تجویز منطقی دارو باید براساس نیاز بیمار و دوره درمان باشد
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، سیروس سالمی با اشاره به اینکه مفهوم مصرف منطقی دارو به عنوان یکی از اصول هشت گانه مراقبت‌های بهداشتی اولیه مطرح شده است، بیان کرد: براساس تعریف سازمان جهانی بهداشت تجویز داروی مناسب برای بیمار باید براساس وضعیت بالینی فرد، با دوز مناسب و در طول مدت مناسب باشد به طوری که سعی شود کمترین هزینه ممکن به بیمار و جامعه تحمیل شود. این امر در صورتی محقق خواهد شد که مراحل تجویز دارو شامل تشخیص بیماری، تعیین درمان موثر و ایمن، انتخاب داروی مناسب، دوز و طول دوره درمان، دادن اطلاعات لازم به بیمار، ارزیابی پاسخ بیمار به درمان مورد توجه قرار گیرد.

کارشناس سازمان بیمه سلامت ایران با تاکید بر اینکه تجویز و مصرف غیر منطقی دارو نه تنها باعث بهبود بیماری نمی‌شود، بلکه باعث طولانی یا بدتر شدن بیماری، درمان نا ایمن و یا ناموثر، اضطراب و آسیب زدن به بیمار نیز می‌شود، افزود: ایران به لحاظ مصرف دارو جزو بیست کشور برتر دنیا است و در آسیا بعد از چین رتبه دوم را دارد20  درصد کل داروهای مصرفی در ایران به صورت خودسرانه و بدون تجویز پزشک مصرف می‌شود و سالانه بیش از 10 هزار مورد عارضه ناشی از مصرف نادرست دارو گزارش می‌شود.

وی افزود: موضوع تجویز و مصرف منطقی دارو یک موضوع چند بخشی است و برای برخورد با آن باید از اهرم‌های مختلف آموزشی، نظارتی، مدیریتی و مالی استفاده کرد، دارو بخش عظیمی از هزینه‌های سلامت را در بسیاری از کشورهای درحال توسعه و 10 تا 20 درصد در کشورهای توسعه یافته را به خود اختصاص می‌دهد.

سالمی گفت: 28 درصد پرداختی از جیب مردم در حوزه ‏سلامت مربوط به دارو و ملزومات سرپایی است. این میزان بالاترین جزء پرداختی از جیب مردم است. این عوامل باعث می‌شود هم ‏از نظر اقتصادی و هم از نظر سلامت به موضوع دارو توجه كنیم.‏

کارشناس سازمان بیمه سلامت ایران تصریح کرد: در كشورهایی كه رابطه مستقیم مالی بین بیمار و پزشك وجود دارد و نظام پرداخت به ازای ویزیت و ‏خدمت است، معمولا تعدد اقلام دارویی تجویزی بسیار بیشتر از كشورهایی است كه خرید راهبری خدمت یا پزشك خانواده دارند.‏

به گزارش روابط عمومی بیمه سلامت وی در پایان بر فرهنگ سازی مصرف دارو تاکید کرد و افزود:  بیشتر بیمارانی که به پزشک مراجعه می کنند، اگر دارو تجویز نشود، فکر می‌کنند کاری انجام نشده است. انتخاب دارو بسیار مهم است و بعد باید پیگیری کرد که آیا داروی تجویز شده منطقی بوده است یا نه. گاهی برای یک بیمار یک قلم دارو هم زیاد است ولی گاهی برای یک بیمار 10 قلم دارو منطقی است این بسته به بیمار و نوع بیماری‌اش متفاوت است.

پایان پیام/

مطالب مشابه