۳۰ درصد تولیدات علمی کشور به حوزه پزشکی تعلق دارد
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، باقر لاریجانی در مراسم آغاز استقرار پرونده الکترونیک سلامت و دیدار ریاست جمهوری با مدیران ارشد نظام سلامت که با حضور رییس جمهور در ستاد وزارت بهداشت برگزار شد، ضمن ارائه گزارشی از حوزه آموزش پزشکی، اظهار کرد: چنانچه مسیر گسترش دانشگاه ها در کشور را بنگریم، می بیینم که امروز نسبت به چند دهه گذشته، تعداد دانشگاه های علوم پزشکی کشور به 4 برابر افزایش پیدا کرده و در آموزش پزشکی، دو هزار رشته تخصصی آموزش داده می شود.
 
معاون آموزشی وزارت بهداشت ادامه داد: در حال حاضر در 120 رشته تخصصی و فوق تخصصی، دانشجو پذیرش می کنیم و سالانه 3500 متخصص و فوق تخصص، فارغ التحصیل می شوند که سرمایه قابل توجهی در حوزه آموزش پزشکی محسوب می شوند.
 
وی افزود: در حال حاضر، حدود 260 هزار دانشجو در حوزه پزشکی در رشته ها و سطوح مختلف با حدود 20 هزار عضو هیات علمی، آموزش می بینند، در حال حاضر در حوزه پزشکی، 48 آزمون پزشکی برگزار می شود که 73 درصد آزمون ها کاملا الکترونیکی و 27 درصد آنها به صورت کاغذی برگزار می شود که با رفتن به سمت الکترونیکی کردن آزمون ها، صرفه جویی قابل توجهی مشاهده می شود.
 
لاریجانی درخصوص مقالات پزشکی گفت: ایران علیرغم تمامی مشکلات، در حوزه تولیدات علمی پزشکی، در رتبه 15 ام قرار دارد. همچنین، در سال 2018، برای اولین بار، ایران به عنوان برترین کشور اسلامی در زمینه تولیدات علمی در حوزه پزشکی معرفی شد، چنانچه توجه کنیم، با اختصاص 10 درصد اعتبارات پژوهشی و 12 درصد اعضای هیات علمی، 30 درصد تولیدات علمی کشور به حوزه پزشکی تعلق دارد.
 
معاون وزیر بهداشت یادآور شد: در 5 سال گذشته حدود 1000 پروانه اختراع در حوزه پزشکی ثبت شده است، زمانی که مصوبه آمایش سرزمین را به شورای انقلاب فرهنگی آوردیم، یکی از بهترین مصوبات در زمینه آموزش عالی کشور محسوب می شد و امروز، تنها حوزه ای که آمایش سرزمین را اجرا می کند، حوزه پزشکی است که برای کل کشور نیز تاثیرگذار خواهد بود.
 
وی تصریح کرد: در حال حاضر، 85 ماموریت به دانشگاه های علوم پزشکی کشور محول کرده ایم؛ دانشگاه ها باید بستری باشند تا ماموریت های ملی را دنبال کنند، حوزه استعدادهای درخشان یکی از حوزه بزرگ و فعال در کشور است، در حال حاضر، دانشگاه ها با نگاهی آینده نگر، در حال بررسی چگونگی راه اندازی و استقرار دانشگاه های نسل جدید در کشور هستند.
 
لاریجانی خاطرنشان کرد: یکی از برنامه های حوزه آموزش پزشکی این است که تا سال 1404، هر کدام از اعضای هیات علمی، یک شرکت دانش بنیان دشته باشند.
 
به گزارش وب‌دا معاون آموزشی وزارت بهداشت در پایان درخصوص سند ملی کنترل و پیشگیری بیماری های غیر واگیر، بیان کرد: امروزه، این سند در کشور در حال اجرا است و در حوزه کنترل و پیشگیری بیماری های غیر واگیر به صورت فعال عمل می کنیم و در این زمینه، در مقایسه با کشورهای جهان، جایگاه شناخته شده ای داشته و جزو رتبه های بالا در حوزه کنترل بیماری غیر واگیر محسوب می شویم. فشار خون یکی از ریسک فاکتورهای ابتلا به بیماری های غیر واگیر محسوب می شود و بسیج ملی کنترل فشار خون نیز در مسیر حرکت به سوی کنترل و پیشگیری بیماری های غیر واگیر راه اندازی شده است.

پایان پیام/

مطالب مشابه