با بررسی ژنتیک خیلی از تداخلات دارویی قابل پیشگیری است
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، باقر لاریجانی، با بیان اینکه پزشکی به سمتی می‌رود که به جای اندازه گیری مواردی مانند فشار خون و… آیتم‌های پایه‌ای تری مثل ژنتیک بررسی شود، اظهار داشت: انجام تست‌های ژنتیک امروز در دنیا سهل تر و ارزان‌تر شده و در سال‌های آتی ما با ابزارهای تشخیصی جدیدتری روبرو خواهیم بود.

رئیس پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران با عنوان اینکه ژنتیک افراد پاسخ به داروهای مختلف را نیز متفاوت می‌کند، گفت: علاوه بر تشخیص و درمان اثربخش تر بررسی ژنتیک می‌تواند عوارض دارویی را نیز کاهش دهد.

وی افزود: مطالعات زیادی در زمینه فارماکوژنتیک داروهای مختلف انجام شده است. امروز بیش از ۱۶۰ ژن شناسایی شده که با متابولیسم دارو ارتباط زیادی دارند، پاسخ بیماران به درمان‌ها به زمینه‌های ژنتیکی فرد برمی گردد و مطالعات سلولی مولکولی در این زمینه بسیار موثر است و لازم است درمان‌ها به صورت هدفمند صورت گیرد.

لاریجانی گفت: پزشکی شخصی صرفاً مبحث تئوری نیست که اثر آن قطعی نشده باشد، در برخی بیماری‌ها امروز با شناخت ژنتیک فرد می‌شود درمان را بر اساس شرایط خاص بیمار طراحی کرد، این بحث به لحاظ اقتصادی هم مهم است. چرا که هم هزینه‌های بیمارستانی را کاهش می‌دهد و هم موجب اثربخشی درمان و طول زندگی فرد می‌شود.

معاون وزیر بهداشت اظهار کرد: هزینه‌هایی که در دنیا برای پزشکی شخصی می‌کنند روز به روز در حال افزایش است.

وی خاطرنشان کرد: مرکزی در پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران راه اندازی شده و هدفمان هم تشخیص و درمان مناسب‌تر در این زمینه، مداخلات هدفمند و هدایت پژوهش‌های این حوزه است.

به گزارش مهر لاریجانی در پایان با تاکید بر اینکه پزشکی شخصی قابل کپی برداری از اقدامات انجام شده در دنیا نیست و باید باتوجه به شرایط و ژنتیک جمعیت کشور طراحی شود، افزود: هدف نهایی ایجاد تکنولوژی‌ها و روش‌های مرتبط با پزشکی شخصی متناسب با شرایط کشور و کمک به بهبود تشخیص و درمان بیماری‌ها در کشور است.ط

پایان پیام/

مطالب مشابه