رشد علمی بدون نگاه به مسائل اقتصاد سلامت موضوعی آسیب‌پذیر است
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، محمدرضا ظفرقندی در کنفرانس علمی دندان‌پزشکان و لابراتوارهای دندانی که در شیراز برگزار شد، با اشاره به مشکلاتی که به طور کلی در جامعه پزشکی وجود دارد، بیان کرد: درجامعه پزشکی با مشکلاتی مانند بحث اقتصاد سلامت و برخی هدف‌گذاری‌ها مواجه هستیم. 
        
رییس کل سازمان نظام پزشکی ادامه داد: در 30 الی 40 سال گذشته موضوعی به نام طول عمر مورد انتظار در کشور مطرح شد، در سال‌‌های 1354 تا 1355، طول عمر مورد انتظار مردان ایرانی حدود 53 سال و طول عمر مورد انتظار زنان در کشور حدود 56 سال بود. در حال حاضر این میزان افزایش یافته و برای مردان به 72 سال و برای زنان به 75 سال رسیده است.         

وی افزود: این جهش نشان می‌دهد که در حوزه پزشکی و این گونه شاخص‌ها حرکت خوبی اتفاق افتاده،‌ طبق بررسی‌ها، کشورمان در حوزه دندان‌پزشکی از نظر کار علمی و کیفی در وضعیت بسیار خوبی قرار دارد و حداقل در منطقه غرب آسیا و خاورمیانه در این حوزه کشور ما جزو کشورهای با رتبه بالا است. همچنین از نظر پیشرفت علمی در حوزه دندانپزشکی جایگاه بسیار خوبی داریم که باعث افتخار است.

ظفرقندی گفت: آنچه باعث این پیشرفت شده بیشتر در حوزه درمان و سطح سه خدمات است، در بحث شاخص‌های سلامت، اگر خودمان را با کشورهایی مانند فنلاند، ‌سوئد و... مقایسه کنیم که در این حوزه بسیار کار کردند و پیشرفت بسیار خوبی داشتند، هنوز راه زیادی داریم. یک زمانی ما فکر می‌کردیم طبیعت دندان این است که بعد از 30 تا 40 سال از بین برود و یا پر و بازسازی شود، اما در حال حاضر می‌دانیم که دندان هم مانند چشم و ریه و... است و اگر از آن به خوبی مراقبت شود، می‌تواند تمام عمر کار کند.

رییس کل سازمان نظام پزشکی با تاکید بر لزوم کار بیشتر در حوزه سلامت و بهداشت، اظهار کرد: دنیا هم نشان داده اگر در این زمینه هدف‌گذاری و برنامه‌ریزی شود در یک برنامه پنج ساله می‌توان به اهداف خوبی دست یافت. البته کار علمی به جز با برنامه‌ریزی و شناخت نقاط قوت و ضعف به نتیجه نمی‌رسد.

وی تصریح کرد: بیشترین عامل مرگ‌ومیر بیماری‌های قلبی-عروقی هستند، اما بیشترین عمر از دست رفته در کشور ما در اثر تروما است، زیرا عمدتا قربانیان این حوادث جوانان هستند. در دنیا مطالعه‌ای انجام می‌دهند تا بررسی کنند چقدر از این مرگ‌ها نباید اتفاق می‌افتاد و این بررسی‌ها در فازهای صحنه حادثه،‌ پیش‌بیمارستانی و انتقال مصدوم، فاز بیمارستان‌ها، تکنیک‌ها و آموزش‌ها انجام شده و اشکالات را استخراج کرده و به رفع آن‌ها می‌پردازند که هر پنج سال هم این مطالعه را تکرار می‌کنند.  

ظفرقندی ادامه داد: البته رشد علمی بدون نگاه به مسائل اقتصاد سلامت، موضوعی آسیب‌پذیر است، در حال حاضر در حوزه دندانپزشکی با وضعیتی که در تعرفه‌ها، قیمت‌گذاری‌ها، هزینه‌ها و تجهیزات در سال‌های اخیر شاهد بودیم، طبیعتا به وضعیت علمی آسیب‌ می‌زند.

رییس کل سازمان نظام پزشکی گفت: هر چه می‌گوییم که خود به خود با این وضعیت و با این تعرفه‌های غیر صحیح و غیرواقعی که فرمول اقتصادی ندارند،‌ کیفیت خدمات کاهش می‌یابد،‌ اما متاسفانه گوش شنوایی وجود ندارد. باید توجه کرد که افت کیفی، خارج از اراده انسان‌هاست و هر چقدر که همکاران ما تلاش کنند، اما وقتی امکانات و وسیله نیست و شرایط تجهیزاتی و پتانسیل‌های خدمت شرایط مناسبی ندارد، کیفیت خدمت کاهش می‌یابد.
  
به گزارش روابط عمومی سازمان نظام پزشکی وی در پایان اضافه کرد: امیدوارم با همفکری، انسجام و پیگیری انجمن‌های علمی، دانشگاه‌ها و سازمان نظام پزشکی بتوانیم این مشکلات را حل کرده و با رسیدگی در سطوح عالی سلامت به مردم کشورمان بیش از پیش ارائه خدمت کنیم.

پایان پیام/

مطالب مشابه