تنها کشوری هستیم که از همراه بیمار به‌عنوان پرستار استفاده می‌کنیم
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، حیدر علی عابدی با بیان اینکه هماهنگی وزارت بهداشت با سازمان اداری و استخدامی برای جذب 10 هزار  پرستار در تیرماه انجام شده و به زودی آگهی آن منتشر می شود، گفت: پیگیری و اقدامات کمیسیون بهداشت برای جذب و استخدام پرستاران به ثمر نشست؛ پرستاران با چالش‌های زیادی از جمله اضافه کار اجباری روبرو هستند که با این اقدام فشار کاری آنها کمتر می شود.

وی از کمبود بیش از 100 هزار پرستار در کشور خبر داد و افزود: 100 هزار پرستار بیکار نداریم که بتوانیم جذب کنیم اما شاید آگهی جذب اولین تجربه برای مشخص شدن تعداد پرستاران باشد.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی ادامه داد: باید در جذب نیروی پرستاری به حدی برسیم که یک پرستار به ازای 4 بیمار داشته باشیم.

عابدی گفت: در دنیا در بیمارستانی با 100 تخت بیمارستانی 400 نفر کادر پرستاری مشغول است اما متاسفانه ما در این رابطه در بدترین شرایط هستیم و در برخی بیمارستان ها به ازی هر 100 تخت 100 نفر کادر پرستاری داریم.

وی با تاکید بر ضرورت حذف پدیده همراه بیمار از سیستم درمانی کشور، گفت: حذف این پدیده در زمانی ممکن می شود که به ازای هر سه بیمار یک پرستار وجود داشته باشد.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با انتقاد از اینکه کیفیت خدمات پرستاری به دلیل عدم رعایت تناسب در میزان تخت بیمارستانی به کادر پرستاری در کشور به شدت افت کرده، گفت: در هیچ جای دنیا به همراه بیمار یا عضوی از خانواده بیمار اجازه داده نمی‌شود در بیمارستان‌ها کار پرستاری انجام دهد؛  این پدیده در هیچ جای دنیا مرسوم نیست و تنها کشوری هستیم که از همراه بیمار به عنوان پرستار استفاده می‌کنیم.

عابدی ادامه داد: متاسفانه در ایران باید یک نفر از اعضای خانواده همراه بیمار باشد این در حالی است که این پدیده مشکلات زیادی را برای بیماران، خانواده و سیستم بهداشت و درمانی کشور ایجاد می‌کند.

وی با انتقاد از اینکه در سال‌های اخیر نسبت به جذب پرستار به شدت بی توجهی شده است، ادامه داد: با کاهش تعداد پرستاران حوزه سلامت با مشکلات زیادی روبرو می‌شود؛ انتظار می رود با جذب 10 هزار پرستار در تیرماه سال جاری بخشی از مشکلات پرستاران کاهش یابد.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت این نماینده مردم در مجلس دهم در پایان با تاکید بر ضرورت حذف پدیده همراه بیمار از سیستم درمانی کشور، گفت: حذف این پدیده در زمانی ممکن می شود که به ازای هر سه بیمار یک پرستار وجود داشته باشد.

پایان پیام/

مطالب مشابه