شایع‌ترین نوع سردرد، سردردهای میگرنی و تنشی هستند
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، محمد شریعتی با اشاره به اینکه درمان التهاب، درمان خیلی از بیماری‌های مغز و اعصاب در آینده خواهد بود، گفت: التهاب در اکثر بیماری‌های نورولوژی نقش مهمی را ایفا می‌کند، حتی این نقش کم کم در بیماری‌های مختلف هم که قبلاً در آن‌ها التهاب مطرح نبود، مطرح می‌شود. در انواع سردردها، سکته‌های مغزی و… التهاب سیستم عصبی مطرح است. در برخی بیماری‌ها همچون ام‌اس، التهاب سیستم عصبی از ابتدا جزئی از بیماری بوده است.

وی در مورد انواع سردرد گفت: سردرد یک بیماری خیلی شایع در جامعه است. میزان از کار افتادگی‌ که به دلیل سردرد ایجاد می‌شود درصد بالایی از موارد را شامل می‌شود. سردرد طیف وسیعی دارد. در انجمن بین‌المللی سردرد دسته‌بندی انواع سردردها، لسیت بلندبالایی دارد.

متخصص مغز و اعصاب مرکز مشاوره ژنتیک جهاد دانشگاهی مشهد ادامه داد: شایع‌ترین انواع سردرد، سردردهای میگرنی و تنشی هستند. میگرن سردردی است که غالباً زمینه ژنتیکی دارد، در خانم‌ها بیشتر دیده می‌شود و از نظر شدت، جزو سردردهای شدید محسوب می‌شود؛ یعنی فرد در روزی که حمله میگرن دارد، از کار خواهد افتاد.

شریعتی تاکید کرد: میگرن در حال حاضر درمان قطعی ندارد، با افزایش سن، فرکانس سردردها کم و حتی بدتر می‌شود. یکسری موارد نیز می‌تواند به کاهش و کنترل حملات میگرن کمک کند، اما قطع حملات اتفاق نخواهد افتاد. مهم‌ترین این موارد تغییر شیوه زندگی است. افرادی که میگرن دارند از مصرف یکسری مواد خوراکی پرهیز کنند؛ مثلاً نوشابه، ترکیبات کافئین‌دار، غذاهایی که نگهدارنده دارند همچون فست‌فودها، پنیرهای مانده و… که معمولاً عامل سردرد می‌شوند. برخی افراد هم خودشان به تجربه به دست خواهند آورد که پس از خوردن چه مواد غذایی‌ سردرد می‌گیرند.

وی تصریح کرد: درمان میگرن دو قسمت دارد، یکی از قسمت‌ها، درمان حمله و بخش دیگر، درمان پیشگیرانه است. در مورد حمله میگرن، درمان‌های مختلفی وجود دارد؛ یکی از آنها استفاده از داروهایی است که فرد قبل از اینکه سردرد به بالاترین میزان برسد، این ترکیبات را مصرف کرده و جلو یک حمله را خواهد گرفت. اگر به این مورد جواب ندهد و شدت و مدت سردرد زیاد باشد، فرد باید به اورژانس مراجعه و در آنجا با درمان تزریقی، سردرد را کنترل کند.

متخصص مغز و اعصاب مرکز مشاوره ژنتیک جهاد دانشگاهی مشهد در مورد کنترل حملات میگرن نیز گفت: اگر تعداد حملات میگرنی تیپیک بیشتر از پنج بار در ماه باشد، فرد نیاز به درمان دارویی دارد. در این افراد معمولاً درمان با دارو و تغیر سبک زندگی جواب می‌دهد. اگر میگرن مقاوم به درمان باشد؛ یعنی فرد بیشتر از ۱۵ بار حمله تیپیک در ماه داشته باشد از روش‌هایی که در حال حاضر استفاده می‌شود، تزریق دارو است که در نقاط خاصی از سر تزریق شده و می‌تواند باعث خفیف شدن سردرد یا قطع آن شود.

شریعتی در مورد علائم میگرن عنوان کرد: میگرن جزو سردرهای شدید است و فرد را قطعاً از کار می‌اندازد. سردرد میگرنی ممکن است یک طرفه، ضربان‌دار، همراه با تهوع و استفراغ باشند.

وی افزود: سردردهای تنشی دومین سردردهای شایع هستند، معمولاً این سردردها در زمینه اختلالات اعصاب و روان ممکن است پیش آید و فردی که اضطراب، افسردگی و… دارد، ممکن است دچار این سردردها شود.

متخصص مغز و اعصاب مرکز مشاوره ژنتیک جهاد دانشگاهی مشهد در مورد علائم سردردهای تنشی عنوان کرد: سردرد تنشی از نظر شدت به میزان شدت سردردهای میگرنی نیستند. معمولاً سردرد مزمن روزانه جزو این دسته است. سردرد تنشی فرد را از کار نمی‌اندازد و زمینه آن ممکن است مسائل اعصاب و روان، افسردگی، اضطراب و… باشد. این نوع سردرد از نظر ماهیت و علائم با میگرن فرق دارد. معمولاً ضربان‌دار نیست و گسترش آن در سر یک طرفه نیست. معمولاً با برطرف شدن عامل زمینه‌ای که باعث سردرد تنشی شده، سردرد بهتر خواهد شد.

شریعتی ادامه داد: ام‌اس بیماری التهابی سیستم اعصاب مرکزی است و آسیب حرکتی و حسی و ... دارد، درمان ام‌اس سال‌هاست شناخته شده است. در این سیستم، سیستم ایمنی بدن به صورت نابجا و اشتباهی به خود بدن حمله می‌کند. هدف در درمان ام‌اس کاهش التهاب و مقداری تعدیل سیستم ایمنی است که این حمله را کم کند. این درمان از ابتدا با اینترفرون‌ها و کورتون شروع شده و روز به روز درحال پیشرفت است. طیف درمان ام‌اس طی ۲۰ سال گذشته وسعت پیدا کرده است و اخیراً داروها تأثیر خوبی هم دارند. هنوز دارو و روشی وجود ندارد که ام‌اس را کلاً ریشه‌کن کند، اما این بیماری تا حد قابل ملاحظه‌ای قابل کنترل است و فرد به زندگی نرمال باز می‌گردد.

وی اظهار کرد: ام‌اس چند نوع مختلف دارد، شایع‌ترین نوع آن، ام‌اس خوش‌خیم است که فرد معمولاً ازکار افتاده نمی‌شود و اگر ناتوانی‌ای هم پیدا کند خیلی شدید نیست. اما در مواردی هم داریم ام‌اس‌هایی که پیشرفت می‌کنند و در آنها معمولاً درمان دارویی مؤثر نیست و درمان دارویی آنها موقت است، اما از درمان ناامید نیستیم، زیرا دائماً در حوزه درمان ام‌اس و سایر بیماری‌های التهابی درحال پیشرفت هستیم.

به گزارش ایسنا متخصص مغز و اعصاب مرکز مشاوره ژنتیک جهاد دانشگاهی مشهد در پایان در مورد سکته‌های مغزی نیز گفت: سکته‌های مغزی جزو بیماری‌های عروقی مغز هستند. بیماری‌های عروقی با اختلال در عروق ارتباط دارند و اختلال در عروق با سبک زندگی در ارتباط هستند. احساس می‌شود این بیماری افزایش یافته است. رژیم غذایی نامناسب، استرس زیاد، بی‌حرکتی، دخانیات، اضافه وزن و… باعث تنگی عروق می‌شوند و خطر بروز سکته مغزی را افزایش می‌دهند.

پایان پیام/

مطالب مشابه