روند اجرای بسیج ملی کنترل فشار خون در کشور
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، علیرضا رییسی در مراسم آغاز استقرار پرونده الکترونیک سلامت و دیدار ریاست جمهوری با مدیران ارشد نظام سلامت که با حضور رییس جمهور در ستاد وزارت بهداشت برگزار شد، درخصوص روند اجرای بسیج ملی کنترل فشار خون، اظهار کرد: در این طرح ملی، فشار خون تمامی افراد بالای 30 سال کشور در 26 هزار پایگاه و مرکز بهداشتی و درمانی در سطح کشور سنجیده و در سامانه به ثبت می رسد. تاکنون، 13 میلیون سنجش فشار خون در سامانه پرونده الکترونیک به ثبت رسیده است و به دلیل ایجاد دسترسی مردم به این کمپین، 13 هزار ایستگاه سیار نیز پیش بینی شده و 4 میلیون و 700 هزار ثبت فشار خون نیز در این ایستگاه ها انجام شده است. 
 
معاون بهداشت وزارت بهداشت ادامه داد: با راه اندازی سامانه خوداظهاری، افراد می توانند فشار خون خود را اندازه گیری و ثبت کنند، با طراحی سامانه ای روی تلفن همراه، افراد می توانند فشار خون خود را به صورت خوداظهاری ثبت کنند.
 
وی افزود: هر شهروندی که در این بسیج ملی شرکت کرده و فشارخونش مورد سنجش قرار گرفته باشد، یک پیامک دریافت می کند و از طریق آن پیامک، چنانچه نیاز به ارجاع و پیگیری بعدی داشته باشد، مطلع شده و مجدد مراجعه خواهد کرد.
 
رئیسی گفت: 40 درصد از افرادی که به پرفشاری خون مبتلا هستند، از پرفشاری خون خود اطلاعی ندارند، 9 درصد از افرادی که در این کمپین شرکت کرده و تشخیص داده شده که به پرفشاری خون مبتلا هستند، از این موضوع بی اطلاع بودند. 
 
معاون وزیر بهداشت تصریح کرد: براساس آمارهای ثبت شده تا این لحظه، 41.5 درصد از افراد مراجعه کننده در این کمپین ملی، در معرض ابتلا به فشار خون قرار دارند و این افراد باید سبک زندگی و نوع تغذیه خود را اصلاح کنند. در این زمینه آموزش های لازم توسط مراقبین بهداشت ارائه می شود.
 
وی اظهار کرد: یکی از مهمترین ویژگی های پرونده الکترونیک سلامت، رصد کل کشور به صورت همزمان است. 
 
رئیسی ادامه داد: در زمینه راه اندازی بسیج ملی کنترل فشار خون، بخش خصوصی، بیمارستان ها، هلال احمر و داروخانه ها مشارکت خوبی داشته اند. این طرح از 17 خردادماه آغاز شده و تا 15 تیرماه، ادامه دارد و تا پایان طرح، باید 20 میلیون نفر بیمار مبتلا به فشار خون بالا شناسایی و ثبت شود. در حال حاضر، روزانه یک میلیون نفر مورد جدید ثبت می شوند و این موضوع نشان می دهد که به هدفی که مشخص کرده ایم، نزدیک می شویم. 
 
معاون بهداشت وزارت بهداشت اضافه کرد: میزان مشارکت مردم در این بسیج مطلوب بوده است، افراد بالای 30 سال، مادران باردار و افرادی که دچار مشکلات کلیوی هستند، گروه هدف ما در این طرح ملی محسوب می شوند. 
 
به گزارش وب‌دا وی در پایان درخصوص سامانه نظرسنجی آنلاین گفت: تاکنون 127 میلیون نظرسنجی انجام داده ایم و 20 میلیون نفر نیز پاسخ نظرسنجی ها را داده اند. 97.1 درصد از خدمات طرح رضایت داشته و 2.8 رضایت نداشته اند. از افرادی که رضایت ندارند، علت نارضایتی آنها پرسیده می شود و از این طریق مشکلات طرح را برطرف می کنیم. در واقع، تنها حوزه ای هستیم که خود را در معرض قضاوت آنلاین مردم قرار داده ایم.

پایان پیام/

نظر خود را بنویسید

  • نظرات ارسال شده پس از تایید در وب سایت منتشر خواهند شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشند تایید نمی شوند.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی باشند منتشر نخواهند شد.