استفاده از سلول‌های بنیادی مشتق از بافت بند ناف برای درمان بیماران فلج مغزی
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، مرتضی ضرابی با بیان اینکه سلول‌درمانی همانطور که از نام آن پیداست، استفاده از سلول‌های بنیادی برای درمان بیماری‌هاست، گفت: سلول های بنیادی می توانند جایگزین سلول‌های آسیب دیده در بخش‌های مختلف بدن شوند. در بیماری‌هایی با منشاء عصبی که درگیری سیستم عصبی وجود دارد، این سلول‌ها می‌توانند مورد استفاده قرار گیرند.‌

مدیرعامل شرکت بن یاخته های رویان در خصوص آخرین اقدامات درمانی برای درمان بیماران فلج مغزی توضیح داد: سلول‌های بنیادی مشتق از بافت بند ناف را جمع آوری کردیم و با همکاری مرکز طبی کودکان برای حدود ۱۲۰ بیماری که مبتلا به فلج مغزی بودند، این سلول‌ها مورد استفاده قرار گرفت. خوشبختانه نتایج اولیه کاملا رضایت بخش بود که نشان دهنده بهبود شرایط حرکتی بیماران بود.

وی افزود: اکنون تجارب خوبی در دنیا برای استفاده از سلول‌های بنیادی در بیماران "اس ام ای" که دچار اختلالات حرکتی بوده و عضلاتشان درگیر است، وجود دارد.

ضرابی گفت: بر همین اساس ما اعلام آمادگی کردیم در صورتی که مرکز طبی کودکان بخواهد برای بیماران "اس ام ای" طرحی را اجرا کند، در تامین سلول‌های بنیادی همکاری کامل را داشته باشیم. سلول‌های بنیادی مورد استفاده نیز سلول‌های بنیادی مشتق از بند ناف است که بعد از جداسازی و خالص سازی به شکل داخل نخاعی حداقل در سه نوبت برای بیماران می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد.

مدیرعامل شرکت بن یاخته های رویان خاطرنشان کرد: امیدواریم با شروع این طرح بتوانیم حداقل شرایط حرکتی را برای این بیماران بهبود بخشیم و سرعت پیشرفت بیماری را کند کنیم.

وی تصریح کرد: این طرح در مرحله تحقیقات است و یکی از مهم‌ترین مسائل در این بخش بحث هزینه‌های تامین سلول خواهد بود. اگر قرار باشد برای هر بیمار حداقل سه نوبت تزریق صورت گیرد، حدود ۲۰ میلیون تومان اعتبار برای هر بیمار مورد نیاز خواهد بود.

به گزارش فارس ضرابی در پایان اضافه کرد: پیش‌بینی ما این است که حدود ۲۰۰ تزریق برای این بیماران نیاز باشد که رقم قابل توجهی می‌شود. اما با توجه به مساعدت‌های صورت گرفته به نظر می‌رسد بتوانیم ظرف مدت سه تا چهار ماه آینده این طرح را با همکاری مرکز طبی کودکان آغاز کنیم.

پایان پیام/

مطالب مشابه