جامعه بین‌المللی هدف مشترکی برای حفظ امنیت و رفاه همه دارد
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، آنتونیو گوترش با بیان این‌که مشکل جهانی مواد مخدر یکی از چالش‌برانگیزترین مسائلی است که با آن روبه‌رو هستیم، گفت: این چالش تاثیرات گسترده‌ای بر سلامتی و رفاه افراد، خانواده‌ها، جوامع و امنیت و توسعه پایدار ملت‌ها دارد.

دبیرکل سازمان ملل متحد ادامه داد: توجه به ضروری بودن وفاداری به تعهد بنیادین جهانی در زمینه‌ پیشگیری و حل چالش‌های مواد مخدر با تمام پیچیدگی‌های آن در آرمان‌های توسعه پایدار آمده است، ابراز امیدواری کرد که کسی این موضوع را نادیده و ناانگاشته نگیرد.

وی که همزمان با روز بین‌المللی مبارزه با سوء مصرف و قاچاق مواد مخدر پیامی در این خصوص صادر کرده بود، اظهار کرد: اولویت‌های ملی در مبارزه با مواد مخدر ممکن است متفاوت باشد، اما جامعه بین‌المللی ضمن تلاش برای پیشرفت و کرامت افراد هدف مشترکی برای حفظ امنیت و رفاه همه دارد.

گوترش با تاکید بر شعار سلامت همگام با عدالت، عدالت همگام با سلامت بر اهمیت رویکرد همه‌جانبه شامل سلامتی، حقوق بشر، عدالت کیفری و نهادهای عدالت اجتماعی تاکید کرد.

دبیرکل سازمان ملل متحد گفت: در دو دهه پیش هنگامی که نخست وزیر کشور پرتغال بودم این واکنش جامع در هدایت سیاست‌گذاری مواد مخدر به وسیله دولت این جانب آغاز شد، اوایل امسال در کمیسیون مواد مخدر، کشورهای عضو متعهد شدند برای حقوق و واکنش‌های سلامت‌محور به مواد مخدر با هم کار کنند تا مردم بتوانند در سلامتی، احترام، آرامش و امنیت و بهروزی زندگی کنند.

وی تمامی دولت‌ها را فراخواند تا به این پیمان پایبند بمانند و تصریح کرد: این پیمان یعنی سرکوب قاچاقچیان مواد مخدر و کسانی که از تیره‌بختی انسان‌ها سود می‌برند و از طریق تقویت همکاری‌های بین‌المللی و تبادل اطلاعات در تمامی زنجیره عرضه مواد مخدر امکان‌پذیر است. این اقدام همچنین به معنی پیشگیری مبتنی بر حقوق بشر، جنسیت و حساس نسبت به سن و خدمات درمان و بازپروری برای مصرف مواد مخدر و اچ آی وی بدون انگ زنی و تبعیض است.

گوترش تصریح کرد: این پیمان همچنین مبتنی بر رویکرد نیروی انتظامی است که مردم را در برابر خشونت و استعمار کیفری محافظت می‌کند. خانواده‌ها، مدارس و جوامع در حمایت از جوانان نقش حساسی ایفا می‌کنند چرا که این گروه تحت تاثیر نتایج هولناک و درازمدت سوء مصرف مواد مخدر هستند.

به گزارش ایسنا دبیرکل سازمان ملل متحد در پایان اضافه کرد: اجازه دهید برای پیشگیری از مصرف مواد مخدر با جوانان و برای جوانان کار کنیم و به آنها کمک کنیم تا زندگی سالم‌تری داشته باشند و انتخاب‌های زندگی را با قدرت و انعطاف جست‌وجو کنند. در این روز بین‌المللی اجازه دهید پایبندی خود را به ایفای تعهدمان نسبت به تضمین سلامتی و عدالت به همه نشان دهیم.

پایان پیام/