تری‌کلوسان به سلامت استخوان در زنان آسیب وارد می‌کند
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون (پالنا)، تری‌کلوسان که یک ترکیب شیمیایی مورد استفاده در هزاران محصول پرمصرف و آنتی باکتریال است و برای از بین بردن باکتری‌ها کاربرد دارد می‌تواند به سلامت استخوانی در زنان آسیب وارد کند.تری‌کلوسان در انواعی از محصولات از جمله صابون، خمیر دندان و دهان‌شویه‌ها کاربرد گسترده‌ای دارد.

متخصصان چینی در بررسی‌های خود دریافتند وجود سطح بالاتر از معمول تری‌کلوسان در ادرار با کاهش تراکم مواد معدنی در استخوان‌ها همراه است و می‌تواند خطر پوکی استخوان به ویژه در دوره پس از یائسگی را افزایش دهد.

متخصصان اظهار داشتند: پیش از این تاثیر ترکیب تری‌کلوسان بر تراکم مواد معدنی استخوان در سلول‌ها و حیوانات تایید شده بود و این اولین شواهد بدست آمده از تاثیر مشابه این ترکیب بر بافت استخوانی انسان است.

ازآنجاییکه در این بررسی متخصصان به آزمایش روی زنانی پرداختند که در دوران زندگی‌شان در معرض تری‌کلوسان و چندین ماده شیمیایی دیگر قرار داشتند این مطالعه نقش تری‌کلوسان در عارضه پوکی استخوان را تایید نمی‌کند.

همچنین یکی از متخصصان آمریکایی از دانشگاه کالیفرنیا در رابطه با نتایج این مطالعه گفت: تاثیر ترکیب تری‌کلوسان بر تغییر زیست شیمی استخوان معقول است.

طبق اعلام سازمان غذا و داروی آمریکا ترکیب تری‌کلوسان با کاهس سطح برخی هورمون‌های تیروئید مرتبط است و خطر مقاومت باکتری‌ها به داروهای آنتی‌بیوتیک‌ را افزایش می‌دهد. هرچند، هیچ یک از این خطرات هنوز به طور قطع تایید نشده‌ است.

به گزارش ایسنا در این مطالعه متخصصان به بررسی اطلاعات نزدیک به ۱۹۰۰ شرکت‌کننده زن پرداختند که در فاصله سال‌های ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۰ جمع‌آوری شده‌ بود. آنها مشاهده کردند تراکم استخوانی در زنانی که میزان بالایی از ترکیب تری‌کلوسان در ادرارشان وجود دارد کمتر است.  

پایان پیام/

مطالب مشابه