داروها و تجهیزات پزشکی مورد نیاز جانبازان و بیماران خاص باید با ارز ارزان تامین گردد
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، مرتضی خاتمی عنوان کرد: داروها و تجهیزات پزشکی مورد نیاز جانبازان و بیماران خاص باید با ارز ارزان تامین گردد و تخصیص ارز به واردات توتون، کاغذ سیگار، خوراک ویژه حیوانات خانگی و ... باید پیگیری گردد.

وی در خصوص مشکلات تخصیص ارز در بخش دارو و تجهیزات پزشکی گفت؛ دارو و تجهیزات پزشکی نیاز اساسی است و بایست تا جایی که ارز 4200 تومانی در برنامه باشد به این بخش تخصیص یابد.

نایب رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس ادامه داد: مکانیسم توزیع دارو در کشور قابلیت نظارت و رصد بهتری نسبت به سایر کالا ها دارد و حتی بر خلاف کالاهای اساسی دیگر که به نرخ های بسیار بالا تر در بازار عرضه می گردد، بخش دارو قابلیت رصد بهتر دارد . 

خاتمی گفت: وقتی نیازهای پزشکی مردم بطور کامل و با قیمت مناسب رفع نشده باشد، تخصیص ارز به واردات توتون، کاغذ سیگار، خوراک حیوانات خانگی و ... خیانت بزرگ و نابخشودنی است و باید با سوداگران و فساد موجود در این زمینه برخورد شود .
 
وی اظهار کرد: نیازهای داروئی جانبازان شیمیایی و اعصاب و روان و همچنین بیماران خاص بایستی در داروخانه های ویژه و هلال احمر بعنوان آخرین پنجره امید به وفور و با قیمت ارزان در دسترس باشد اما تخصیص ارز برای رفع این نیاز که کمتر از 10 میلیون دلار است بخوبی صورت نمی گیرد؛ این در حالی است که 16 میلیون دلار برای کاغذ سیگار از ارز 4200 تومانی تخصیص یافته است . درصورتی که این روندها اصلاح نشود باید در زمینه چگونگی تخصیص ارز تحقیق و بررسی همه جانبه صورت گیرد .

به گزارش خبرگزاری خانه ملت این نماینده مردم در مجلس دهم در پایان اضافه کرد:‌ رهبر معظم انقلاب هوشمندانه فرمودند کاری کنیم بیمار، جز رنج بیماری، رنج دیگری نداشته باشد. علی رغم تلاش مسئولان حوزه بهداشت، درمان و تجهیزات پزشکی، در تخصیص ارز مشکلات بسیاری وجود دارد و گاه  به جای آسوده خاطری بیماران، سوداگران و رانت خوران با خیالی راحت به غارت منابع ارزی مشغولند.

پایان پیام/

مطالب مشابه