخذ کرد و این در حالی است که مجلس و سازمان مدیریت برنامه و بودجه خطاهایی در این زمینه داشته است.

رستمیان گفت: استعمال دخانیات در بسیاری از کشورهای دنیا در حال کاهش است و شهرها و مدارس و دانشگاه‌های عاری از دخانیات ایجاد شده است ولی در کشور ما دسترسی به سیگار نسبت به گذشته بیشتر شده و از طرفی عوارض بسیار اندکی نسبت به استانداردهای در کشور برای این موضوع در نظر گرفته شده است که این مسئله نشان از ضعف مجلس و رسوخ و نفوذ برخی از افراد و سیاست های غلط در این زمینه به مجلس و سازمان مدیریت دارد.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران ضمن انتقاد از دو برابر شدن آمار کارخانه‌های سیگار در کشور در سالهای اخیر گفت: به نظرم حتی کسانی که تاکنون عوارض سیگار را بالا نبرده‌اند باید پاسخگو مردم شهر خود، محله خود و کشور باشند چرا که بیست هزار میلیارد تومان عوارض باید در این زمینه اخذ شده باشد ولی انجام نگرفته است. همچنین پول این عوارض در صورتی که گرفته شود باید صرف مسائل همچون خود مراقبتی و افزایش فضاهای فیزیکی برای ورزش همچنین افزایش ارتقا سطح سلامت مردم وپرداخت هزینه مصرف شیر و لبنیات در مدارس شود.

وی از رسانه‌ها و صدا و سیما خواست که مخالفین و موافقین افزایش عوارض مالیات بر دخانیات را دعوت به مناظره کند تا مشخص شود که چه کسانی و به چه علتی با این مسئله و موضوع افزایش مالیات بر کالاهای آسیب رسان ودخانیات مخالف هستند و موجب زیان و آسیب به سلامت در کشور شده‌اند.

رستمیان ادامه داد: دوم مرداد روز جهانی خود مراقبتی است و کشورهای بسیاری در جهان این روز را جشن می‌گیرند که پیام خود مراقبتی انتشار یابد، در حال حاضر بیماری‌های غیر واگیر نسبت به بیماری‌های واگیر شدت یافته و این در حالی است که دو سوم از بیماری‌های غیر واگیر را می‌توان از طریق خودمراقبتی پیشگیری کرد.

به گزارش مهر رئیس سمپوزیوم و جشنواره خود مراقبتی و آموزش بیمار در پایان اضافه کرد: خودمراقبتی به دو روش فردی و سازمانی قابل انجام است و در صورتی که این مسئله بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد نتایج مؤثری را در افزایش سلامت مردم به همراه خواهد داشت.

پایان پیام/

نظر خود را بنویسید

  • نظرات ارسال شده پس از تایید در وب سایت منتشر خواهند شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشند تایید نمی شوند.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی باشند منتشر نخواهند شد.