وجود عامل ایجاد بیماری مشترک بین انسان و خرگوش خانگی
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، پژوهشگران دانشکده پیرادامپزشکی دانشگاه بوعلی سینا همدان طی بررسی‌هایی که بر روی خرگوش‌های خانگی داشته‌اند، برای اولین بار در کشور به وجود آلودگی نوعی تک‌یاخته‌ای به نام انسفالیتوزوئون کونیکولی که عامل ایجاد بیماری مشترک بین انسان و حیوانات است، پی بردند.

انسفالیتوزوئون کونیکولی "Encephalitozoon cuniculi" نوعی موجود تک‌سلولی است که حیوانات و پرندگان مختلفی را آلوده می‌کند، ولی اغلب در خرگوش‌ها ایجاد بیماری می‌کند.

پژوهشگران دانشکده پیرادامپزشکی دانشگاه بوعلی سینا به سرپرستی زینب صادقی دهکردی برای اولین بار در کشور با آزمایش‌های مولکولی و هیستوپاتولوژی بر روی خرگوش‌های خانگی سطح شهر همدان و کرج، عفونت با انسفالیتوزوئون کونیکولی را تأیید کردند.

از نشانه‌های بالینی خرگوش آلوده می‌توان به عفونت داخل چشم و نیز علائم عصبی مانند تغییرات رفتاری، افسردگی، افتادگی سر، تلوتلو خوردن، چرخش به دور خود، تشنج و فلجی اشاره کرد.

آلودگی انسان به این بیماری از طریق تماس مستقیم با ادرار یا مدفوع خرگوش‌ها صورت می‌گیرد. این بیماری در انسان شایع نیست؛ ولی در افراد با نقص دستگاه ایمنی با نشانه‌هایی ازجمله انسفالیت، التهاب هم‌زمان قرنیه و ملتحمه چشم، سینوزیت، ذات‌الریه و همچنین التهاب ماهیچه‌ها، صفاق، کلیه‌ها و کبد همراه است.

برای پیشگیری از این بیماری باید خرگوش‌های خانگی از مراکزی که بهداشت را به‌خوبی رعایت می‌کنند و همچنین زودبه‌زود بستر خرگوش‌ها را عوض می‌کنند خریداری شوند. همچنین معاینه خرگوش توسط دکتر دامپزشک به‌صورت دوره‌ای و رعایت بهداشت ازجمله شستن دست‌ها بعد از تعویض بستر توصیه می‌شود.

به گزارش ایسنا بر اساس اعلام روابط عمومی وزارت علوم، نتایج این تحقیق به‌تازگی در مجله Comparative Immunology, Microbiology and Infectious Diseases کشور انگلستان به چاپ رسیده است.

پایان پیام/

مطالب مشابه